Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Graffiti på vägg i Tbilisi.

Ryska migranter väcker irritation i Georgien – de ses som ett säkerhetshot

Över 100 000 ryssar har flyttat till Georgien.

Demonstrationerna i Georgien fortsätter trots regeringens reträtt

Tusentals georgier har samlats till nya demonstrationer trots att landets regering lovat att dra tillbaka sitt impopulära lagförslag om så kallade utländska agenter.

Demonstranterna har börjat samlas utanför parlamentsbyggnaden i huvudstaden Tbilisi. Under de senaste två nätterna har demonstrationerna slutat med sammandrabbningar mellan polis och demonstranter.

Källa: AFP

Tiotusentals demonstranter på gatorna i Tbilisi

De storskaliga demonstrationerna mot Georgiens regering fortsätter. Tiotusentals demonstranter är igen samlade på gatorna i huvudstaden Tbilisi.

Den georgiska regeringen vill införa en lag om så kallade utländska agenter. Lagen påminner om den lagstiftning som Ryssland infört för att kuva oppositionsrörelser och fria medier.

I går drabbade polis och demonstranter samman utanför parlamentsbyggnaden i Tbilisi och oppositionen har lovat demonstrera tills regeringen drar tillbaka sitt lagförslag.

Källor: AFP, Reuters

Nya demonstrationer i Georgien

Demonstranter har i dag igen marscherat genom Georgiens huvudstad Tbilisi för att protestera mot regeringen. Minst 2 000 personer rapporteras ha deltagit i kvällens demonstration.

Den georgiska regeringen vill införa en lag om så kallade utländska agenter. Lagen påminner om den lagstiftning som Ryssland infört för att kuva oppositionsrörelser och fria medier.

I går drabbade polis och demonstranter samman utanför parlamentsbyggnaden i Tblisi och oppositionen har lovat demonstrera tills regeringen drar tillbaka sitt lagförslag.

Demonstration i Georgiens huvudstad Tblisi.

Våldsamma demonstrationer i Georgien – anklagar regeringen för att gå i rysk riktning

Ny lag om utländska agenter påminner om den i Ryssland.

Våldsamma protester i Tbilisi efter behandling av kritiserat lagförslag

Ett kritiserat lagförslag om utländska agenter har gett upphov till våldsamma protester i Georgiens huvudstad Tbilisi i natt.

Demonstranter kastade bensinbomber och sten mot polisen, som svarade med vattenkanoner och pepparsprej.

Lagförslaget, som nu har passerat en första parlamentarisk bedömning, kan tvinga organisationer som mottar utländsk finansiering att registrera sig som utländska agenter.

Enligt kritiker påminner lagförslaget om den lag som Ryssland införde år 2012, som sedan dess har använts till att motverka oliktänkare.

De tusentals demonstranterna befarar dessutom att lagförslaget kan stå i vägen för Georgiens hopp om att bli EU-medlem.

Källor: AFP, Reuters

Man håller upp ett plakat

EU-parlamentet uppmanar Georgien att frige expresidenten Saakasjvili

Behandlingen av den fängslade expresidenten Micheil Saakasjvili är ett avgörande test för Georgiens unga demokrati, slår EU-parlamentet fast i en ny resolution.

I Georgia har förhandsröstningen varit livlig. Själva valdagen i den andra omgången i senatsvalet är den 6 december.

Nu avgörs senatsvalet i Georgia – en seger skulle ha stor betydelse för Demokraterna

”Bidens politik är lättare att driva med 51 än 50”.

En man i glasögon står framför en rad mikrofoner.

Ryssland: Svaren från väst ignorerade våra viktigaste krav men dialogen kan fortsätta

Utrikesminister Lavrov kommenterade Natos och USA:s svar.

Georgiens president Micheil Saakasjvili

Läkare: Georgiens ex-president Saakasjvili har torterats i fängelse

Saakasjvili har varit fängslad sedan oktober.

En grönskande park där det finns poliser, kriminaltekniker i vita skyddsdräkter och ett blått tält. Den georgiska medborgaren Zelimkhan Khangoshvili mördades i en park i Berlin den 23 augusti 2019.

Tysk åklagare: Ryssland låg bakom beställningsmord i Berlin

Enligt åtalet mördades en georgisk man på rysk order.

Henrik Dettmann.

EM-kvalet i basket inleds – Finland möter stenhårda Serbien på hemmaplan

Finland, Serbien och Schweiz kämpar om två EM-platser.

Polisbilar parkerade nära parken Kleiner Tiergarten den 23 augusti 2019 då en man mördades i parken

Tyskland utvisar två ryska diplomater efter mord i Berlin

Moskva avfärdar de tyska misstankarna.

Ken Sirenius med damlandslaget.

Handbollförbundets träningschef: "Ola Lindgrens namn var högst på vår lista"

Lindgrens dubbelroll stressar inte Ken Sirenius.

Wizz airs flyg i vitt, rosa och blått har landat på Åbo flygplats och folk håller på att stiga ur planet.

Ny flygrutt mellan Åbo och Kutaisi i Georgien

Flygrutten öppnar sommaren 2020.

Ett Georgian Airways-flygplan på plattan.

Ryska resebranschen ogillar att Putin slår till mot Georgien med flygförbud

"Varför ska ryssarna straffas för protester i Georgien?"

Sammandrabbningar mellan demonstranter och kravallpolis utanför parlamentet i Tbilisi på torsdag kväll.

Minst 240 skadade i gårdagens blodiga tumult utanför Georgiens parlament - se video från kaoset

Ryssland kallar demonstrationerna "russofobisk provokation".

Bild på georgiska presidentkandidaten Salome Zurabishvili.

Kan Georgien få sin första kvinnliga president på söndag?

Ett rekordantal presidentkandidater ställer upp i valet.

Visa fler Du är på sida 1, gå till följande sida