Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Esport Honka Oy försattes i konkurs

Esport Honka Oy har försatts i konkurs, framgår från ett beslut på tisdagen av Västra Nylands tingsrätt. Esport Honka Oy är bakgrundsföretaget till fotbollsklubben FC Honka som spelade i fotbollsligan.

Esport Honka berättade på torsdagen att man ansöker om konkurs. Honka som slutade på femte plats i årets liga ansökte inte om en ligalicens till fotbollsligan för år 2024.

I konkursansökan framkom att Esport Honka har skulder på 340 000 euro.

Nästa säsong kommer FC Honka att spela på den fjärde högsta serienivån.

Bekräftat: Vesa Vasara tar över som tränare för FC Inter efter Honkas konkurs

FC Inter bekräftar nu uppgifterna som cirkulerat i media på fredagen: Vesa Vasara tar över som chefstränare inför fotbollsligasäsongen 2024.

Vasara kommer närmast från FC Honka, som i går meddelade att man ansökt om konkurs och tar ny fart via division 2. Kontraktet är tvåårigt.

– Vi prioriterade inhemskt kunnande under processen då vi tyckte det är viktigt med ett brett kontaktnätverk, en förståelse för Inters styrkor och hur ligan fungerar. Vi tror Vasara är en lysande person att leda representationslaget framåt, kommenterar styrelseordförande Nikolas Håkans.

FC Inter sparkade tidigare i november Jarkko Wiss, då den tidigare tränaren trakasserade kvinnliga anställda.

Esport Honka har ansökt om konkurs – FC Honka fortsätter sin verksamhet i herrtvåan

Bland annat Helsingin Sanomat rapporterar att Fotbollsligaklubben FC Honka bakgrundsbolag Esport Honka Oy har under torsdagen lämnat in en konkursansökan till Västra Nylands tingsrätt.

Konkursansökan innebär att FC Honkas spel i landets högsta serier tar slut tills vidare. För en dryg vecka sen blev det klart att klubben inte tänker ansöka om en ny ligalicens på grund av ekonomiska bekymmer.

- FC Honka kommer att se till att kvaliteten och målen för dessa lags verksamhet förblir oförändrade i framtiden. Vi vill göra allt för att säkerställa en fortsatt professionell och ansvarsfull fotboll på tävlingsnivå, även på toppnivå, meddelar FC Honka ry på sin hemsida.

Nästa säsong kommer FC Honka att befinna sig i herrtvåan, landets fjärde högsta serie.

Jussi Leppälahti ny tränare för Gnistan – som ansöker om ligalicens

Det blir Jussi Leppälahti som tar över som tränare för Gnistan efter Joonas Rantanen, som lotsar Ilves i ligan nästa säsong. Under Rantanens ledning tog sig Gnistan till ligakval i år.

Leppälahti fick i somras sparken från KTP. Kotkalaget degraderades senare från ligan efter att man förlorat alla sju resterande matcher under ersättaren Juha Malinens ledning.

Helsingin Sanomat berättar att Gnistan den här veckan skickat in en ansökan om ligaspel nästa år. Detta trots att IFK Mariehamn var bättre i kvalet.

Men ett avancemang kunde vara aktuellt ifall till exempel Honka inte klarar licenskraven. Esboklubben har stora ekonomiska problem – och ansökan om licens ska lämnas in senast i dag.

Gnistan är först i kön ifall det blir en plats ledig i finrummet. Därefter går turen till KTP – som bekräftat för MTV att man också i Kotka sökt om ligalicens för 2024.

MTV: Honkas manager sade upp sig – lönerna fortfarande obetalda

Slutet på ligasäsongen blev nattsvart för Honka. Man lyckades inte säkra Europaspel samtidigt som klubbens kassa är så tom att man inte haft råd att betala löner för spelarna.

Enligt MTV sade Esbolagets manager Hexi Arteva upp sig i måndags. Tränaren Vesa Vasara berättar i sin tur för kanalen att förra månadens lön fortfarande inte kommit in på kontot.

Vill man spela i ligan nästa säsong så börjar man ha bråttom. Deadline för licensansökan är på fredag, och uteblivna löner är inget att skryta med i ansökan.

MTV uppger att en sista livlina skulle vara att Honkaägaren Färid Ainetdin åter skulle punga ut pengarna som behövs.

HS: Honka har inte betalat spelarnas löner i oktober – kan påverka ligalicensen till nästa säsong

I kväll spelar Honka mot VPS för en plats i Conference League-kvalet till nästa sommar. Samtidigt som säsongen är på målrakan kommer rapporter om ekonomiska problem i Esboklubben.

Spelarna har inte fått sin lön utbetald i oktober, skriver Helsingin Sanomat.

Kurt Möller, som är utvecklings- och kommunikationschef för Esport-bolagen, bekräftar uppgifterna.

– Esport Honka oy har inte pengar i kassan just nu, säger Möller till HS.

Enligt Möller har Honkas utgifter varit på tok för höga under året, bland annat på grund av lagets resa till en Europakvalmatch i Kazakstan. Han kan inte svara på när spelarna får sin lön.

– Vi har haft det tufft tidigare, men tagit oss över mållinjen. Nu försöker vi hitta en lösning på ett akut läge.

Problem med löneutbetalningar kan få konsekvenser för ligalicensen till nästa säsong. Klubbarna får inte ha obestridda skulder då man lämnar in ansökan – och spelarlöner är en sådan typ av skuld.

Bollförbundets deadline för att lämna in alla papper är den 10 november.

VPS finalmotstånd klart – möter Honka i kampen om Europaspel

Bronslaget VPS har fått vänta ett tag. Nu är det klart att Honka blir Vasalagets sista hinder i jakten på Europakval nästa säsong.

Honka krossade i dag AC Oulu hemma i Hagalund i Europakvalturneringens semifinal.

Dario Naamo inledde målskyttet redan i den tredje minuten, medan Ville Koski och Kevin Jansen ökade på ledningen före paus. I andra halvlek svarade Edmund Arko-Mensah och Jonathan Muzinga för varsitt mål till.

Kampen om en plats i Conference League-kvalet kulminerar med ett dubbelmöte nästa vecka. VPS och Honka möts i Esbo på onsdag och i Vasa på söndag.

Jakten på Europaplatsen fortsätter för Honka – AC Oulu slog ut SJK

VPS är redan finalklart i Europakvalturneringen och väntar som bäst på vilket lag man ska möta i början av november.

Kvartsfinalerna spelades i dag då Honka ställdes mot Inter och SJK tog emot AC Oulu. Båda matcherna gick till straffar och till slut var det Honka och AC Oulu som fick fira.

Juuso Hämäläinen och Boubou Diallo sumpade sina straffar för Inter och Honka vann med 4–2.

I Seinäjoki avgjordes straffläggningen i den femte omgången. Calum Ward knep Tuomas Kaukuas straff och AC Oulu gick därmed vidare.

Honka och AC Oulu spelar semifinal på lördag.

Finalen avgörs som ett dubbelmöte. Den första matchen spelas 1 november och returen fyra dagar senare.

Resultat:

SJK–AC Oulu 2–2, 4–5 efter straffar

Honka–Inter 0–0, 4–2 efter straffar

Spelare i KuPS jublar.

Stora guldjublet bröt ut – KuPS tog vara på matchbollen och säkrade ligatiteln

Gentjana Rochi avgjorde för KuPS i första halvlek.

Eremenko krossade IFK Mariehamns cupdröm – sköt Honka till final

FC Honka kommer att spela final i finska cupen den här säsongen. Laget säkrade sin finalplats då man slog IFK Mariehamn i semifinalen med 1–0.

Matchens enda mål kom då en kvart återstod att spela. Honka fick en straff och Roman Eremenko var hur säker som helst från elva meter.

IFK Mariehamn ropade också efter en straff på slutet, men fick ingen och Honka vann matchen.

Honka kommer att möta antingen Ilves i finalen. Tammerforslaget besegrade AC Oulu i sin semifinal med 1–0.

Inter gjorde fyra mål och tog tre viktiga poäng – passerade Honka och VPS

I fotbollsligan spelades två matcher på måndagskvällen och resultaten gick Inters väg. Åboklubben jagar en plats i den övre slutserien, dit de sex bästa klubbarna kvalificerar sig.

Inter tog en 4–1-seger borta mot KTP. Petteri Forsell blev tvåmålsskytt och kom upp i 50 baljor under sin ligakarriär.

Samtidigt åkte Honka på en 0–1-bortaförlust mot FC Lahti.

Resultaten innebär att Inter avancerar från sjua till femma. Inter (25 poäng) passerade såväl sexan VPS (24) som sjuan Honka (23).

FC Lahti plockade hela fyra placeringar. Klubben är ny åtta med sina 18 poäng.

Europaäventyret över för FC Honka – föll mot kazakiska Tobol

Fotbollsligalaget FC Honkas chanser till fortsatt Europaspel tog slut då laget förlorade mot kazakiska Tobol med sammanlagda 2–1 i dubbelmötena. Honka förlorade borta i Kazakstan med 2–1 och lyckades inte vända i returmötet på hemmaplan som slutade 0–0. Laget är därmed ute ur kvalet till Conference League.

Honka skapade kontrovers inför det första mötet i Kazakstan, då laget valde att anlita ett kazakstanskt flygbolag för att flyga över Ryssland och spara 100 000 euro.

På torsdagskvällen spelar också fotbollsligalaget FC Haka sin returmatch i Conference League-kvalet. Haka spelar på bortaplan i Nordirland mot Crusaders, där det första mötet slutade oavgjort 2–2.

Finska cupens semifinalpar lottades – finalen spelas den 30 september

Ilves–AC Oulu och FC Honka–IFK Mariehamn. Där är semifinalparen i herrfotbollens finska cup.

Matcherna spelas onsdagen den 23 augusti. Ifall Honka fortfarande i det skedet är med i europacuperna spelas Honkas semifinalmatch den 13 september.

Finalen går av stapeln lördagen den 30 september på Olympiastadion i Helsingfors. Som hemmalag fungerar segraren i matchen FC Honka–IFK Mariehamn.

Källa: Veikkausliiga.

Skräll i cupen då nationella ligans Honka blev utslaget av division 2-klubb

FC Honka från Esbo åkte på en skrällförlust i finska cupen i fotboll. Nationella ligans Honka förlorade på bortaplan mot JäPS i Järvenpää med 2–1. JäPS håller till vardags till i division 2.

JäPS inledde målskyttet strax innan paus och fortsatte då en dryg timme spelats. Honka lyckades med bara ett reducerande mål.

Målskyttar för JäPS var Carita Forsblom och Inka Rajala, medan Eevi Sutela nätade för Honka.

Finska cupen, 4. omgången:
FC Espoo/T18–HPS 0–2 (0–1)
VJS–EBK 1–2 (1–1)
ONS–Ilves 1–5 (0–2)
JäPS–FC Honka 2–1 (1–0)
FC Lahti–PK-35 Vantaa 0–3 (0–1)
FCFJ–PK-35/2 3–1 (2–0)

Lottat i Conference League – Haka och Honka spelar om avancemang till den andra omgången

På tisdagseftermiddagen blev det klart vilka lag som Hakas och Honkas fotbollsherrar får möta i den första omgången av Conference League-kvalet.

Honka ställs mot Tobol från Kazakstan, medan Haka möter Crusaders från Nordirland.

De första matcherna spelas den 13 juli och returerna den 20 juli.

KuPS går in i Conference League-kvalet i den andra omgången.

Honka överraskade HJK i Finska cupen – straffar avgjorde

Fyra matcher spelades i den femte omgången av Finska cupen i dag. FC Inter vann stort över klubbens division 3-lag och hade hela sju målgörare då slutresultatet skrevs 8–0.

VPS vann 3–1 över OTP och HIFK gick segrande ur matchen mot FC Lahti efter ett självmål av hemmalaget.

Den på förhand sett mest jämna matchen blev en nagelbitare. Matchen mellan HJK och FC Honka stod 1–1 efter att slutsignalen ljöd. Matchen avgjordes på straffar där Honka drog det längre strået med siffrorna 4–2.

Matchprotokollen hittas på förbundets webbplats.

Lottningen i fotbollscupens femte omgång gjord – HJK ställs mot Honka och AC Oulu mot FC Haka

Lottningen av matchparen till den finländska fotbollscupens femte omgång gav två matcher där ligaklubbar ställs mot varandra. HJK kommer att spela mot FC Honka medan AC Oulu möter FC Haka i matcher om att ta sig in bland de 16 främsta.

Cupmatcherna i femte omgången spelas 31 maj och 1 juni. Klubbarna från ligan och Ettan spelar sina matcher den 31 maj.

Matchparen i cupens femte omgång:

FC Inter – FC Inter 2
JJK – KuPS
Atlantis FC – KPV
VJS – PEPO
KTP – Gnistan
FC Lahti – HIFK
TuRaKe – IFK Mariehamn
VPS – OTP
P-Iirot – FC Futura
AC Oulu – FC Haka
Ilves – KäPa
Reipas – FC Honka/Akatemia
HooGee – SalPa
FC Jazz – VIFK
HJK – FC Honka
JäPS – EIF

Åland United gjorde sex mål på hemmaplan – topplagen KuPS och HJK vann i Nationella ligan

I damernas fotbollsserie Nationella ligan spelades fem matcher på lördagen. Det blev fyra favoritsegrar och ett kryss.

Honka gick in som klar förhandsfavorit i hemmamatchen mot PK-35 Helsingfors som slutade 0–0.

I Mariehamn blev det hela sex hemmamål då Åland United tvålade till PK-35 Vanda med 6–0. Dana Leskinen stod för två av dem.

KuPS besegrade TPS i Åbo med 4–1 och toppar serietabellen med sina 12 poäng. HJK har 9 poäng och är fortsättningsvis tvåa.

Resultat

HPS–ONS 5–2
TPS–KuPS 1–4
Honka–PK-35 Helsingfors 0–0
HJK–Ilves 4–0
Åland United–PK-35 Vanda 6–0

Tungt avbräck för FC Honka – mittfältarens säsong över

Fotbollsligalaget FC Honka tvingas klara sig utan mittfältskuggen Jerry Voutilainen på grund av en benskada han ådrog sig under ligamatchen mot Haka. Rehabiliteringen förväntas vara uppemot sex månader lång. Detta meddelar klubben på sin hemsida.

28-årige Voutilainen har spelat i Honka sedan år 2020 och var en av huvudgestalterna bakom lagets tredje placering i ligan i fjol.

Honka har inlett säsongen med en seger, två oavgjorda och en förlust.

FC Hakas Eero-Matti Auvinen med bollen.

FC Haka var på väg mot säsongens första vinst men gav bort segern i slutminuterna

Det blev oavgjort i matchen mellan Haka och Honka.

Colombian ska stärka titelutmanarens målproduktion – Honka hämtar tillbaka sin stjärnförsäljning från Skottland

Fjolårssensationen Agon Sadiku försvann till norska Rosenborg med bara dagar till seriestart – och Honka fick bråttom med att hitta en ersättare till anfallet.

Det dröjde inte värst länge förrän man hittat en ersättare till Hagalund. En bekant sådan, dessutom.

Det är unge colombianen Juan Alegria som återvänder till klubben efter att inte ha lyckats slå igenom hos skotska storklubben Rangers, där han fick nöja sig med en vardag i reservlaget och utlåningar.

Anfallaren kom till Finland hösten 2020 och hann aldrig slå igenom på allvar i ligan. Alegria hade bara gjort 16 matcher och två mål för Honka då Rangers köpte honom för en summa som uppgavs vara sexsiffrig.

Honka uppger att kontraktet med återvändaren är flerårigt. Debuten kan ske redan i kväll, då fotbollsligan startar med full omgång.

Honka gästar titelfavoriten HJK, i en match som Yle sänder med start klockan 18.15. Alegria inleder på bänken.

Visa fler Du är på sida 1, gå till följande sida