Senaste artiklar
”Ganska snabbt förlorade jag medvetandet” – att måla graffiti utan lov är ett brott men hur hårt får motståndet vara?
Yle har talat med graffitimålare om en gråzon.
Tågtrafiken löper igen mellan Esbo och Karis
I Södra Finland är löper tågtrafiken igen mellan mellan Esbo och Karis, meddelar järnvägstrafikcentralen vid Fintraffic.
Trafiken stannade i morse på grund av ett tekniskt fel. Felet påverkade fjärrtrafiken mellan Helsingfors och Åbo samt närtrafiken mellan Helsingfors, Kyrkslätt och Sjundeå.
På grund av felet vände U-tågen från Helsingfors om i Esbo och tågen från Åbo i Karis. Mellan Esbo och Karis kunde man åka med buss.
Det kan förekomma förseningar i tågtrafiken fram till klockan åtta på morgonen.
Artikeln har uppdaterats efter att tågen började gå igen.
VR köper nya inhemska sovvagnar för nattåg mot norr
VR meddelar att man beställer nio sovvagnar och åtta bilvagnar för cirka 50 miljoner euro av Škoda Transtech.
Det finländska företaget betecknas som Europas ledande tillverkare av spårfordon för krävande förhållanden. De nya vagnarna ska tillverkas i Kajana.
Enligt VR vill man svara på den ökade efterfrågan på nattliga tågresor. Intresset för att åka nattetid har ökat kännbart under de senaste åren – med 17 procent sedan 2018 – och VR vill att natturerna blir ännu populärare, säger vd Elisa Markula i pressmeddelandet.
De nya vagnarna tas i bruk före slutet av år 2025. De ska trafikera rutterna från Helsingfors, Åbo och Tammerfors till Uleåborg, Rovaniemi, Kemijärvi och Kolari.
För närvarande har VR 80 sovvagnar och 33 bilvagnar i bruk för natturerna.
Lokaltåg och fjärrtåg till och från Helsingfors försenade
Fjärrtågen är mellan 15-60 minuter sena, medan lokaltågen är mellan 5-15 minuter sena. En del lokaltågsturer är också inställda.
Problemen beror på ett elfel i Ilmala i Helsingfors, som gör att det går långsamt att flytta tåg till servicespåren på depån.
Förseningarna fortsätter fram till kl. 18, uppger Fintraffic.
Skattesänkning gör tågbiljetterna billigare fram till april
Fram till april kommer det att vara billigare att åka tåg, när VR låter en skattesänkning speglas direkt i biljettpriserna. Alla tågbiljetter säljs nu momsfritt fram till den 30 april.
Momsrabatten gäller enligt VR:s pressmeddelande också period- och seriebiljetter. Dem kan man nu köpa till ett nedsatt pris för ett år framåt. Så gott som alla tilläggstjänster omfattas dessutom av rabatten.
De lägre priserna är en följd av att riksdagen har godkänt en skattesänkning för persontrafiken under perioden 1.1.–30.4. Målet är att underlätta konsumenternas vardag när prisnivån stiger i övrigt.
Tåg körde på snöskoter i Ijo – kälkföraren klarade sig oskadd
Ett tåg kolliderade med en snöskoter i Ijo i Norra Österbotten på måndag. Skoterföraren hann hoppa av sitt fordon före krocken, och enligt myndigheterna skadades inte heller någon annan.
Olyckan skedde på banavsnittet mellan Uleåborg och Kemi något söder om Ijo station.
Enligt polisen hade snöskotern fastnat på rälsen och föraren fick inte kälken ur spåret när tåget nalkades.
Tåget i fråga, Intercity 23 från Helsingfors till Rovaniemi, blev ungefär 80 minuter försenat.
Flera timmars stopp för tågtrafiken mellan Tammerfors och Seinäjoki – en del tåg försenade, andra inställda
IC36 från Uleåborg till Helsingfors är 5,5 timmar försenat.
Hangö fortsätter fundera var VR:s bussar kan svänga – nytt förslag öster om gamla stationsbyggnaden
Området ägs inte av staden – nu kontaktas markägaren.
Färre avgångar för närtågen på måndagen på grund av snöoväder
Närtågen i huvudstadsregionen kommer att avgå mer sällan på måndagen på grund av snöstormen som väntas dra in över södra och mellersta Finland, meddelar Fintraffic.
Fintraffic, Trafikledsverket, Helsingforsregionens trafik och VR har gemensamt beslutat att minska på antalet avgångar på måndagen från klockan 14.40 i huvudstadsregionens lokaltrafik.
I praktiken innebär det att alla A-tåg och K-tåg går med 20 minuters mellanrum. Alla andra närtåg går med jämna mellanrum. Även närtågstrafiken i Kotka kommer att ställas in.
Däremot kommer fjärrtågen och godstågen att gå som normalt.
Att minska på avgångarna möjliggör enligt Finntrafic järnvägsunderhåll och snöröjning.
Förseningar i tågtrafiken på grund av elfel i Böle
Ett tekniskt fel i Böle orsakar förseningar i fjärrtågtrafiken. En del närtåg påverkas också.
På grund av elfelet är en del av spåren ur bruk i Böle, meddelar Fintraffic. Felet orsakar spårbyten för fjärrtåg och för R- och Z-tågen i Böle. Enstaka K-tåg kan också behöva ställas in.
Enligt Fintraffic väntas felet repareras i kväll.
Rena vilda västern på tågparkeringen i Bennäs – Stationsvägen är full med parkerade bilar
Det råder närmast kaos på parkeringen vid Jakobstad-Pedersöre tågstation. Alla parkeringsplatser är upptagna och bilar står parkerade på båda sidor längs Stationvägen, ända ut till Vasavägen.
Yan förgyller tågpassagerarnas dag: "Jag hoppas att nästa dag alltid är bättre än den föregående"
Yan Balodis har hunnit bli lite av en kändis på tågen.
Mera tågtrafik längs kustbanan är möjligt – men då måste ”någon” skjuta till pengar
Tågtrafik är dyrt. Så allt beror på vem som betalar.
Elisa Markula blir VR Groups nya vd
Markula tillträder den 30 augusti.
Tågtrafiken stod i Helsingfors – orsakar förseningar under dagen
Felet var reparerat klockan 11.20.
"VR prioriterar business före sina passagerare" – beslutet att slopa rälsbussarna på Hangöbanan till år 2024 gör resenärer besvikna
Passagerartrafiken på räls återvänder tidigast 2024.
Tjuvar orsakade tågkaos – kapade kabel som visade sig vara fiberoptisk och inte koppar
Två personer fastnade på band, misstänks för stöldförsök.
Försenat banarbete får "massiva följder" för midsommarens returtrafik på stambanan vid Tammerfors – nattågen får vänta i timtal
Nattågen förväntas bli mellan 2 och 10 timmar försenade.
Har du märkt att VR:s biljetter blivit billigare? Ny rapport visar att passagerare har sparat 80 miljoner euro
Konkurrerande busstrafik har gynnat tågpassagerare.
Åbo stad förbereder en plan b för att säkra bangårdsprojektet
Upplevelsecentret har planerats till bangården sedan 2017.
Rauanheimos vd: Koltågen från Ryssland till Koverhar upphör i augusti
EU inför sanktioner mot kol från Ryssland.
Talouselämä: VR:s ledning ljög för sina anställda om vd Lauri Sipponens avgång
Sipponen lämnade sin tjänst på måndagen.
Efter kritiken: VR stoppar godstrafiken till Ryssland
Kan ta flera månader innan trafiken stannar av.
Minister Tuppurainen: VR bör avbryta godstrafiken med Ryssland
Tuppurainen träffar VR:s styrelseordförande på torsdag.
VR:s vd Lauri Sipponen får sparken – efter bara åtta månader på posten
VR söker nu ny vd, Topi Simola tar över tills vidare.
Sanktioner stoppade koltågen från Ryssland till Koverhar hamn
Orsaken är nya sanktioner mot Ryssland.
VR avbryter passagerartrafiken till Ryssland helt och hållet: "De finländare som har velat lämna landet har hunnit göra det"
Allegrotågen upphör att trafikera tillsvidare.
Väntsalen på tågstationen i Karis kan öppna – ny modell löser problemen
VR: Vi diskuterar, men det finns inga beslut.
Ingå hoppas på persontåg efter elektrifieringen av Hangö-Hyvingebanan
Ingå vill lobba tillsammans med andra om tågtrafiken.
Domstol ger VR rätt i tvisten om obetalda matpauser – lokförare: Sparåtgärderna syns som förseningar
Lokförarna äter också framöver på egen tid.
Raseborgs stad vill inte hyra väntsalen vid Karis järnvägsstation – i centrum finns i dag inga offentliga toaletter
Staden anser det är VR som bör tänka på tågresenärer.
Störningar på kustbanan – de flesta tåg ersätts med bussar
Banfel i Kyrkslätt orsakar problem.
Tågtrafiken på Kustbanan löper normalt igen
Trasig transformator stoppade tågtrafiken i morse.
VR återinför munskyddstvång ombord på tågen
Träder i kraft omedelbart.
Nu går tåget mellan Finland och Ryssland igen – orkester firade att Allegro åkte iväg från S:t Petersburg
Tågen åker igen efter ett och ett halvt år.
Störningar i tågtrafiken på Kustbanan – väntas pågå hela måndagen
En skada på banan i Esbo är orsak.
Nyhetsbyrån Tass: Tågtrafiken till Ryssland återupptas i december
Tågtrafiken har varit avbruten på grund av coronapandemin.
Munskyddstvånget hävs i kollektivtrafiken i Helsingfors – också VR slopar munskyddstvånget på tågen
Munskyddstvång har varit i kraft sedan mars.
Villkorligt fängelse för 17-åringen som orsakade branden vid Karis tågstation
Måste ersätta VR med tusentals euro.
Störningar i tågtrafiken på kustbanan – förseningar och inställda tåg under morgonen
Föreseningarna beror på ett tekniskt fel i Grankulla.
VR planerar tåg mellan Hangö och huvudstadsregionen – stationen i Ingå kan tas i bruk igen
Fyra modeller möjliga efter elektrifieringen av Hangöbanan.
Störningarna i tågtrafiken mellan Tammerfors och Parkano har åtgärdats – likaså de problem som drabbade närtågen i Helsingfors
En skada på elbanan stannade tågtrafiken.
Problemen i tågtrafiken mellan Tammerfors och Seinäjoki över
Systemfelet är nu åtgärdat.
Lauri Sipponen tar över VR Group - vill utveckla verksamheten tillsammans med personalen
Sipponen har lång erfarenhet av företagsledning.
VR lägger till nio fjärrtrafikturer
Drog ner på antalet turer som följd av pandemin.
Tågen rullar så gott som normalt igen – enstaka förseningar och inhiberingar kan förekomma
Nästan alla VR:s tåg stod igår stilla på grund av en strejk.
"Hård press på att göra jobbet snabbare", säger lokförare – protest stoppade tågtrafiken
Tågstrejk i fjärr- och närtrafik fram till midnatt.
Lokförare demonstrerar mot otrygga arbetsförhållanden och jobbar inte på fredag – både fjärr- och närtrafiken påverkas
Närtrafiken i Helsingfors upphör under protesten.
Färre passagerarbegränsningar på tågen kan leda till rusning – VR lägger in tilläggsturer mellan Åbo och Helsingfors
VR lägger in sex extra avgångar nästa vecka
Sju euro per dygn – parkeringsplatserna på stationen i Karis blir avgiftsbelagda
Ägaren: Varför skulle det vara gratis?