Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Boston bjöd in målvaktspensionären – Tuukka Rask med på isträning

Comeback? Inte riktigt.

Boston Bruins behövde en till målvakt till torsdagens ispass då Jeremy Swayman var borta. Då ryckte klubbens tidigare stormålvakt Tuukka Rask in.

Klipp på klubbens sociala medier visade hur den 36-årige finländaren klätt på sig målvaktsutrustningen igen.

Reportern Scott McLaughlin skriver att Rask inte är aktuell för matchtruppen. Enligt TSN kallas Brandon Bussi från farmarlaget för att agera reserv till Linus Ullmark i nattens match mot Buffalo.

Tampa Bay Lightning golvade Dallas Stars.

Tampa Bay fick gruvlig revansch på Dallas – säsongens första poäng för Ristolainen

Rasmus Ristolainen 31:a finländare på poäng i NHL.

Patrik Laine gör mål.

Patrik Laines fina solomål räckte inte – Joel Armia styrde in Montreals segermål

Patrik Laine gjorde säsongens fjärde fullträff.

Kaapo Kakko på skadelistan – tränaren om läget: ”Han kommer tillbaka i något skede”

New York Rangers tvingas klara sig utan Kaapo Kakko ett bra tag. Klubben har placerat finländaren på skadelistan.

Kakko förväntas vara ur spel i åtminstone en månad men det kan också dröja betydligt längre innan han är tillbaka.

– Han kommer tillbaka i något skede och det är goda nyheter, säger Rangers tränare Peter Laviolette på en presskonferens.

Kakko skadade sig i början av matchen mot Buffalo. Han föll i en närkamp vid sargen och tog sig sedan för sitt vänstra ben.

Sju förluster i rad blev för mycket – Minnesota Wild sparkade sina tränare

Minnesota Wild blev NHL-säsongens andra klubb som tar till tränarbyte. Efter att Minnesota på söndagen förlorade sin sjunde match i rad bestämde man sig följande dag för att sparka såväl chefstränaren Dean Evason som assisterande tränaren Bob Woods.

Evason fungerade som tränare för Minnesota för femte säsongen. Han tog laget till slutspelet varje år, men avancerade aldrig vidare från den första slutspelsomgången.

Denna säsong har Minnesota endast vunnit fem matcher och släppt in mest mål i liga. Laget har också NHL:s sämsta boxplay.

Evason ersätts av John Hynes som i fjol sparkades från tränarposten i Nashville.

Tidigare i höst har Edmonton Oilers bytt tränare.

Colorado-backen tar paus från NHL – Samuel Girard söker hjälp för alkoholmissbruk och depression

Samuel Girard kommer inte att spela för Colorado under den kommande tiden. Backen ska genomgå ligans behandlingsprogram.

– Jag ska få behandling för svår ångest och depression som har lett till ett alkoholmissbruk. Att ta hand om den mentala hälsan är av yttersta vikt och jag råder alla att såga ifrån och söka hjälp om du känner att du behöver, säger Girard i ett uttalande.

Girard har saknats i Colorados trupp i de senaste matcherna. Totalt har han spelat 15 matcher under hösten och gjort fyra poäng.

– Vi stöttar honom. Man måste ta hand om sig själv först innan man kan hjälpa ett lag, säger Colorados tränare Jared Bednar.

NHL-spelare anhållen – misstänks för våld i nära relation

Boston Bruins spelare Milan Lucic har blivit anhållen. NHL-spelaren misstänks för våld i nära relation.

Hans klubb kommenterade händelsen i ett pressmeddelande.

”Klubben är medveten om en incident gällande Milan Lucic på fredagskvällen. Milan lämnar nu laget på obestämd tid. Organisationen tar det här ärendet på största allvar, och samarbetar med Lucic och hans familj för att erbjuda det stöd och den hjälp de behöver. Vi ger inga fler kommentarer i nuläget.”

På CV:t har Lucic en Stanley Cup-seger och över 1 100 grundseriematcher i NHL.

Jesse Ylönen

Två mål av Jesse Ylönen räckte inte – Vegas slog Montreal i målrik match

Jesse Ylönen var nattens finländska namn i NHL.

Ville Husso gjorde endast en blixtvisit i Stockholm – står över lagets två matcher i Europa

Den här veckan spelar fyra lag NHL-ishockey i Stockholm. Detroit Red Wings möter Ottawa Senators på torsdag och Toronto Maple Leafs på fredag.

Lagets målvakt Ville Husso fanns med på flyget som landade på Arlanda i måndags, men flög tillbaka till USA samma dag, rapporterar journalisten Helene St. James.

Detroit meddelar nu att Husso har blivit pappa till en dotter och att han inte kommer att återvända till Stockholm.

James Reimer vaktar målet mot Ottawa. I matchen mot Toronto får antingen Reimer eller tredjevalet Alex Lyon vakta buren.

Tungt nyförvärv till Tapparas backled

Tappara toppar tabellen i FM-ligan och sitter redan från tidigare på ligans kanske bästa backbesättning med namn som Otto Leskinen, Valtteri Kemiläinen, Veli-Matti Vittasmäki, Joni Tuulola och Oskari Manninen.

På måndagen blev backbesättningen ett tungt namn – ett NHL-meriterat sådant – rikare när Olli Juolevi anslöt sig till Tammerforsklubben med ett kontrakt som omspänner pågående säsong.

Juniorvärldsmästaren Juolevi (2016) har bara spelat en säsong i ligan, 2017–2018 i TPS. Både innan den säsongen och efter det har han mest hållit till i Nordamerika, ändå utan att riktigt finna sin plats någonstans.

Totalt har det blivit 42 matcher i NHL, och drygt 100 i AHL.

Joel Kivirantas NHL-karriär fortsätter i Colorado

Joel Kiviranta har gjort ett kontrakt för återstoden av säsongen med NHL-klubben Colorado Avalanche.

Den 27-årige Kivirantas kontrakt är tvåsidigt, försäsongen har han hållit till i farmklubben Colorado Eagles i AHL-ligan. På tio matcher har han stått för 2+4=6 poäng.

Kiviranta spelade en ligamatch för Jokerit säsongen 2013–2014 innan flyttlasset bar av till Sport. Efter att par starka säsonger i Vasa fick han NHL-kontrakt till Dallas Stars där han har spelat 163 grundseriematcher med saldot 16+12=28, samt 36 slutspelsmatcher med saldot 6+6=12.

I Avalanche blir Kiviranta lagkamrat med Mikko Rantanen och Artturi Lehkonen.

Första tränarbytet i NHL – Edmonton gav sparken åt tränarduon efter katastrofal inledning på säsongen

Edmonton Oilers kräftgång har fått klubbledningen att reagera. Efter bara tre vinster på tretton matcher blir Edmonton nu första klubb att byta tränare.

Både chefstränaren Jay Woodcroft och assisterande tränaren Dave Manson får gå. Woodcroft har hört till Edmontons organisation sedan 2015 och lyckades ta laget till slutspel både 2022 och 2023.

In kommer AHL-laget Hartford Wolf Packs chefstränare Kris Knoblauch. Knoblauch har tidigare varit assisterande tränare för Philadelphia Flyers.

Tjeckiska målvaktslegendaren Roman Čechmánek har avlidit

Det tjeckiska ishockeyförbundet meddelar att den tidigare stormålvakten Roman Čechmánek är död. Han blev 52 år gammal.

Čechmánek var under många år en trotjänare i det tjeckiska landslaget och vann tre VM-guld och ett OS-guld.

Som 29-åring flyttade han över till NHL och gjorde stor succé i Philadelphia Flyers. Han var Vezina-finalist under sin första säsong i klubben. Säsongen 2002–03 vann han Jennings Trophy.

Čechmánek gjorde sammanlagt fyra säsonger i NHL innan han flyttade tillbaka till Europa och spelade för klubbar i Tjeckien, Tyskland och Sverige.

Han avslutade karriären efter säsongen 2008–09.

Visa fler Du är på sida 1, gå till följande sida