Senaste artiklar
Polisen utfärdade hundratals sanktioner för regelbrott vid övergångsställen och körning på trottoar
Polisen delade ut hundratals avgifter för trafikförseelser under övervakningsveckan för oskyddade trafikanters trafikbeteende den 22–26.5.
Polisen ingrep alltså främst i trafikbeteende som äventyrade säkerheten för fotgängare, cyklister och förare av lätta elfordon.
Sanktioner delades ut bland annat till fotgängare som korsade vägen mot rött ljus eller förare av cyklar eller elsparkcyklar som körde på trottoaren.
Också förare av motordrivna fordon har tilldelats sammanlagt 130 böter för bristande efterlevnad av reglerna för övergångsställen. Av dem var 18 så allvarliga att föraren fick tillfälligt körförbud.
Polisen intensivövervakar övergångsställen – 34 procent av de som dog i trafiken i fjol var oskyddade trafikanter
Att vara en oskyddad trafikant innebär att man antingen är en fotgängare, cyklist, elskoterförare eller att man kör något annat oskyddat fordon som till exempel en moped.
I fjol utgjorde kategorin över en tredjedel av dödsfallen i trafiken, och sammanlagt 249 fotgängare skadas. Enligt polisinspektör Heikki Kallio kan mörkertalet vad gäller antalet skadade ändå vara betydligt större än så.
I dag påbörjar polisen en intensivövervakning av dessa trafikanter, främst fotgängare och cyklister vid övergångsställen. Polisen kommer också att ingripa i farligt placerade fordon, till exempel på cykelvägar.
Övervakningen pågår till och med fredag.
Trafiken vid Appelgrensvägen i Hangö ska löpa som vanligt – parkeringsplatserna bli fler
Husvagnsparkering förbjuds.
Sju fotgängare dödades då en bil körde på dem i Texas
Sju människor dog och minst sex skadades då en bil på söndag morgon körde in bland fotgängare i Brownsville i Texas nära gränsen till Mexiko.
Människor stod och väntade vid en busshållplats och blev plötsligt påkörda.
En misstänkt man har gripits, rapporterar en lokal tv-station.
Orsaken till händelsen är oklar.
Källor: AP, Reuters
Cyklister och fotgängare gynnas på Appelgrensvägen i Hangö i sommar
Mer plats åt cyklister och mindre för bilar.
Borgåcyklister önskar fler cykelvägar och bättre vinterunderhåll – staden har redan gjort mycket
Yle Östnyland tog en närmare titt på cykelstaden Borgå.
Borgåborna överraskades av både is och vatten: ”Föret är uselt”
Tisdagen den 14 mars drar ett oväder över Östnyland. Snöfallet övergår i regn. Regnet sköljer bort sanden från de isiga trottoarerna och vattenpölar bildas. Utmanande är bara förnamnet för fotgängare och cyklister som tar sig fram i snålblåsten.
Zombieljus effektiva i fotgängarkorsningar
Både i Björneborg och Reso har zombieljus installerats – trafikljus som lyser rött på marken vid övergångsställen, eftersom allt fler fotgängare inte tittar upp från sina telefoner.
Museivägen i Ingå föreslås delas upp i två gator – trafiken vid skolan ska bli säkrare
Kyrkfjärdens skola finns vid Museivägen.
Färre miste livet och skadades i trafiken i fjol än året innan
Vägtrafiken krävde färre människoliv i fjol än året innan, visar Statistikcentralens siffror.
År 2022 omkom 189 personer i trafikolyckor, vilket är 36 färre än året innan. Av dem som dog färdades 117 i personbil, två i skåpbil, en på moped, 21 på motorcykel och tre i lastbil.
I vägtrafiken dog också 24 fotgängare och 18 cyklister. Ytterligare tre andra personer som rörde sig på en väg förolyckades.
I december 2022 omkom åtta och skadades 300 vägtrafikanter.
Under fjolåret skadades nästan 3 800 personer i trafiken. Det är ändå en minskning från år 2021.
Flest olyckor som ledde till personskador skedde i Nyland och minst i Kajanaland.
Blev du nedstänkt av en bil? Då kan du kräva att förarens försäkringsbolag står för tvättkostnaderna
Viktigt att skriva ner bilens registernummer.
Se upp för nya trafikarrangemang i korsningen av Slottsgatan och Auragatan i Åbo – nu har alla fotgängare inte längre grönt ljus samtidigt
Återgång till gamla arrangemang efter torgbygget.
Lovisa stad börjar troligtvis inte ta betalt för reklamskyltar på gatorna trots allt
Näringslivs- och infrastrukturnämnden fattade beslut om att börja uppbära hyra för reklamställ från och med 2023. Hyran skulle ha legat på 20 euro per ställ per månad.
Det här efter att staden fått respons på att de orsakat problem för fotgängare.
Beslutet kritiserades hårt på sociala medier, bland annat av Lovisa företagare.
Nämnden ska nu ompröva beslutet i januari.
– Det var troligtvis inte helt genomtänkt, säger ordförande Mikael Karlsson (SFP). Som beslutsfattare måste man kunna ompröva beslut då man gör misstag.
Tre personer dog i trafikolyckor i Egentliga Finland i november
I Egentliga Finland dog tre personer i trafiken under november, och 21 personer skadades. Enligt siffror från Statistikcentralen dog en person under samma tid förra året.
Antalet skadade personer var ungefär samma i november det här året som förra året.
I hela landet dog 21 personer under november, och 260 skadade sig. Av dem som omkom rörde sig 15 med personbil, en med skåpbil och en med lastbil. Tre fotgängare och en cyklist dog i trafiken.
230 trafikolyckor i trafiken i november – 21 dödsfall
Fram till november i år har 179 personer omkommit och 3 470 skadats i trafiken. Det är 25 färre dödsfall och 88 färre skadade än under motsvarande period 2021, visar preliminära uppgifter från Statistikcentralen.
Av de omkomna körde 111 personbil. 21 fotgängare och 17 cyklister omkom i trafiken.
I november inträffade 21 dödsfall i trafiken, 266 skadades.
Totalt har det hittills i år inträffat 2 833 trafikolyckor där någon skadats.
Källa: STT
Meteorologiska institutet varnar: Se upp för halt väglag
Om du rör dig med bil eller till fots i dag ska du se upp för halka och dåligt före.
Lovisabor känner sig mest otrygga mitt i stadens centrum – invånare pekade ut de platser som vållar mest oro
Problemen är hög fart och dålig sikt i centrum.
Åbo stad mätte hur flitigt Logomobron används – resultatet var jämförbart med andra broar i staden
Åbo har räknat hur mycket Finlands dyraste bro används per kvadratmeter. Det här är den första gången som användningen av bron mätts sedan den blev klar för ett år sedan.
Olyckan på Mannerheimgatans bro i Borgå berodde på en sjukdomsattack
Polisen meddelar att bilisten avled i natt.
Alla tiders gatuarbete vänder upp och ner på trafiken i Helsingfors – så här ska Mannerheimvägen se ut i framtiden
Allt mellan Posthuset och Grejusgatan får ett ansiktslyft.
Fotgängare omkom i trafikolycka i Malax på fredagen
Personen blev påkörd av en bil.
Västvallen i Ekenäs gamla stad blir enkelriktad – försöket utvärderas efter sommaren
Körriktningen är från Basatorget mot Fisktorget.
Flera vägarbeten på gång i centrala Borgå – företagare vid Ågatan: "Kanske inte den bästa tidpunkten just nu"
Vägarbeten på Ågatan samt Alexandersgatan och Biskopsgatan.
Det ska bli tryggare för Lojoelever att ta sig till skolan – staden sänker hastighetsbegränsningar
Staden hoppas att färre elever måste skjutsas till skolan.
Hangöbor + cykling = sant – stillasittande Hangöbor kostar staden många miljoner
Hangö fortsätter satsa på att bli en cykelstad.
Kaos i vinterns vita famn i Borgå – gatuinspektör: "Snöhögarna ska bort inom en vecka"
Omkring 4000 snölass är redan körda.
Korsning i Smedsby skapar oro: "Att gå över den här korsningen som är en av kommunens farligaste är ett dagligt bekymmer"
Tekniken i trafikljusen beskrivs som föråldrad.
Man på cykel ryckte handväskan av en kvinna – polisen ber ögonvittnen höra av sig
Rånet inträffade på eftermiddagen 3.2.
Polisen ber allmänheten om hjälp i trafikolycka
Bilförare körde på fotgängare och smet.
Åbo får nya hastighetskameror – ska underlätta för fotgängare
Kamerorna tas i bruk i slutet av året.
På torsdag tar fotgängarna över en bit av Kristinegatan i Åbo – pilotprojektet med den nya gågatan pågår i juli och augusti
Program och uteserveringar ska locka till utevistelse.
Vimla till fots i Sommarhangö - staden försöker minska trafiken i centrum med hjälp av pilotprojekt
Pilotprojektet uppmuntrar folk att promenera.
Tre fotgängare har dött i liknande olyckor inom fyra dagar – två av olyckorna skedde vid övergångsställen
Ovanligt, säger forskningschef.
Helsingfors en förebild för ny 30-zon i Bryssel: "Den tiden är förbi då bilen var kung"
Målet är att minska på antalet dödliga trafikolyckor.
Fotgängare påkörd i Karleby – bilist smet från olycksplatsen
Polisen efterlyser tips om en mörkfärgad stadsjeep.
Den förnyade Drottninggatan får både ris och ros av Lovisaborna: "Det är för modernt"
Parkeringsplatser och minitorg får tummen upp.
Försöket med cykelfält på Ågatan delar som förväntat åsikter bland Borgåbor: "Verkar finnas okunnighet om vem som ska väja"
Tummen upp från cyklister, tummen ner från bilister.
De gladlynta skyltarna blir allt fler – Pertti Jarlas seriefigurer vägleder Borgåbor och turister
Ett femtiotal skyltar finns redan och de ska bli fler.
Fotgängare i Vasa blev påkörd och dog
Olyckan inträffade i Korsnäståget.
Byggarbetsplatsen på Salutorget en utmaning för polisen - gångtunnlarna svåra att övervaka
Enligt polisen har oroligheterna vid torget minskat.
Fotgängare dog i Lundo
Polisen meddelade om detta på twitter.
Här är det grönt ljus så kort tid att man knappt hinner korsa gatan - tipsa oss om platser med besvärliga trafikljus
Vi vill veta var de besvärliga korsningarna finns.
Brett politiskt stöd för fler gågator i Helsingfors trots att centrumtunneln inte byggs: "Annars stannar utvecklingen i centrum av i 20 år"
De gröna, SDP och VF vill ha fotgängarcentrum.
Borgåbo vittnar om träd- och buskkvistar som stör framfarten på många gator – ansvaret är såväl stadens som tomtägarnas
Flera gator nästintill farliga att ta sig fram på.
Kyrkogatan blev gårdsgata: "Det är bra om trafiken minskar"
Trafiken är fortfarande livlig trots förändringen.
Cykelled på Mannerheimgatans bro väcker ilska bland Borgåbor – staden tror däremot inte att försöket skulle stanna upp trafiken
Artikeln om trafikexperiment väckte livlig diskussion.
Halt väglag ställer till det för fotgängare i Östnyland – halkningsolyckorna har ändå varit färre än tidigare år
Det varnas för isiga och våta trottoarer.
"Inga skäl för att minska på utrymmet för bilar" – trots protester stryks körfält på Drumsö bro men stadens planering utgår inte från att ta från bilisterna
Trafikingenjör: Det finns inte plats om alla tar bilen.
Nu kan Hangöbor som saknar reflex plocka en från trädet
Femtio reflexer är redan upphängda.
Trafiken längs Alskatvägen i Vasa löper normalt
Trafikljusen har justerats.