Senaste artiklar
Kan Tesla stämma också finländska myndigheter? FFC:s Jarkko Eloranta svarar
Finns risk för att Tesla blir mer aggressivt.
Fackförbundet JHL deltar i den politiska strejken – tågtrafiken stoppas och kraftverk i bland annat Jakobstad, Nådendal och Vanda stängs ner på torsdag
Strejken pågår i ett dygn torsdagen 14 december.
AKT går med i kampen mot Tesla: ”Svenska arbetstagarna har vårt fulla stöd”
Sympatiåtgärderna inleds den 20 december.
Strejkvarsel inför nästa vecka berör östnyländska företag
Fackförbundet Pro och Industrifacket har varslat om en 24 timmar lång strejk torsdagen den 14 december.
Orsaken är en protest mot regeringens nedskärningspolitik som man uppfattar försvaga arbetslivet och den sociala tryggheten.
Industrifackets strejk omfattar 455 arbetsplatser runtom i landet, bland annat ABB och Viessman i Borgå, Loval i Lovisa och K. Hartwall i Sibbo.
Fackförbundet Pro har varslat om strejker inom en rad företag som också omfattar de östnyländska företagen ABB i Borgå, K. Hartwall i Sibbo och Loval i Lovisa.
Strejken berör sammanlagt omkring 40 000 anställda.
I Österbotten syns industrifackets strejk på bland annat ABB och Ekeri
Industrifacket meddelar om omfattande strejker nästa veckas torsdag, totalt berörs 455 arbetsplatser.
I Österbotten kommer det att strejkas på bland annat släptillverkaren Ekeri i Pedersöre, rörtillverkaren OSTP i Jakobstad, Närpes trä- och metall och på ett antal enheter på ABB i Vasa.
Enligt industrifacket berör strejken totalt kring 40 000 anställda runt om i landet. Strejkerna gäller inte nödarbete eller arbete som är nödvändigt för att trygga liv och hälsa.
Hela listan på vilka arbetsplatser som berörs hittas här. Fackförbundet PRO har också meddelat om strejk nästa vecka. Den listan hittas här.
Servicefacket Pam strejkar i Borgåbutiker
Anställda som är medlemmar i servicefacket Pam strejkar på flera ställen i Borgå i kväll (29.11). Strejken riktas mot regeringen och de planerade nedskärningarna.
Enligt det Pam meddelat på sin webbplats så strejkar man vid de båda Lidl-affärerna i Borgå samt vid S-market i Näse från klockan 17 till klockan 23.59. Lite efter klockan 17 hade åtminstone S-market öppet som vanligt.
Mera snö i Helsingfors under natten – gator förblir oplogade på onsdag på grund av strejk
De som jobbar med vinterunderhåll deltar i JHL:s strejk.
Politiska endagsstrejker i Helsingfors och Nyland
Fackförbunden fortsätter med sina politiska strejker i Helsingfors och på andra håll i Nyland i dag.
Industrifacket, Förbundet för den offentliga sektorn och välfärdsområdena JHL och Fackförbundet Pro ordnar ett dygn långa strejker.
Bland annat personal från Marimekko, Kalevala Koru och färgtillverkaren Teknos deltar i strejken.
I Helsingfors deltar anställda från bland annat Helsingfors stads bostadsbolag, Nationalgalleriet och affärsverket Stara i strejken.
Staras strejk kan leda till att gator varken bli plogade eller sandade under onsdagen.
Världens rikaste man stämmer Sverige – vad händer egentligen?
Teslagrälet i Sverige fortsätter.
Svenska fack har stridit med Tesla i fyra veckor – det här handlar det om
Teslabilar stoppas i hamnar och reparationer hindras.
Strejken på onsdag medför ingen större dramatik för Borgå Energi
Fackförbundet Pros endagsstrejk får inga större konsekvenser för Borgå Energi. Arbetsnedläggningen pågår hela onsdagen, från midnatt till midnatt.
– Totalt jobbar här över 75 personer och några tiotal är på strejk på onsdag. All i personalen har ännu inte meddelat om de kommer eller om de strejkar, säger vd Måns Holmberg.
Trots strejken kommer alla kritiska funktioner att fungera som vanligt.
– Vi kommer nog att kunna leverera el och leverera värme normalt. Eventuellt kan vi ha lite längre köer till vår kundtjänst. Men i övrigt så borde inte kunderna märka några konsekvenser av strejken, säger han.
Utebliven plogning och reservmåltider i skolorna – fackförbundet JHL strejkar i ett dygn
Fackförbundet JHL strejkar under ett dygn hela onsdagen. Strejken påverkar bland annat gatuunderhållningen och måltidstjänsten vid läroanstalterna i både Esbo och Vanda.
Flera fackförbund demonstrerade mot regeringens planer att försämra de anställdas rättigheter
Är emot nedskärningar och försämrade påverkningsmöjligheter.
Arbetstagare vid Borgå Energi deltar i strejk på onsdag
Fackförbundet Pro meddelar att elbolaget Borgå Energi hör till de arbetsplatser som deltar i strejken onsdagen den 22 november.
Arbetsnedläggningen fortsätter hela onsdagen, från midnatt till midnatt.
Borgå Energis vd Måns Holmberg säger på fredagen att han precis fått höra om strejken. Han säger ändå att alla kritiska funktioner kommer att fungera.
– Kunderna får värme och el precis som vanligt, säger Holmberg.
Möjligtvis kan strejken påverka kundtjänsten, men det vet han med säkerhet först närmare.
Anu Sajavaaras jobb är att lösa de hetaste lönetvisterna – föreslår en ny modell för samarbete i Finland
Också riksförlikningsmannens jobb är under lupp.
Fackförbundens stridsåtgärder fortsätter
Servicefacket PAM strejkar på elva verksamhetsställen i sydöstra Finland under torsdagen.
Också Industrifacket ordnar ett dygn långa strejker vid elva verksamhetsställen i dag.
Byggnadsförbundet ordnar för sin del utmarscher vid två verksamhetsställen.
Strejkerna är en stridsåtgärd mot regeringens arbetsmarknadspolitik.
Källa: STT
Servicefacken PAM och JHL strejkar på onsdag i Björneborg
Under onsdag strejkar servicefacket PAM vid flera olika butiker, restauranger och fastighetsservicepunkter i Björneborg.
Med i PAMs strejk är 13 företag och affärer, bland andra Prisma-butiker, K-Citymarket, restauranger och hotell Yyteri i Ytterö.
I JHLs strejk deltar fem företag i Björneborg, Raumo, Kankaanpää och Harjavalta.
Strejken pågår hela dygnet, klockan 0.00-24.00.
Orsaken till strejken är de planer som regeringen har på nedskärningar inom arbetsliv och den sociala tryggheten.
Statsvetare om Anders Norrbacks strejkutspel: ”Förstår hans argument, men det är inte så enkelt”
Norrback ogillar politiska strejker.
Strejkerna syns i Österbotten i dag – Norrback: ”Politiska strejker hör inte hemma i en fungerande demokrati”
Det finns andra sätt att påverka, enligt Norrback.
Industrin, servicebranschen och den offentliga sektorn strejkar på flera håll i Österbotten: ”Om inte det här hjälper måste man ta till större verktyg”
Strejkerna är en reaktion på regeringens nedskärningar.
Skådespelarna börjar jobba igen, men Hollywoods projekt dröjer – de här filmerna och serierna försenas
Vilken film eller tv-serie väntar du på? Kommentera!
Flera strejker i Österbotten nästa vecka
På tisdag når strejkerna Österbotten. Bland annat strejkas det i ett dygn på Wärtsilä och Hitachi Energy i Vasa.
Fackförbundet Pro meddelar att det blir avbrott i arbetet för deras medlemmar på en rad arbetsplatser i Österbotten, bland dem Amada Automation och Elho i Pedersöre, Hitachi Energy, VEO och Wärtsilä i Vasa. Strejken gäller arbetspass under tisdagen den 14 november.
Också fackförbundet JHL strejkar i ett dygn i Österbotten, Mellersta Österbotten och Södra Österbotten på tisdag nästa vecka. Strejkerna drabbar bland annat Vasa simhall, Halkokari skola i Karleby och avfallshanteringsbolaget Ekorosk.
Strejkerna är en reaktion på regeringens planer att skära ner i den sociala tryggheten och försämra arbetsvillkoren.
I början av oktober protesterades det på torget i Vasa.
Skådespelarfacket har godkänt ett preliminärt avtal – den historiska Hollywoodstrejken är över
Avtalet uppges vara värt över en miljard dollar.
Akava överväger strejker – risken för generalstrejk ökar
Arbetsministern efterlyser diskussioner om ny avtalsmodell.
Varför strejkar facket? Fem frågor och svar om strejkvågen som drar över Finland
Fabriker står, byggarbetare lämnar sina arbetsplatser, bussar kommer inte och daghemsbarn blir utan mat. Vad handlar det här egentligen om? Svenska Yle svarar på fem frågor om de pågående strejkerna.
Hirvensalobor kan behöva hitta andra sätt än bussen att ta sig till centrum – så här påverkas Åboborna av strejken på onsdag
FFC och dess medlemsförbund strejkar på onsdag.
PAM inleder strejk i Åbotrakten – påverkar exempelvis flera butiker
Servicefacket PAM ordnar en dygnslång strejk i flera enheter i Egentliga Finland på onsdag. Det här berör exempelvis städ- och fastighetstjänster i flera företag i Åbotrakten.
Strejken gäller PAM:s fackanslutna i bland annat Citymarket i Västra centrum och Prisma i Österås i Åbo.
Det här gäller också bland annat städ- och fastighetstjänsterna som sköts av Lassila & Tikanoja på Åbovarvet Meyer Turku, ISS städtjänster på läkemedelsfabriken Bayer i Åbo samt städbolaget SOL:s tjänster i köpcentret Skansen i Åbo.
Enligt PAM jobbar många av fackets medlemmar ofrivilligt deltid och med för få arbetstimmar. Därför drabbar regeringens planerade ändringar i stöden många inom servicebranschen, meddelar PAM.
Strejk påverkar Fölis bussar på onsdag
Busstrafiken i Åbo påverkas av den strejk som planeras av Förbundet för den offentliga sektorn och välfärdsområdena, JHL, den här veckan. Linjerna 1, 1B, 1T, 3, 30, 50, 50T, 51, 52, 52A, 53, 53A, 53T, 54, 55A, 58, 71, 73, 74 och nattlinjen 36 kommer i huvudsak inte att köras onsdagen den 8 november. Det här beror på att en del av Åbo stadstrafiks chaufförer deltar i strejken.
I det här skedet är det oklart exakt vilka turer som körs, men man vet mer då det blir klart hur många chaufförer som deltar i strejken. Här kan du läsa mer om hur turerna påverkas.
Trafiken återgår till det normala på torsdagsmorgonen.
Facken varslar om strejker på torsdag
Industrifacket och fackförbundet Pro varslar om ännu fler strejker.
Den här gången handlar det om 13 företag runt om i landet som strejkar under torsdagen.
Strejkerna är en del av den kedja av dygnslånga politiska strejker för att visa missnöje mot regeringens planer på att bland annat begränsa strejkrätten, främja lokala avtal och skära i den sociala tryggheten.
Med i torsdagens strejker är bland annat Fiskars fabrik i Sorsakoski, Genelecs anställda i Iisalmi och Stora Ensos anställda i Varkaus.
Dygnslånga strejker börjar på tisdag – här kommer strejkerna att bryta ut först
Nästa steg när utmarscher och protester inte bet.
Nya strejker nästa vecka – FFC höjer insatserna i sina protester mot regeringen
”Det uppstår säkert också olägenheter och kostnader.”
Strejken vid de amerikanska biltillverkarna avslutas
Efter en sex veckor lång strejk vid USA:s tre största biltillverkare har fackförbundet UAW och arbetsgivarna nu lyckats förhandla fram nya avtal.
Biltillverkarna Ford, GM och Chrysler-ägande Desantis sattes under enorm press under den historiska strejken, när som mest nästan 50 000 ut av fackets 146 000 arbetare strejkade.
Strejken har kostat industrin flera miljarder dollar, och väntas resultera i en försämrad konkurrenskraft. Å andra sidan ses de nya avtalen som stora segrar för arbetarna.
Bland annat ska lönerna höjas med en fjärdedel över en fem års period, och lönen för nyanställda höjs med 70 procent.
Källor: Reuters, AFP
Strejk på Tesla i Sverige – facket uppmanar finska strejkbrytare att hålla sig borta
Elbilsjätten vägrar förhandla om kollektivavtal.
Kallarðu þetta jafnrétti? Isländska kvinnor, med statsministern i spetsen, strejkar för jämställdhet
Strejken lamslår stora delar av landet.
Skådespelarstrejken i Hollywood fortsätter – förhandlingarna avbröts
Förhandlingarna om skådespelarnas arbetsvillkor i Hollywood har kört fast. Det innebär att skådespelarna fortsätter strejken, som pågått sedan juli.
Enligt organisationen som representerar de stora filmstudiorna är meningsskiljaktigheterna mellan parterna för stor för att det ska löna sig att förhandla just nu.
Skådespelarfacket beskyller i sin tur arbetsgivarsidan för mobbningstaktik.
Manusförfattarna i Hollywood nådde nyligen ett avtal, vilket ledde till förhoppningar om ett snart slut på skådespelarstrejken.
Källa: AP, AFP
Regeringen kör över facket – strejkrätten kommer att begränsas
Demonstrationer ska få pågå i högst ett dygn.
Manusförfattarna godkände avtal med Hollywood
99 procent av fackmedlemmarna röstade för avtalet.
I Sverige strejkar nästan ingen – kan det bli verklighet i Finland? Svenska fack och arbetsgivare synar regeringen Orpos politik
Finland vill genom genvägar nå samma läge som i Sverige.
Fabriksarbetare i Borgå marscherade ut: ”Med förändringarna som regeringen vill ha går vi långt bakåt i tiden”
Anställda protesterar mot regeringens nedskärningsplaner.
Fackchef i Österbotten om närmaste framtiden: ”Det blir absolut strejker”
Fackförbund samlades på torget i Vasa.
Utmarscher och demonstrationer i Österbotten i dag – facken protesterar mot regeringens nedskärningsplaner
Industrifacket marscherar ut på nio arbetsplatser på onsdag.
Utmarscher vid stora östnyländska företag i protest mot regeringens planer: ”Nu leker vi med låginkomsttagares liv”
Regeringen vill bland annat ha en första sjukdag utan lön.
Uutissuomalainen: Varannan finländare mot att strejkrätten begränsas
Hälften (50 procent) av finländarna motsätter sig de begränsningar i strejkrätten som regeringen Orpo planerar, visar en enkät av tidningsgruppen Uutissuomalainen (kräver inloggning).
Enligt enkäten godkänner 35 procent de planerade begränsningarna och 15 procent tar inte ställning till saken.
Synen på strejkrättsbegränsningar skiljer åt könen: 45 procen av männen och 26 procent av kvinnorna godtar begränsningar.
Regeringen planerar att begränsa arbetstagarnas strejkrätt så att en politisk strejk får pågå i högst ett dygn.
Tusen finländare svarade på enkäten gjord av marknadsundersökningsföretaget Tietoykkönen, som är en del av koncernen Keskisuomalainen, i medlet av september. Felmarginalen är 3,1 procentenheter åt vardera hållet.
Fackförbunden protesterar mot regeringens sparåtgärder – Pams verksamhetsledare Heidi Lehikoinen: ”Det är helt enkelt fel”
Fackförbunden anser att regeringens planer inte är rättvisa.
Manusförfattarna i Hollywood återgår till jobbet – skådespelarna fortsätter strejka
Strejken tog 148 dagar.
”De ger facken en pungspark, men förbjuder oss att ha pungskydd på” – fackledare och forskare kommenterar regeringens arbetsmarknadspolitik
Fackföreningar är missnöjda med regeringens nedskärningar.
Forskare om protestvågen: Regeringen ska inte underskatta fackets kraft, trots minskande medlemstal
Sällsynt facklig storaktion startar den här veckan.
Hollywoodstrejken går mot sitt slut – preliminärt avtal för manusförfattarna klart
Skådespelarnas strejk fortsätter.
Hopp om att Hollywoodstrejken kan ta slut – studiocheferna sitter nu vid förhandlingsbordet
Experter: Ovanligt att verkställande direktörer förhandlar.
Vad ska jag göra om stridsåtgärder inleds på mitt jobb? Håll de här sex sakerna i minnet
De här sakerna behöver du veta om stridsåtgärder.