Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Skottland firar EM-plats – oavgjort mot Norge räcker till sommarens turnering

Skottland säkrade som 18:e land en plats till EM nästa år. Oavgjort 3–3 mot Norge räckte för att ta sig vidare.

Norge inledde målskyttet redan i den fjärde minuten, men Skottland var inte sena med att svara och efter en knapp kvart var matchen kvitterad. Hela fyra mål gjordes i den första halvleken, varav ett var ett norskt självmål.

NRK:s expert Carl-Erik Torp säger att Skottland drivs av en bra inställning.

– Skottland har inte bättre spelarmaterial, men de har en helt annan inställning – en annan mentalitet i det defensiva spelet, säger Torp.

Målskyttar:

Skottland:
1–1 McGinn 13'
2–2 självmål 33'
3–2 Armstrong 59'

Norge:
0–1 Dønnum 4'
1–2 Strand Larsen 20'
3–3 Elyounoussi 86'

Smaak hundmatspaket i butiken Musti & Mirri.

33 000 kilo hundmat dras tillbaka efter att hundar fått symtom

Maten misstänks ge allvarliga symtom hos hundar.

Jens Stoltenberg står i en talarstol och viftar med händerna.

Jens Stoltenberg kritisk till nordiskt block i Nato: ”Vi ska inte bygga barriärer”

Natos generalsekreterare säger att Norden tillsammans har en imponerande styrka och vill se mer nordiskt samarbete. Men han vill inte se ett nordiskt block i Nato.

Fredrik och Katja står inne i grottan. Det är stenar på marken och glaciärtaket är som ett stort valv i turkost.

Bergsguide Fredrik Aspö: ”Jag har ett medfött behov av att utforska och se världen”

Upptäckarlusten förde Aspö från Sibbo till fjällen i Norge.

Norska polisen ska utreda pappa Ingebrigtsen för misshandel i nära relationer

Förra veckan anklagade norska löparbröderna Henrik, Filip och Jakob Ingebrigtsen deras pappa och tidigare tränare Gjert Ingebrigtsen för att ha använt fysiskt våld under uppfostran.

Pappan dementerade, medan norsk polis valde att inleda en förundersökning. Och nu meddelar man att utredningar ska göras för våld i nära relationer.

– Vi har genomfört flera förundersökningar och de uppgifter som kommit fram har gjort att vi nu har öppnat en brottmålsprocess. Ett ärende har öppnats enligt paragraf 282 i brottsbalken – misshandel i nära relationer, säger polisinspektör Terese Braut Våge, enligt ett pressmeddelande.

– Syftet med en utredningarna är att fastslå ifall det finns brottsliga omständigheter. I en utredning ska polisen vara objektiv. När en person har status som misstänkt ska utredningen visa på sådant som talar emot honom och sådant som talar till hans fördel.

Norge: Man tog en person som gisslan efter att ha smitit från trafikolycka

Polisen i Norge har skjutit ihjäl en man i 40-årsåldern efter gisslandrama i Stavanger sent i går kväll, uppger NRK.

Mannen hade först orsakat en trafikolycka där hans fordon krockade med en annan bil utanför Stavanger. I den andra bilen färdades en familj med två vuxna och två barn som klarade sig utan skador.

Mannen smet från olycksplatsen. Polisen fick vid 23-tiden lokal tid uppgifter om att mannen var beväpnad och att han brutit sig in i en annan bil och tagit föraren som gisslan.

Polisen lyckades snabbt hitta mannen som försökte fly undan polisen. Efter att mannen skjutit mot polisen blev han själv ihjälskjuten av polisen.

Den man som tagits som gisslan fick också skador men de uppges vara lindriga.

Janne Hirvasvuopio är klädd i en samekolt och ser glad ut. Han lutar ena axeln mot en trävägg med klotter på.

Sameinfluerare deltog i norsk demonstration: ”Samerna ska inte betala priset”

Två år sedan samerna fick rätt i högsta domstolen.

Ett SAS-plan närmar sig London-Heathrow flygplats i juli 2017.

Konsortium med Air France-KLM går in som ny storägare i SAS – 250 000 aktieägare mister allt

SAS avnoteras när en miljard euro i nya pengar skjuts till.

Storskog vid gränsen mellan Norge och Ryssland.

Också Norge skärper inreseregler för ryska bilar

Norge vill effektivera sanktionerna mot Ryssland.

 Erna Solberg på Høyres valvaka.

Norges tidigare statsminister Erna Solberg i elden för mannens aktieaffärer

Hon säger att hon inte har några planer på att avgå.

Historiskt narkotikamål inleds i Oslo – liga smugglade droger över gränsen från Sverige med fyrhjulingar

Rättegången mot sju personer som står åtalade i ett historiskt stort narkotikamål i Norge inleds i dag i Oslo.

Det ska handla om det största någonsin i landets historia, rapporterar NRK och SVT.

De sju misstänkta står åtalade för att ha smugglat flera ton narkotika mellan Sverige och Norge. Smugglingen ska i huvudsak ha skett på fyrhjulingar genom skogarna vid ländernas gränser.

Enligt åtalen har narkotikaligan smugglat kokain, heroin, amfetamin och cannabis till ett värde av flera hundra miljoner kronor.

Polisen eller tullen har inte gjort några stora beslag i anslutning till fallet, utan bevisningen består av de åtalades egna meddelanden i en krypterad chatt.

Källor: NRK, SVT

En kvinna som sjunger, en man som spelar keyboard, två körsångare och en elgitarrist står på en scen med ett stort vitt kors i bakgrunden.

Norsk dansbandsgudstjänst uppmanar till glädje och till att ta fram det bästa i varandra

Föreställ dig en dansfestival med flera tusen deltagare. Lägg till konserter och underhållning av flera kända artister. Och så kryddar du ännu med att det mitt i allt detta firas en gudstjänst.

Utländsk man gripen för spionage i Norge

I Norge har säkerhetstjänsten PST gripit en utländsk medborgare som misstänks för spionage mot Norge.

Mannen greps på fredagen och på söndagen beslöt en domstol att begära mannen häktad för fyra veckor, rapporterar det norska rundradiobolaget NRK.

Polisen har beslagtagit flera elektroniska apparater med data, som nu undersöks hos säkerhetstjänsten.

Den misstänkte mannen är en studerande i 20-årsåldern, men varken åklagaren eller mannens advokat ger ut uppgifter om hur länge han befunnit sig i Norge eller vilket medborgarskap han har.

Det är också oklart för vem mannen misstänks ha spionerat.

Mannen själv nekar till brott.

Den terrordömde Anders Behring Breivik vill bri frigiven efter tio år i fängelse.

Terroristen Breivik stämmer den norska staten – igen

Breivik menar att hans mänskliga rättigheter kränks.

Psykiatrer oense om den mentala hälsan hos mannen som sköt två personer till döds i Norge 2022

Den 25 juni 2022 öppnade en man eld och sköt två personer till döds utanför en gaybar i centrala Oslo. Polisen grep skytten nästan genast efter dådet och han har undersökts av psykiatrer.

Enligt två av dem var han tillräknelig och kan ställas till svars för gärningen. En tredje ansåg att skytten inte varit tillräknelig och en rättskommitté ska nu gå igenom experternas slutsatser och domstolen kommer senare att göra ett slutligt avgörande gällande mannens mentala hälsa.

I juni bad den norska säkerhetspolisen om ursäkt efter att en rapport avslöjat att säkerhetspolisen kunde ha förhindrat skjutningen som misstänks vara ett terrorbrott.

Flera skadade då buss körde in i skolvägg i Oslo

12 personer har skadats i en bussolycka i Oslo i Norge. Bussen körde av vägen och åkte in i väggen till en skolbyggnad vid 22-tiden lokal tid i går kväll, uppger NRK.

Tillståndet för två av de skadade betecknas som kritiskt och en är allvarligt skadad. Inalles sex personer fördes till sjukhus och sex personer fick läkarvård efter olyckan.

Den lokala räddningstjänsten skrev på X, tidigare Twitter, att flera av bussens passagerare blev fastklämda i kraschen.

Enligt polisen finns i nuläget inte någon information om att det skulle röra sig om något annat än en olycka.

Närbild av stora gråa broelement som delvis ligger i vattnet i en älv.

Stormen Hans fortsätter att ställa till det – järnvägsbro rasade i Norge

”Det lät som en lastbil som tippade sten.”

Ett flyg och dess rutt i en visuell karta.

NRK: Charterflyg från Norge till Turkiet ignorerade flygförbud – flög över Ukraina

Mycket farligt eftersom Ukraina kunde ha skjutit ner planet.

Norska polisen avslöjade rysk underrättelsetjänst

Den ryska underrättelsetjänsten har varit närvarande på norska motsvarigheten av Finlandsarenan, Arendalveckan, i tio år.

På Arendalsveckan möts politiker och personer från kultur- och näringslivet.

Tidigare i våras informerade norska säkerhetspolisen att rysk underrättelsetjänst varit på plats under förra årets politikvecka. Nu har det kommit fram att Ryssland skaffat upplysningar från Arendalsveckan i ett decennium.

Under årets evenemang som ordnas 14–18 augusti kommer polisen att vara synligt närvarande.

Källa: Norska nyhetsbyrån NTB

Norsk myndighet kräver miljonböter av Meta

Företaget Meta, som bland annat äger Facebook och Instagram, krävs på en miljon norska kronor per dag från och med måndagen den 14 augusti. Summan motsvarar ungefär 90 000 euro.

Det är den norska dataskyddsmyndigheten Datatilsynet som har belagt Meta med bötessumman på grund av hur bolaget handskas med användarnas uppgifter.

Datatilsynet hotar med böterna för att Meta samlar in användares positioneringsdata och använder den till att sälja reklam.

Bötessumman ska betalas tills bolaget börjar följa myndighetens krav. Datatilsynet bekräftar att de har skickat kravet till Meta.

Källor: Reuters, NRK, Norsk Telegrambyrå, Datatilsynet

Mer än 30 personer har evakuerats från ett jordskredområde i Norge

I Norge har över 30 personer evakuerats i Vistdalen på grund av risk för jordskred.

De kraftiga egnen i området har orsakat flera jordskred, som i sin tur har orsakat materiella skador. Minst en byggnad ska ha drivit ut i havet med raset.

Enligt Norges Radio NRK har två personer skadats lindrigt.

Också i den närliggande Eidsvåg har människor evakuerats på grund av översvämningar.

Källa: STT-NTB

Polisens avspärrnignsband med den norska texten "Politi" framför en trottar med omkullväta stolar och bord.

VG: Norska säkerhetspolisen har stoppat flera terrordåd de senaste månaderna

”Det senaste fallet var för bara några månader sedan.”

Bil körde in i ett kafé i Norge – flera personer allvarligt skadade

En bilförare har kört in i en grupp människor i Norge. Bilen körde in i ett kafé i centrum av staden Drøbak.

Enligt den norska polisen har ett offer livshotande skador, tre allvarliga skador och tre andra lindriga skador.

Det verkar vara fråga om en olycka, uppger den norska polisens utredare Ronny Samuelsen till VG. Polisen ser inte att olyckan skulle ha varit avsiktlig.

Källor: Yle Uutiset, Dagbladet, VG, STT

Artikeln har uppdaterats klockan 19.58 med mera information.

12 år sedan terrordådet på Utøya

Det har gått 12 år sedan högerextremisten Anders Behring Breivik utförde ett terrordåd på ön Utøya i Norge.

Den 22 juli 2011 detonerade Breivik först en bilbomb i Regeringskvarteret i Oslo som dödade åtta personer. Efter det åkte han ut till ön Utøya, där han tog livet av 69 personer som deltog i ett ungdomsläger ordnat av det norska Arbeidpartiet.

Breivik dömdes år 2012 till 21 års fängelse för terrorattentatet, vilket är det längsta straffet man kan döma någon till i Norge.

I dag, på minnesdagen, ordnas olika tillställningar för att hedra minnet av offren, berättar NRK.

Källor: STT, NRK

Norges undervisningsminister avgår – hade köpt vapenaktier

Norges forsknings- och undervisningsminister Ola Borten Moe, som tillhör Senterpartiet, avgår. Det meddelade han på en presskonferens i dag.

Borten Moe avgår på grund av att han har köpt vapenaktier, och därmed brutit mot den norska regeringens riktlinjer.

På presskonferensen sa han också att han avgår som vice partiledare för Senterpartiet och att han inte kommer ställa upp för omval i då det hålls val till Stortinget år 2025.

En man med hjälm på huvudet iklädd blå skyddsväst och knäskydd sitter på knä på marken och rör försiktigt vid gräset framför sig. Bakom minröjaren är sticker rödvita käppar här och där upp ur marken för att markera var det är tryggt att röra sig.

Minröjning i Ukraina: ”Det är ett farligt jobb, men det måste göras”

Ukraina är i dag världens mest minerade land.

En död gråtrut ligger på marken.

Fågelinfluensan härjar också vid Norra ishavet

Hundratals fåglar har dött i fågelinfluensa vid Norra ishavet under de senaste dagarna. Såväl i norska Finnmark som i Murmanskregionen på ryska sidan skördar sjukdomen offer.

Norge förbjuder Meta från att använda riktad reklam

Norges dataskyddsmyndighet, Datatilsynet, hotar Facebooks och Instagrams ägare Meta med dagliga böter på en miljon norska kronor, vilket motsvarar ungefär 88 500 euro, för användning av personlig information för riktad reklam.

Böterna föranleds av att Meta använder sig av personlig information om användare, som var de befinner sig, hurdant innehåll de tycker om och vad de själva lägger ut på plattformarna, för att rikta reklamen.

Datatilsynet anser att Metas användning av personlig information är olaglig.

Förbudet kommer att gälla från och med den 4 augusti och tre månader framåt.

Källa: AFP

Hunden Kompis som försvann i Norge och dök upp igen i Italien ligger på några kuddar tittar mot kameran.

Hunden Kompis försvann i Norge – hittades i Italien

Hunden Kompis hittades över 2 500 kilometer hemifrån.

Norwegian köper regionala flygbolaget Widerøe

Det norska flygbolaget Norwegian köper regionala Widerøe. Det meddelar Norwegian på torsdagen.

Köpesumman uppges vara 1,1 miljarder norska kronor eller drygt 95 miljoner euro.

Widerøe, grundat 1934, är det största regionala flygbolaget i Norden med över 2 000 anställda och 20 procent av den norska flygtrafiken räknat i antal passagerare.

Widerøe kommer att fortsätta verka under sina egna namn och varumärken. De två bolagen anses komplettera varandra i och med att fokus hos Widerøe, vars huvudkontor finns i nordnorska Bodø har legat på norsk inrikestrafik.

USA:s president Joe Biden besöker Finland 13 juli

Förenta staternas president Joe Biden kommer på besök till Finland den 13 juli.

Finlands president Sauli Niinistö står värd för besöket och ett toppmöte mellan USA och de nordiska länderna samma dag, meddelar presidentens kansli.

I mötet som ordnas i Presidentens slott deltar utöver Niinistö och Biden också Sveriges, Norges, Danmarks och Islands statsministrar.

På agendan finns ett tätnande samarbete mellan norden och USA när det gäller säkerhet, miljö och teknologi.

Norska poliser utanför en nattklubb i Oslo.

Fem skadade i macheteattack i centrala Oslo

Åtminstone en person har fått allvarliga skador.

Finländare död efter dykningsolycka i Norge

Den norska polisen meddelade på twitter på fredagskvällen att en finländare omkommit i en dykningsolycka i norska Kristiansund. Den döda är en 60-årig man och hörde enligt Verdens gang till en dykargrupp bestående av fyra finländare.

Operationsledaren Per Åge Ferstad säger till Tidens krav att en av medlemmarna i sällskapet hittats medvetslös vid vattenytan av de andra och att de tagit upp honom i båten och inlett hjärt-lungräddning. Mannen transporterades därefter i land och vidare till sjukhus.

Den norska polisen kommer att undersöka olycksorsaken närmare.

Enligt VG var gruppen i Kristiansund för att dyka vid vraket efter M/S Torp som förliste 1992.

Visa fler Du är på sida 1, gå till följande sida