Senaste artiklar
Bokrecension: Svek och svärta i Kjell Lindblads nya novellsamling
Oförglömliga berättelser i samlingen Bågskytten.
Essä: Någonting hände på vägen hem från månen
Månfärderna skulle ju vara början på en era, inte slutet.
Utan mobil i 90 dagar – är det möjligt?
Kan en 15-åring leva utan sin mobil i tre månader.
Att visa upp verkligheten
Det som händer på Instagram är inte på riktigt.
Obemannade bibliotek är framtidens melodi
Vasa bibliotek får stöd för att skapa bibliotek utan personal. Stadsbiblioteket får totalt mer än 100 000 euro för olika projekt i år.
Grönt ljus för ny bro till Tyska holmen
Kimitoöns kommun och FN-steels konkursförvaltare diskuterade i dag en ny bro till Tyska holmen i Dalsbruk. Kimitoöns infrachef Roger Hakalax förklarar att kommunen vill ha en långsiktig lösning på broproblematiken i Dalsbruk.
Tove Jansson läser ur Bildhuggarens dotter
Tove Jansson läser självbiografiska noveller om barndom.
Tove Jansson läser noveller ur Dockskåpet
Tove Janssons noveller om människors liv och roller.
ÅU: S:t Karins funderar på ett svenskt högstadium
S:t Karins utreder möjligheten att öppna ett svenskspråkigt högstadium. Det skriver Åbo Underrättelser.
AL: Visumfrihet kunde ge tusentals jobb
Om visumfrihet mellan EU och Ryssland blir verklighet kan Finland få 15 000 nya jobb år 2020, bedömer på Centralen för turistfrämjande enligt tidningen Aamulehti. På gränsbevakningsväsendet säger man att kapasiteten inte räcker till ens som det är nu.
Turismföretagare lär sig förverkliga sina idéer
Det finns många goda idéer bland turismföretagare i Vasaregionen, men för att de ska bli till verklighet behöver de ofta lite hjälp på traven. Nu ska företagare få gå en utbildning som ska leda till en färdig produkt.
Brist på dagvårdsplatser i Närpes
Det behövs fler daghem i Närpes. Före 2015 ska enligt planerna två omfattande daghemsbyggen bli verklighet.
Oscarsgalan - än en gång
Oscarsgalan 2013 är visserligen över men det hindrar inte debatten från att fortgå. En debatt som huvudsakligen kommit att kretsa kring programvärden Seth MacFarlanes humor. Eller snarare hans eventuella brist på dylik. Faktum är att diskussionen om MacFarlanes insats rentav överskuggat frågan om vilken klänning som var vackrast och huruvida rätt film vann. Åtminstone nästan. Men det finns ju faktiskt ytterligare en eldfängd fråga att diskutera: varför agerade Michelle Obama prisutdelare?
Vad är stereo?
På 1970-talet kom stereoljudet till Finland.
Verklighetsflykt som hobby
Rollspel