Senaste artiklar
Här är de östnyländska företag som deltar i torsdagens omfattande politiska strejk
Flera östnyländska arbetsplatser deltar.
Samåkning blir lättare i Lovisa med ny tjänst
Lovisa har tagit i bruk tjänsten Kimppakyydit.com, med den kan invånare och resenärer lätt, säkert och avgiftsfritt organisera sin samåkning.
Har du plats i din bil under jobb- eller andra resor eller om du behöver skjuts går det bra att anlita tjänsten och erbjuda skjuts eller begära skjuts.
Man kan också välja nivå för integritetsskydd. Användarna kan fritt komma överens sinsemellan hur kostnaderna delas.
Skjutsanmälningar för Lovisa och dess omgivning börjar så småningom komma upp på nätet. Tjänsten fungerar på finska, svenska och engelska i webbläsaren.
Fortfarande oklart vilken verksamhet det ska finnas på Socis i Lovisa: ”Köket kräver uppdateringar”
Små investeringar behövs.
Isforskaren Patrick Eriksson om isläget i Östnyland: ”Så pass tunt att det lönar sig att vara otroligt vaksam om man ska ut på isen”
Vintern kan ge fina isar så småningom
Timothy Kühn får Lovisas kulturpris 2023
Mångsysslaren Timothy Kühn är främst känd som ägare till restaurang Saltbodan och ansvarig producent för den nya musikfestivalen SaltFest.
Det är Lovisaborna som föreslår pristagaren som mottog 750 euro på självständighetsdagen.
I prismotiveringen nämns bland annat att Kühn flitigt skött arrangemang så att stadsborna och många turister under sommaren kunde njuta av högklassig musik gratis varje vecka. Det högklassiga kulturutbudet bestod av allt från söndagsjazz till konstverk och smekte sinnena hos personer i alla åldrar.
Dessutom påvisar återuppbyggandet av café-, bar- och restauranghelheten vid Skeppsbron efter branden i augusti 2019 en stor orubblighet och tro på framtiden.
Strejkvarsel inför nästa vecka berör östnyländska företag
Fackförbundet Pro och Industrifacket har varslat om en 24 timmar lång strejk torsdagen den 14 december.
Orsaken är en protest mot regeringens nedskärningspolitik som man uppfattar försvaga arbetslivet och den sociala tryggheten.
Industrifackets strejk omfattar 455 arbetsplatser runtom i landet, bland annat ABB och Viessman i Borgå, Loval i Lovisa och K. Hartwall i Sibbo.
Fackförbundet Pro har varslat om strejker inom en rad företag som också omfattar de östnyländska företagen ABB i Borgå, K. Hartwall i Sibbo och Loval i Lovisa.
Strejken berör sammanlagt omkring 40 000 anställda.
Skogscentralens kontor i Lovisa på fallrepet
Finlands skogscentral har meddelat om nedskärningar, bland annat uppsägningar och permitteringar.
Dessutom ska Skogscentralen sluta ge individuell rådgivning åt skogsägare och stänga omkring 40 av sina 60 kontor i landet. Kontoren koncentreras till större orter.
Skogscentralen har ett kontor i Östnyland, i Lovisa. Direktör Ari Eini säger att man ännu inte beslutat vilka kontor som stängs, men att det är troligt att Lovisakontoret hör till dem. Där jobbar bara en person.
Hur det går med den personens anställning är oklart. Eini påpekar att det är vanligt med distansjobb på Finlands skogscentral.
Loval permitterar nästan hela personalen för att rida ut lågkonjunkturen i branschen
Personalen jobbar förkortad arbetsvecka till juni.
Hemvårdaren Nathalie Herneoja i Lovisa: ”Välfärdsområdet är en ganska empatisk arbetsgivare”
Tipsar om hur välfärdsområdet kunde locka personal.
Placeringen av nya centrumdaghemmet i Lovisa väckte kritik i miljöhälsosektionen: ”Vi är inte överraskade”
Buller och järnvägstrafik passar inte ihop med ett daghem, tycker miljöhälsosektionen. Lovisa stad går ändå vidare med planerna.
Elin Tillander är Östnylands lucia 2023
Redan 60 inbokade uppträdanden för luciatrion.
Skid- och skridskosäsongen öppnad i Lovisa
Nu går det att åka både skidor och skridsko i Lovisa.
Isrinken vid Lovisa stads svenska skolcentrum, Gamla strand, och isrinken vid idrottscentret i Bruket har öppnats för skridskoåkare, meddelar staden.
Tre skidspår vid Idrottspaviljongen är klara att användas: 1,2 km, 3 km och 5 km. De andra spåren är ännu under arbete. Spårsituationen går att kolla via webbplatsen Latutilanne.
Lovisa stad påminner om att det är förbjudet att gå och cykla på skidspåren.
Skolelever i Lovisa gjorde animerad film om framtiden – filmerna visades på Kino Marilyn
Filmerna handlar om Lovisa och stadsborna i framtiden.
Skidspåret redan öppet i Söderkulla medan man väntar på nysnö i Lovisa
Vädret blir kallt men inte snörikt under närmaste veckan.
Luciakröningen i Lovisa ersätts med ljusfest: ”Svårt att hitta kandidater”
Luciakröningen ersätts av en ljusfest i kyrkan.
Loviisan Sanomat halverar sin utgivning och blir endagstidning
Tisdag och torsdag blir torsdag.
Padelfebern håller i sig i östra Nyland – banorna fullbokade kvällstid
Ingen hall i Borgå eller Lovisa har ännu behövt stänga.
Kymmenedalens El upphör med elförsäljning åt privatkunder: ”Det blir större muskler och bredare produktportfölj”
Kunderna behöver inte agera.
Så är det att driva Airbnb i Lovisa: ”Vi fortsätter så länge det ger mer än det tar”
Eva Sederholm hyr ut sin stuga i Kabböle.
Airbnb-boom i Lovisa – bostadsmässan inspirerade invånare att hyra ut sina hem och stugor
21 nya Airbnb-inackorderingar öppnade i Lovisa i år.
Kommunernas statsandelar skärs ner ytterligare – Mörskoms kommundirektör: ”Inget som staten gör överraskar längre”
Kommunerna i hela landet får ännu mindre pengar än väntat.
Paketbil började brinna intill flervåningshus i Lovisa
En paketbil totalförstördes i en brand på Valkomträskvägen i Lovisa på fredag eftermiddag. Räddningsverket larmades till platsen klockan 15.17.
Paketbilen stod olagligt parkerad nära inpå väggen till flervåningshuset, och det var tur att inte huset fattade eld. Väggen var av betong, vilket hjälpte saken.
Brandmännen vädrade ut trappuppgången, som det kommit rök in i.
Brandorsaken är ännu oklar, men räddningsverket misstänker elfel i bilen. Valkom FBK var först på plats.
Parkkipate fick inte fotfäste i Lovisa – skrev ut 200 felparkeringsavgifter i somras
Företag använde parkeringsövervakning under bostadsmässan.
Lovisa Tor har väntat i decennier på en ny idrottshall: ”Sätt i gång nu så får vi något gjort”
Golvet har börja svikta i ett av salhörnen.
”Vi skulle verkligen behöva nya lokaler” – Lovisa föreslås skjuta upp bygget av idrottshall och bibliotek
Idrottshall och bibliotek skjuts upp till 2026 och 2029.
Loval inleder omställningsförhandlingar
Loval i Lovisa inleder omställningsförhandlingar på tisdag (14.11). Förhandlingarna gäller hela personalen och kan leda till permitteringar på upp till 30 dagar.
Företaget producerar bland annat elektriska motstånd för industriella värmepumpar. De senaste åren har det gått bra för företaget och man har letat efter mer personal med ljus och lykta.
Orsaken till att läget vänts på ände är att efterfrågan på komponenter till värmepumpar har rasat. Enligt vd Thomas Stendahl har företagets största kundsegment, värmepumpstillverkarna, lagren fulla. Han tror det är frågan om en tillfällig svacka för Loval.
Omställningsförhandlingarna tar åtminstone två veckor. De eventuella permitteringarna väntas pågå från december i år fram till nästa sommar.
Tidningen Östnyland var först med nyheten.
Plast och belysning inbringade mest samfundsskatt i Östnyland 2022
Borealis Polymers i Borgå är den största skattebetalaren.
Läget betydligt ljusare för tidigare konkurshotat varv i Valkom: ”Det finns mer jobb än vi har kapacitet för”
Verksamheten fokuseras på inhemska kunder.
Inget vargrevir i Östnyland – paret fick inga ungar i år
Ett vargpar har länge rört sig på ett område i Lappträsk, Liljendal och Strömfors.
Lokala jägare har hållit ögonen på dem och enligt Göran Wallén, som är verksamhetsledare för Lappträsk jaktvårdsförening, så har paret inte fått några ungar i år.
Man brukar räkna med att ett vargrevir blir till när ett vargpar får ungar på ett område, då har de så att säga flyttat in officiellt.
Vargparet har setts till bland annat i Lindkoski, Strömfors och Elimä. En ensam varg rör sig också i området.
Intresset för säsongsvaccinationer fortsättningsvis stort i Östnyland – lediga tider först i december
Ännu också kö till telefontidsbokningen.
Lovisabon Heikki Teelahti har hittats avliden
Lovisabon Heikki Teelahti som försvann från sitt hem på Frankrikevägen i oktober har hittats död.
Polisen, räddningsverket och frivilliga räddningstjänsten har aktivt sökt efter den 75-årige mannen sedan han anmäldes försvunnen den 19 oktober.
Räddningsverket hittade mannen på måndag eftermiddag avliden inom sökområdet.
Polisen tackar alla som bidragit med observationer efter Teelahti.
Polisen utreder nu dödsorsaken och informerar inte längre om fallet.
Räddningsverket fick rycka ut två gånger för att rädda människor från vattnet i Lovisa
Räddningsverket i Östra Nyland har det här veckoslutet två gånger fått rycka ut till Lovisa för att rädda folk som befarats vara i nöd i vatten.
Första gången var sent på fredag kväll, då det rapporterades att det hörts rop på hjälp från gångbron som går över Lovisaviken.
Trots att enheter från tre olika räddningsverk, sjöräddningscentralen och helikopter letade igenom området hittade de ingen som var i nöd.
Andra gången larmet gick var strax före midnatt på lördag kväll. Då var platsen Strömfors bruk. En man hade bestämt sig för att ta ett dopp, och vännerna blev oroliga då han inte kom tillbaka.
Efter att både dykare, drönare och annat räddningsmanskap letat efter honom i en timmes tid visade det sig att han lyckats ta sig upp på stranden. Akutvården fick ta sig an mannen som var nedkyld.
Lovisas budgetförslag är på minus för första gången på många år: ”Vi är förlorare i omställningen till välfärdsområden”
Skatteprocenten höjs inte ännu.
Tidsbokningen till säsongsvaccinationer stockar sig i Östnyland – över 1 000 personer köar i Borgå
Också köer i Sibbo och Lovisa.
ÖN: Äldre dam dömd för dödsvållande
En dam i 80-årsåldern har dömts för dödsvållande i Östra Nylands tingsrätt. Det skriver tidningen Östnyland.
Damen hade sommaren 2020 besökt Byagården på Sarvsalö. Då hon skulle lämna tillställningen hade hon av ouppmärksamhet backat på en äldre man med sin bil så mannen omkom.
Tingsrätten dömde damen till 50 dagsböter, alltså sammanlagt 850 euro.
Polisen fortsätter leta efter försvunnen Lovisaman med drönare och hundar
Lovisabon Heikki Teelahti är fortfarande försvunnen, trots digert sökande. Han försvann från Antby den 19.10.
Polisen och volontärer från Frivilliga räddningstjänsten har letat efter 75-åringen med både hundar och drönare, och har redan letat igenom tiotals kilometer av terräng.
Teelahti har antagligen rört sig till fots åtminstone i Antby, Köpbacka och Valkom. Dessutom har polisen fått in observationer från Fredsby, Gråberg och Tessjö.
Heikki Teelahti är 180 centimeter lång, smal och hade möjligtvis på sig svarta jeans och en skärmmössa i filt. Polisen är intresserad av alla möjliga observationer.
Agricolamuseet har äntligen fått flytta hem till reformatorns hemknutar i Pernå kyrkoby
Agricolahuset finns i gamla Kyrkoby skola.
Ny lag har gjort bilister försiktigare – men kallt väder leder alltid till rusning på däckfirmorna
Vinterdäck ska användas från november till mars.
Hur ser virusläget ut i Östnyland? Vi frågade en infektionsläkare
Covid-19 och halsfluss sprids just nu, influensan senare.
IL: Domen mot Lovisapedofiler står fast
Hovrätten har inte beviljat strafflindring åt den man och kvinna från Lovisa som 2022 dömdes till långa fängelsestraff för grov våldtäkt av barn.
Det skriver Iltalehti.
Mannen dömdes i april i fjol till över tio års fängelse för en lång räcka grova sexbrott mot barn, medan kvinnan ska avtjäna ett fängelsestraff på åtta år.
Brotten inträffade huvudsakligen i Lovisa mellan åren 2018 och 2021.
Två har visat intresse för flytande huset i Lovisa
Det flytande huset var bostadsmässans dragplåster.
Lovisabon Heikki Teelahti fortfarande försvunnen – invånare bes kolla igenom sina uthus och förråd
Teelahti är 180 cm lång och förmodligen klädd i svart.
Bil körde omkull lyktstolpe i Lovisa
En bilförare fick ett sjukdomsanfall och körde omkull en lyktstolpe i Lovisa. Olyckan hände på Gislomvägen lite före klockan 14 på onsdagseftermiddagen. Föraren skadades inte i olyckan men personen fördes till sjukhuset för observation.
Trafiken på Gislomvägen var avstängd en stund. Stadens elmontörer kopplade loss och bärgade undan den fallna lyktstolpen.
”Vindkraftverk borde byggas där det redan finns ljus och ljud” – invånare gläds över att vindparken i Forsby inte blir av
Ge din åsikt – var tycker du man ska bygga vindkraftverk?
Det blir ingen vindkraft i Forsby – Ilmatar drar sig ur projektet
Energibolaget Ilmatar drar sig ur planerna på att bygga en vindkraftspark i Tetom i Forsby.
I ett pressmeddelande uppger Ilmatar att orsaken till beslutet är att man inte nådde samförstånd med de största markägarna i området.
Bolaget har redan medelat Lovisa stad om beslutet.
Vindkraftsparken i Tetom har planerats sedan 2014.
Planerna har väckt omfattande motstånd bland invånarna i området.
Var tredje mässbesökare besökte centrum – så här många miljoner beräknas besökarna ha spenderat i Lovisa
Bostadsmässans besökare spenderade på mat och dryck.
Antalet bostadslösa i Borgå har femdubblats på fyra år – nu vill politiker grunda ett lokalt härbärge
Bostad först-principen borde också tas i bruk, anser de.
Heikki, 75, från Lovisa är försvunnen – polisen ber om tips
Lovisabon Heikki Teelahti, 75, har inte setts till sedan i torsdags (19.10). Nu ber polisen och anhöriga om observationer av allmänheten.
Heikki nåddes senast på telefon i torsdags, innan han försvann från sitt hem i Lovisa.
Han är ungefär 180 centimeter lång, smal och hade eventuellt på sig ett par svarta jeans och en fleecekeps när han försvann.
Polisen har också publicerat en bild på Heikki.
Tips kan förmedlas per telefon 050 3999026 eller per e-post vakivalta.ita-uusimaa@poliisi.fi .
Pernåbor hoppas offentlig konst kan skapa ett nytt vardagsrum i byn
Önskar också konst som hedrar lokala konstnären Inge Löök.
Efter konflikten om avverkningarna i Isnässkogen – UPM svarade på barnens frågor om flygekorrar och andra djur
Fem hektar skog runt skolan har sparats.