Senaste artiklar
Inte värt att försöka lägga ner ryska konsulatet i Mariehamn, bedömer utrikesministeriet
Tjänstemän anser det är mycket svårt att ändra på nuläget.
Regeringen vill inte stödja u-länder som står på Rysslands sida i Ukrainakriget – nu skärs det i utvecklingsarbetet
Oklart exakt vilka länder som inte längre beviljas stöd.
Honduras närmar sig Kinas kommunistparti – öppnade ambassad i Beijing efter att ha stängt i Taipei
I mars i år bröt det centralamerikanska landet Honduras sina diplomatiska förbindelser med Taiwan, när det stängde sin ambassad i Taipei.
Nu har landet i stället öppnat en ambassad i Kinas huvudstad Beijing, rapporterar kinesiska medier enligt Reuters.
Honduras ställer sig nu i ett led med majoriteten av världens stater, som under tryck från Kinas kommunistparti inte erkänner Taiwan som en självständig stat.
Endast 13 länder erkänner Taiwan som självständigt. Finland är inte ett av dem, den enda staten i Europa som gör det är Vatikanstaten.
Kreml: Beslutet att frysa finländska tillgångar är ett svar på västländernas fientliga inställning mot Ryssland
Kremls talesperson: Inte ett ryskt initiativ.
Norge utvisar 15 anställda vid ryska ambassaden
Sammanlagt 15 anställda vid den ryska ambassaden i Oslo har förklarats oönskade, och de måste lämna landet, meddelar det norska utrikesministeriet.
Honduras bröt diplomatiska förbindelser med Taiwan
Honduras regering meddelade på lördag att man brutit de diplomatiska förbindelser landet haft med Taiwan.
President Xiomara Castro meddelade redan tidigare i mars att det centralamerikanska landet tänker upprätta diplomatiska förbindelser med Kina.
Det här kom efter att Honduras anmälde om planer att bygga ett vattenkraftverk tillsammans med Kina.
Bara ett fåtal länder har haft etablerade diplomatiska förbindelser med Taiwan som Kina ser som en del av landet.
Estland utvisar den ryske ambassadören från Tallinn
Estland utvisar den ryske ambassadören från Tallinn som vedergällning för att Ryssland tidigare i dag meddelat att man utvisar den estniska ambassadören från Moskva.
Det estniska utrikesminsteriet skrev på Twitter att man står fast vid principen om paritet i förbindelserna med Ryssland, vilket innebär att den ryska ambassadören kommer att lämna Estland samtidigt som den estniska ambassadören lämnar Moskva. Det här betyder att respektive lands ambassadör lämnar sina kommenderingar den 7 februari.
Den estniska utrikesministern Urmas Reinsalu har twittrat att Rysslands agerande inte kommer avskräcka Estland från att fortsätta stöda Ukraina i kriget.
Källa: AFP
Ryssland utvisar Estlands ambassadör
Ryssland nedgraderar de diplomatiska relationerna med Estland och uppmanar Estlands ambassadör i Moskava, Margus Laidre, att lämna landet.
Moskva anklagar Estland för vad man kallar ”total russofobi” och beordrar den estniske ambassadören att lämna Ryssland senast den 7 februari.
Estland har redan tidigare minskat på den ryska personalen vid Rysslands ambassad i Tallinn.
Det är första gången Ryssland utvisar en ambassadör från ett EU-land sedan Ryssland invaderade Ukraina den 24 februari 2022.
Redan i april 2022 stängde Ryssland det estniska konsulatet i Sankt Petersburg.
Källa: AFP
Finland ber Ryssland om hjälp efter attack mot ambassaden i Moskva
Finlands ambassad i Moskva har bett Ryssland att garantera deras diplomatiska säkerhet efter att ambassaden attackerades på tisdagen.
Under attacken kastade maskerade människor släggor över ambassadens staket. Ambassaden har bett att värdlandet nu garanterar personalens säkerhet enligt deras diplomatiska privilegier.
Inga skador förekom i samband med attacken – vare sig på personer eller på byggnaden, rapporterar ambassaden på fredagen.
En video av attacken har spridits på Telegram, där man hävdar att attacken skulle vara ett svar på de ”många provokationer som riktats mot ryska diplomatiska mål i Finland”.
Enligt kanalen är händelsen i Moskva ett svar på ”Finlands ovänliga agerande”. Övriga detaljer, såsom när attacken ägt rum, nämns inte.
Källa: Reuters
Finlands och Sveriges Natoambassadörer lämnade in Natoansökningarna: "Stor dag för Finland"
Ceremonin ägde rum i Natohögkvarteret i Bryssel i dag.
Estlands statsminister om Natoförhoppningar på Finland: "Framförallt vill vi att ni skyddar er egen gräns"
Blixtsnabb ratificering i Estland kan ta månader.
Niinistö till Zelenskyj: Finska folket har djup sympati för Ukraina
Finland hjälper Ukraina med närmare 15 miljoner i bistånd.
Litauen står på sig i sitt val att öppna diplomatiska förbindelser med Taiwan – Kinas motåtgärder biter inte så bra som Peking vill
Vilnius är stolt över sin värdebaserade utrikespolitik.
Utrikesminister Haavisto träffade sin jordanska kollega – tackade för landets fortsatta hantering av flyktingar från Palestina och Syrien
Diskuterade samarbete och flyktingfrågor.
Kommentar: Relationen mellan Estland och Finland är en bortförklaring – Estlands ambassadör blandade sig i inrikespolitiken
Gustaf Antell ser etablissemanget slå tillbaka mot Ekre.
Tysk åklagare: Ryssland låg bakom beställningsmord i Berlin
Enligt åtalet mördades en georgisk man på rysk order.
De estniska diplomaterna i Finland började från noll: "Vi visste inte hur man skulle göra"
Presidentens slott ställde upp med blanketter som modell.
Natten då drottning Elizabeth II överraskande fick besök av en främmande man - Pertti Salolainen minns nyheten som förvånade världen
Se dramat baserat på händelsen - nu på Yle Arenan.
Frankrike kallar hem sin Italienambassadör – nu får "provokationerna" från Di Maio och Salvini räcka
Enligt Paris är påhoppen de värsta sen andra världskriget.
Ryssland ilsket över att inte få brittisk information om den förgiftade Julia Skripal
Julia Skripal är rysk medborgare.
"Renässansman" blir USA:s ambassadör i Finland
Senatsutfrågning bekräftar Trumps val av USA-ambassadör.
Kubanska diplomater utvisade från USA – orsaken misstankar om akustisk attack
Amerikanska diplomater har fått mystiska hörselskador.
HS: Not till Finland om S:t Petersburgskonsulatets verksamhet
Rykten om smuggling av krigstekniskt material.
Trump: Sanktionerna mot Ryssland kan hävas
Uttalar sig i Wall Street Journal.
Norge och Kina normaliserar relationerna – på is sedan 2010
Fredspriset till dissident fick Peking att bryta kontakten.
EU och Kuba normaliserar relationer
"Trump påverkar inte Havannas och Bryssels förhållande".
Trump bröt mot diplomatisk praxis och talade med Taiwans ledare
Kan provocera Kina.
Bokrecension: Dödsolycka stör FN-kongress
Birgitta Stenius är aktuell med en roman i diplomatmiljö.
Fult språk orsakade diplomatiskt gräl mellan Filippinerna och USA
Presidenten kallade USA-ambassadör för son till en hora
Kuba in i värmen
Obama på historisk besök på Kuba.
Fredssamtal om Syrien skjuts fram
Specialsändebudet de Mistura ändå förhoppningsfull.
Nordkorea närmare ny provskjutning
Japan förberedd på att skjuta ner nordkoreansk missil.
Iran belönas med sanktionslättnader
Landet har uppfyllt kraven i kärnteknikavtal från i somras.
Israel stänger portarna för Margot Wallström
Utrikesministern ska ha ovänlig attityd gentemot landet.
Diplomatisk kris mellan Tyskland och Polen
Ett möte mellan länderna ska hållas på måndag.
Saudiarabien försvarar sig i FN - fredsförhandlingar ej i fara
Saudierna lovar att arbeta hårt för fred i Syrien och Jemen.
Flera länder agerar mot Iran i avrättningsbråk
Diplomatiska relationer slits mellan Iran och sunniländer.
Saudiarabien bryter med Iran
Iranska diplomater måste lämna landet inom två dygn.
USA utvidgar sanktionerna mot Ryssland
34 personer och företag läggs till på sanktionslistan.
Juncker: Sverige ska vara del av omfördelningen av flyktingar
Skulle möjliggöra för Sverige att skicka asylsökande vidare.
Ban Ki-moon besöker Finland nästa vecka
FN generalsekreterare är i Finland den 8-9 december.
”Diskussionen om Finlandsbilden är urlöjlig”
Jörn Donner: Bara finländare bryr sig om Finlandsbilden.
”Sveriges utrikesminister ska inte läxa upp Finland”
Finland behöver konstruktiv dialog säger Silja Sjödin.
Kuba kräver eftergifter av USA
Handelsblockaden ska hävas och Guantanamo ges tillbaka.
"Finlands agerande beklagligt"
Rysslands enda OSSE-delegat besviken på Finland.
USA stryker Kuba från terrorismlista
Kan återupprätta diplomatiska relationer efter 54 år.
Färjor från USA till Kuba efter en paus på 50 år
Familjebesök och myndighetsresor tillåts.
Handslag värmer upp USA-Kuba-relationer ytterligare
Obama och Castro har skakat hand med varandra.
Oklara besked från Iranförhandlingarna
Oklart hur nära samförstånd parterna ligger.
"Relationen Sverige-Saudiarabien iskall"
En argsint ordväxling mellan Sverige och Saudiarabien pågår. Bakgrunden till den är att Saudiarabien inte tillät utrikesminister Margot Wallström att hålla sitt tal inför Arabförbundet. Yles korrespondent Ingemo Lindroos rapporterar.