Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Vilho Loukkalahti löper på banan.-

IF Raseborgs Vilho Loukkalahti löpte personbästa och var femma på 10 000 meter i FM-tävlingarna – systrarna Karell sjua och åtta i spjutfinalen

De västnyländska idrottarna lyckades knipa några poängplaceringar under andra tävlingsdagen i friidrotts-FM i Lahtis.

Camilla Richardsson.

Kalevaspelens liverapportering från fredagens tävlingar: Joonas Rinne och Sara Lappalainen segrare på 1500 meter

Camilla Richardsson jagar rankingpoäng och Nathalie Blomqvist ställs mot Kristiina Mäki och säsongsdebuterande Sara Lappalainen.

Kalevaspelen har börjat – Emilia Karell etta i spjutkvalet, Saga Vanninen tog sig inte till final

Friidrotts-FM, det vill säga Kalevaspelen, tjuvstartade på torsdagen.

Först ut var damernas spjutkval, där Sjundeå IF:s Emilia Karell stod för det längsta kastet som var 55,00 meter långt. Hon stod för en rejäl förbättring i sitt tredje och sista försök. Den näst bästa noteringen (47,45) hade inte räckt för final.

Elina Kinnunen slutade tvåa på 54,31 och U23-EM:s bronsmedaljör Anni-Linnea Alanen trea på 52,01.

Emilias lillasyster Malin Karell tog sig till final som tionde och sista dam. Hennes längsta kast var 48,59 meter långt och hon besegrade elvan Cecilia Österberg (IF Femman) med 25 centimeter.

Saga Vanninen, som tog U23-guld i sjukamp, blev utan en finalbiljett. Hennes bästa notering var 46,90.

På fredag drar Kalevaspelen i gång på allvar och på kvällen står damernas spjutfinal på programmet.

Kulstötaren Nico Oksanen har hittat en ny nivå – satte personbästa och inhemskt årsbästa

Kulstötaren Nico Oksanen gör en förträfflig säsong. På torsdagen satte han i Nousis personligt rekord och inhemskt årsbästa med resultatet 18,75.

Den 28-årige Oksanen, som representerar Turun Urheiluliitto, har hittat en ny nivå. I augusti 2022 spräckte han 18-metersgränsen för första gången i karriären (18,04).

I år har det personliga rekordet rykt ett antal gånger: 18,45 i maj, 18,69 i juni och 18,75 juli.

Oksanen är en av tre finländska kulstötare som har klarat 18 meter i år. I Kalevaspelen är han ute efter sitt första FM-guld.

Bronskastaren skadade sig på gymmet – Lassi Etelätalos tävlingspaus förlängs

Två tävlingar har det hunnit bli för Lassi Etelätalo denna säsong. I Rehlingen nådde han 78,92 och i Hengelo 79,93.

Men i den sistnämnda tävlingen i Holland var olyckan framme. Finländaren skadade hälen i samband med sitt fjärde kast.

Det tvingade EM-bronsmedaljören från i fjol till en tävlingspaus. Nu har Etelätalo åkt på nästa motgång.

En lårskada i samband med knäböj på gymmet tvingar honom att skjuta upp tävlingscomebacken till Kalevaspelen, som ordnas i Lahtis sista veckan i juli.

– Det är ändå en månad mellan Kalevaspelen och VM. Om jag får kroppen i skick kan resultaten komma snabbt. Det tvivlar jag inte på, säger 35-åringen till Yle Urheilu.

Tränare Mikael Westö och stavhoppare Mikko Paavola

Mångfaldiga FM-medaljören Mikael Westö från Vasa tar över stavhopparherrarna: "I landslaget måste man sikta på framgång i stortävlingar"

När Mikael Westö blev grenchef för stavherrarna var det inte mycket som ändrade i vardagen då han redan tränade några av topparna. Däremot inledde landslaget lägerverksamhet igen efter coronaåren.

Tero Pitkämäki

IS: Tero Pitkämäki tar över som Oliver Helanders personliga tränare

Pitkämäki har länge varit bekymrad över Helanders skador.

Visa fler Du är på sida 1, gå till följande sida