Senaste artiklar
App ska tipsa unga om hobbyer i Lovisa
Ungdomspasset tas i bruk i september.
Lovisa tackar nej till att köpa Svartholm
Lovisa stad har inga planer på att köpa sjöfästningen Svartholm som ligger strax utanför staden.
Enligt en ny utredning gjord av Finansminsiteriet borde den nuvarande ägaren, Fortstyrelsen, sälja Svartholm. I utredningen föreslås Lovisa stad som en potentiell köpare.
Stadsdirektör Jan D. Oker-Blom ser inte förslaget som realistiskt, utan säger att det skulle kosta miljoner att iståndsätta Svartholm, något staden inte kommer att göra.
Oker-Blom säger vidare att han också har svårt att se att någon privat aktör skulle vara villig att ta över Svartholm.
Svartholms sjöfästning utanför Lovisa har beviljats mera pengar för restaurering – men arbetet blir knappast färdigt under vår livstid
Forststyrelsen ska restaurera murarna från 1700-talet.
Nu drar sommarsäsongen igång – i Östnyland ser man fram emot en livlig sommar inom restaurangbranschen
Krögare ser positivt på den kommande sommaren.
Misshandel och fylleri då ungdomar firade skolavslutning i Östnyland
I lördags firades skolavslutningen på olika håll i regionen, och det gick tidvis vilt till.
Vid Kokon siminrättning i Borgå samlades kring 200 ungdomar, enligt polisen var många väldigt fulla.
En minderårig misshandlades med slag och sparkar, polisen utreder händelsen.
En person hoppade på polisbilens motorhuv.
Flera unga skickades hem med sina föräldrar.
I parken intill Skeppsbron i Lovisa hade kring hundra unga samlats, också de var berusade enligt polisen.
En person misshandlades genom slag i huvudet och ryggen, både akutvård, polis och socialarbetare behövdes för att reda upp situationen.
Polisen fick ingripa på många håll när skolavslutningen firades
Knivskada i Lojo, i Borgå blev polisbilen påhoppad.
Dagisvuxna i Lovisa får pengar för att köpa utekläder
Daghemspersonalen är ute i alla väder och deras kläder slits mycket.
Från 2024 ska alla som jobbar i småbarnspedagogikens barngrupper i Lovisa och har en stadigvarande anställning få 100 euro per år för att köpa arbetskläder.
De som är visstidsanställda i minst sex månader får 80 euro per år.
Nämnden för fostran och bildning i Lovisa beslutade budgetera 14 000 euro för klädpengarna.
Också Sibbo funderar på arbetskläder åt sina dagisvuxna. Där är förslaget att kommunen i stället för att ge en klädpeng köper kläderna åt personalen.
Fullmäktige tar ställning till frågan måndagen den 5 juni.
Två ödehus brann i Lovisa
Två små ödehus brann ner nära Valkom hamn i Lovisa på onsdagskvällen.
Larmet gick vid 18-tiden men då räddningsverket kom fram till brandplatsen på Svenäsvägen kunde husen inte längre räddas.
Dessutom hade elden spridit sig till ungefär 800 kvadratmeter av den omkringliggande terrängen.
Brandkåren kunde i alla fall snart avgränsa branden.
Ungefär tio enheter från räddningsstationerna i Lovisa och Borgå deltog vid sidan av de frivilliga brandkårerna i släckningsarbetena.
Polisen utreder brandorsaken.
70 lediga jobb och tre sökande – problem med att hitta sommarvikarier till vården i Östnyland
Ska klara sommaren med inköpt personal.
Hotellskeppet Muikku kommer inte till Lovisa, tar kanske emot gäster i Hangö nästa sommar
Finns ingen passande förtöjningsplats.
Tidningen Journalisten: Uusimaa, Sipoon Sanomat och Loviisan Sanomat bildar gemensam redaktion
Alla tre tidningar fortsätter utkomma som förut.
Gemenskap och dialog är nycklar till framgång – Lovisastudenterna gjorde bra ifrån sig i modersmålsprovet
Lyhörd lärare har intresserade elever.
Pernåbornas protester var förgäves – postkontoret stänger
Posten har tidigare meddelat att ombudspostkontoret i Pernå närbibliotek stänger. Försändelserna är enligt Posten för få för att det ska löna sig att hålla kvar kontoret.
170 Pernåbor undertecknade en namninsamling för att bevara posten och lämnade över den i slutet av april.
Nu har Posten meddelat dem att läget inte har ändrats och att kontoret stänger den 31 juli.
Ombudsposten i Svenskby i Strömfors ska också stänga.
Grävarbetet vid Kapellparken i Lovisa är försenat
Under gatan hittade arkeologer spår från 1700-talet.
Oklart om hotellskeppet Muikku kan ta emot turister vid Svartholm i sommar – Lovisa stad och företagaren trodde allt var klappat och klart
Före detta forskningsfartyget har sovplats för 20 personer.
Pride firas i Borgå och Lovisa i sommar: ”Vi vill visa att alla får vara just sådana de är”
I sommar ordnas två regnbågsevenemang i Östnyland.
Risk för rekordmånga cykelstölder i Östnyland – så här skrämmer Borgåborna bort skurkarna
I Östnyland stjäls årligen runt 140 cyklar.
Andra sommaren med nya ägare i Strömfors bruk i Lovisa – nu satsas det på flera restauranger och verksamhet året runt
Lyxiglor, en stugby och en festlokal för 150.
Farlig situation på Lovisa motorväg – fanerskivor lossnade från släpvagn och träffade motorcyklist
Hände vid lunchtid norr om Lovisa centrum.
Lovisa stad: Det är förbjudet att röra sig på bostadsmässoområdet
Lovisa stad påminner om att hela Drottningstranden fortfarande är en byggarbetsplats. Därför är det förbjudet att röra sig i området också på kvällar och veckoslut.
”Särskilt i parken och på småhusområdet träffar vi jämt på folk som inte har rätt att röra sig på området. Ju närmare vi kommer mässan, desto intensivare är byggandet på området” skriver projektchef Niina Okkonen i ett meddelande på stadens webbsida.
Hon tillägger att det är en stor säkerhetsrisk att utomstående personer rör sig där.
Arbetet på området pågår ända fram till mässan, också på kvällar och veckoslut.
Bostadsmässan i Lovisa arrangeras 7 juli till 6 augusti 2023. Området öppnas efter mässan, så senast i slutet av sommaren får alla nyfikna sin chans att besöka de nya motions- och friluftslederna.
Säsongen på Ringborg i Lovisa börjar med vårstädning – snart ska också fasaden få ny färg
Om två år fyller föreningen 120 år.
170 personer skrev under namninsamlingen för att bevara Pernåposten
Posten har meddelat att ombudspostkontoret i Pernå bibliotek i Lovisa stänger den 31 juli.
Orsaken till stängningen är dålig lönsamhet, enligt Posten.
Aktiva Pernåbor har nu räckt över namnlistan som 170 personer skrivit under.
Namninsamlingen överlämnades till bibliotekschef Tapani Häkkinen för vidare åtgärder.
Också ombudsposten i Svenskby stänger den 31 juli, och byborna där har redan tidigare lämnat in en namninsamling.
Pernåbor protesterar mot beslutet att stänga byns postombud
Postens serviceställen i Pernå och i Svenskby ska stängas.
Bil körde av Skärgårdsvägen i Lovisa – polishund hittade föraren
En Esboman i 20-årsåldern körde vid 10-tiden på lördagsförmiddagen av Skärgårdsvägen i Lovisa.
Enligt ögonvittnen körde bilen i för hög fart och tappade kontrollen i en kurva. Både en elstolpe och träd fick ge vika innan bilen stannade.
Mannen som kört bilen bestämde sig för att avlägsna sig från platsen, medan hans passagerare som klarat sig oskadd ur situationen stannade kvar.
En polishund kallades in för att hitta bilisten. Trots att det tog 40 minuter innan hunden Raimo kom på plats, så lyckades han spåra Esbobon ett par kilometer från olycksplatsen.
Mannen misstänks för grovt rattfylleri och äventyrande av trafiksäkerheten, skriver polisen på Twitter.
Kapellparken i Lovisa ska få en ny bro över dammen
Den gamla träbron som legat över dammen i Kapellparken i Lovisa fördes bort förra veckan.
En ny bro byggs som bäst av ett Lovisaföretag. Den ska se liknande ut, och ha samma mått så att man kan använda de gamla brofästen.
Den gamla bron var i dåligt skick och det har varit på tapeten redan i flera års tid att byta ut den.
Ännu under maj ska den nya bron lyftas på plats.
Handelsträdgård i Borgå gör allt för att hålla mördarsnigeln borta – här är deras bästa tips!
Den invasiva arten finns i Lovisa och Borgå.
Lovisa barnparlament samlades för första gången – brainstormade fram bättre skolmatsalar
Ett nytt sätt för barnen att höras i beslutsfattandet.
Fortfarande brist på erfaren restaurangpersonal i Borgå och Lovisa
Pandemin har satt sina spår; branschen lockar inte.
Brandskadade Pernå kyrka saknar sprinklersystem – men vattenspridare i gamla kyrkor är inte längre en omöjlighet
Brandsäkerhet i kyrkor är ingen enkel fråga.
Det blir trots allt ett flytande hus på bostadsmässan i Lovisa – företagare samarbetar om bygget
Byggs på land och installeras på plats.
Insidan av Pernå kyrka är täckt av sot – oklart när kyrkan kan öppna efter branden
Det är hälsoskadligt att vara inne i kyrkan just nu.
Brand i elcentralen i Pernå kyrkas sakristia – kyrkan fick lindriga rökskador
”Tur att brandvarnaren fungerade” säger brandmästare.
Lappträsk kan få vargungar i vår – i Borgå har vargen inte synts till på en tid
Vargparet har etablerat revir i norra Lovisa och Lappträsk.
Renoveringen av Villa Biaudet kan bli dyr – författareföreningen hoppas på stöd också från andra instanser
Renoveringen ska inte påverka annan föreningsverksamhet.
Författarhemmet Villa Biaudet blir kvar i författareföreningens ägo och inväntar nu renovering
Förslaget att sälja Villa Biaudet förkastades.
På lördag avgörs Villa Biaudets öde – oklart in i det sista om författarhemmet ska säljas
Finlands svenska författareförening funderar på försäljning.
Liten sommarstuga och skjul brann ner i Lovisa
Ett litet hus på 10 kvadratmeter brann ner till grunden på torsdag eftermiddag i Karelarbyn i Lovisa.
Ett skjul och 200 kvadratmeter av den omkringliggande skogen fattade också eld. Brandkåren kallades till Gislarbölevägen strax efter klockan 16 på eftermiddagen.
Det är ännu oklart hur branden fick sin början, men ägaren hade varit i stugan tidigare på dagen och sedan gått ut för att sköta ärenden. När hen kom tillbaka stod stugan redan i lågor.
Vid 18-tiden höll brandmännen ännu på med eftersläckning. Enligt jourhavande brandmästare var det tur att det var nästan vindstilla så att branden inte spred sig desto mera.
Inga andra byggnader var i fara.
Tågen mellan Lovisa hamn och Lahtis börjar köra igen den första maj
Hittills sista godståget körde på förra årets sida.
Valkom nya daghem byggs bredvid det gamla
Lovisa stadsfullmäktige godkände i går (19.4) ett förslag om att placera Valkom daghems nya lokaler bredvid den gamla byggnaden.
”Vi tycker att den nuvarande gården tjänar sitt syfte väl och det är fint att vi kan fortsätta använda den,” säger Lena Rosenqvist-Huhtanen vid Valkom daghem i ett pressmeddelande.
Daghemmet ska byggas av volymelement och beräknas kosta 1,36 miljoner euro.
Fullmäktige godkände också projektplanen och beviljade projektet ett tilläggsanslag på 258 000 euro.
1,1 miljoner euro var sedan tidigare reserverat i investeringsplanen för 2023–2025.
Valkom daghem drabbades av fuktproblem i slutet av 2021. Efter att konstruktionerna hade undersökts konstaterade staden att daghemmet behöver helt nya lokaler.
Borgå säger skarpt nej till cykelförmån medan Lovisa redan utreder den för sina anställda
Borgå skyller på fackens rekommendationer.
Verklig thriller då ÅIF slog Lovisa Tor
Ådalens IF från Sibbo har säkrat en plats i första divisionen i innebandy också nästa säsong. I kvalmatchen vann ÅIF över Lovisa Tor med siffrorna 4-5.
För Tors del innebar förlusten att laget spelar i Finlandsserien också nästa säsong.
Över 440 åskådare hade bänkat sig i idrottshallen i Lovisa för att se den avgörande matchen som också blev en verklig thriller.
ÅIF fick gång på gång upp en uddamålsledning och Tor kvitterade.
Avgörandet kom då ÅIF-spelaren Patrik Korpiniemi fem minuter före slutet kom åt att göra segermålet.
”Bra att det bjuds på vegetariskt i Lovisa” – ändå väljer Amanda, Michelle och Berta oftast den traditionella skolmaten
Spenatplättar och makaronilåda går bäst åt i Lovisa.
Almska gården i Lovisa är fortfarande utan ny ägare – huset till salu för fjärde gången på tio år
Fastigheten säljs för 260 000 euro.
Pernåbor protesterar mot beslutet att stänga byns postombud
Postens serviceställen i Pernå och i Svenskby ska stängas.
Räddningsverket i Östra Nyland stärker manskapet med fem – lyckades rekrytera trots nationell brist på brandmän
Räddningsverket har ett gott rykte enligt räddningschefen.
Uusimaa: Man från Lovisa dömd för tiotals övergrepp mot barn
En 27 år gammal man från Lovisa har dömts för flera sexuella övergrepp mot barn. Det skriver tidningen Uusimaa.
Mannen hade under åren 2018–2021 närmat sig barn i åldern 11 till 15 år i olika webbforum och skickat dem meddelanden med sexuellt innehåll.
I de allvarligaste fallen hade han också samlag med offren. En stor del av brotten begicks på olika håll i östra Nyland.
I rätten försvarade sig mannen med att han inte visste att offren var minderåriga.
Östra Nylands tingsrätt dömde mannen till fängelse i fem år och åtta månader. Han dömdes också till ersättningar på flera tusen euro.
Lovisaman åtalas för sexualbrottshärva – redan dömd för grov våldtäkt på barn
23 åtalspunkter, som grovt sexuellt utnyttjande av barn.
Borgå är den största staden utan riksdagsledamot: ”Det är inte bra”
Andra lika stora städer har upp till tre riksdagsledamöter.
Lovisa är på kartan med Otto Andersson i riksdagen – Stadsdirektören: “Det är värdefullt för oss”
Viktigt för Lovisa att ha representation.
Otto Andersson är Lovisas första riksdagsledamot på 20 år: ”Det känns overkligt”
Lovisakandidaten Otto Andersson säger att han vill jobba för hela östra Nyland och lyfter upp Borgå sjukhus som den viktigaste frågan han vill jobba för.
Kommentar: Lovisa vann – förlorade Borgå?
Yle Östnylands regionchef analyserar riksdagsvalet.
Östnyland får ett andra mandat i riksdagen – Otto Andersson invald efter thriller
Samlingspartiets Heikki Vestman från Sibbo återvaldes.
Två ledamöter från Östnyland tar plats i riksdagen – läs vår valrapportering
Här hittar du allt du behöver veta om riksdagsvalet i regionen.