Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Personer klädda i rött står utanför en affär.

Servicefacket Pam strejkar i Borgåbutiker

Anställda som är medlemmar i servicefacket Pam strejkar på flera ställen i Borgå i kväll (29.11). Strejken riktas mot regeringen och de planerade nedskärningarna.

Enligt det Pam meddelat på sin webbplats så strejkar man vid de båda Lidl-affärerna i Borgå samt vid S-market i Näse från klockan 17 till klockan 23.59. Lite efter klockan 17 hade åtminstone S-market öppet som vanligt.

Fackmedlemmar samlades i Helsingfors för att demonstrera mot försämrade rättigheter.

Flera fackförbund demonstrerade mot regeringens planer att försämra de anställdas rättigheter

Är emot nedskärningar och försämrade påverkningsmöjligheter.

Arbetstagare vid Borgå Energi deltar i strejk på onsdag

Fackförbundet Pro meddelar att elbolaget Borgå Energi hör till de arbetsplatser som deltar i strejken onsdagen den 22 november.

Arbetsnedläggningen fortsätter hela onsdagen, från midnatt till midnatt.

Borgå Energis vd Måns Holmberg säger på fredagen att han precis fått höra om strejken. Han säger ändå att alla kritiska funktioner kommer att fungera.

– Kunderna får värme och el precis som vanligt, säger Holmberg.

Möjligtvis kan strejken påverka kundtjänsten, men det vet han med säkerhet först närmare.

Jordbruksmaskiner på rad.

Flera strejker i Österbotten nästa vecka

På tisdag når strejkerna Österbotten. Bland annat strejkas det i ett dygn på Wärtsilä och Hitachi Energy i Vasa.

Fackförbundet Pro meddelar att det blir avbrott i arbetet för deras medlemmar på en rad arbetsplatser i Österbotten, bland dem Amada Automation och Elho i Pedersöre, Hitachi Energy, VEO och Wärtsilä i Vasa. Strejken gäller arbetspass under tisdagen den 14 november.

Också fackförbundet JHL strejkar i ett dygn i Österbotten, Mellersta Österbotten och Södra Österbotten på tisdag nästa vecka. Strejkerna drabbar bland annat Vasa simhall, Halkokari skola i Karleby och avfallshanteringsbolaget Ekorosk.

Strejkerna är en reaktion på regeringens planer att skära ner i den sociala tryggheten och försämra arbetsvillkoren.

I början av oktober protesterades det på torget i Vasa.

Minister Satonen håller tal i en festsal.

Akava överväger strejker – risken för generalstrejk ökar

Arbetsministern efterlyser diskussioner om ny avtalsmodell.

Strejkvakter håller i plakat, i bakgrunden finns Uleåborgs simhall.

Varför strejkar facket? Fem frågor och svar om strejkvågen som drar över Finland

Fabriker står, byggarbetare lämnar sina arbetsplatser, bussar kommer inte och daghemsbarn blir utan mat. Vad handlar det här egentligen om? Svenska Yle svarar på fem frågor om de pågående strejkerna.

Undersökning: Många pensionärer kunde klara av att jobba vidare

I Finland anser över hälften av 65-74 åringarna att de är fullt arbetsförmögna, men bara omkring en tiondel av dem arbetar. Det här kommer fram i Institutet för hälsa och välfärds undersökning Hälsosamma Finland.

Bland pensionärerna finns alltså många som ännu kunde vara med på arbetsmarknaden. Men undersökningen visar också att spridningen inom den här åldersgruppen är stor, det kan vara stor skillnad i vilket skick människor i åldern 65-74 år är.

Hälsosamma Finland kartlade hurdan funktionsförmåga äldre hade hösten 2022 och våren 2023.

Källa: Institutet för hälsa och välfärd (THL)

Facken varslar om strejker på torsdag

Industrifacket och fackförbundet Pro varslar om ännu fler strejker.

Den här gången handlar det om 13 företag runt om i landet som strejkar under torsdagen.

Strejkerna är en del av den kedja av dygnslånga politiska strejker för att visa missnöje mot regeringens planer på att bland annat begränsa strejkrätten, främja lokala avtal och skära i den sociala tryggheten.

Med i torsdagens strejker är bland annat Fiskars fabrik i Sorsakoski, Genelecs anställda i Iisalmi och Stora Ensos anställda i Varkaus.

 Från vänster FFC:s ordf. Jarkko Eloranta, JHL:s ordf. Päivi Niemi-Laine, PAM:s ordförande Annika Rönni-Sallinen, Byggnadsförbundets ordf. Kimmo Palonen och Industrifackets ordf. Riku Aalto.

Nya strejker nästa vecka – FFC höjer insatserna i sina protester mot regeringen

”Det uppstår säkert också olägenheter och kostnader.”

Strejken vid de amerikanska biltillverkarna avslutas

Efter en sex veckor lång strejk vid USA:s tre största biltillverkare har fackförbundet UAW och arbetsgivarna nu lyckats förhandla fram nya avtal.

Biltillverkarna Ford, GM och Chrysler-ägande Desantis sattes under enorm press under den historiska strejken, när som mest nästan 50 000 ut av fackets 146 000 arbetare strejkade.

Strejken har kostat industrin flera miljarder dollar, och väntas resultera i en försämrad konkurrenskraft. Å andra sidan ses de nya avtalen som stora segrar för arbetarna.

Bland annat ska lönerna höjas med en fjärdedel över en fem års period, och lönen för nyanställda höjs med 70 procent.

Källor: Reuters, AFP

Isabella Biorac Haaja och läkare

Därför kan läkare tjäna upp till 20 000 euro i månaden

Leder till problem för den offentliga vården.

Kommunerna i Österbotten väljer sysselsättningsområde

Den här veckan fattar de flesta kommuner i Österbotten slutliga beslut om vilket sysselsättningsområde de ska höra till. De flesta väntas välja antingen ett område med Vasa som värdkommun eller ett område med Jakobstad som värdkommun.

Mest diskussion har frågan väckt i Nykarleby och Kronoby.

I Nykarleby föreslår styrelsen att man ansluter sig till Vasaområdet i stället för Jakobstad – det förslaget ska fullmäktige ta ställning till på tisdag.

I Kronoby ansåg en del av kommunstyrelsen att man varken borde välja Vasa eller Jakobstad, utan istället orientera sig mot Karleby. Efter omröstning i styrelsen vann ändå Jakobstadsalternativet och det förslaget tar Kronoby fullmäktige ställning till i kväll.

Alla kommuner ska sända sitt beslut till Arbets- och näringsministeriet senast den sista oktober och sysselsättningsområdena inleder sin verksamhet år 2025.

Medelålders man i glasögon, skjorta och kavaj.

Fula bankdirektörer får mindre fyrk – orsaken är det så kallade snygghetstillägget

Forskare: Snygga med mer självförtroende förhandlar bättre.

Demonstranter med röda västar och ballonger står på Järnvägstorget med Ateneum i bakgrunden. På skyltarna som demontranterna bär finns vårdarfacket Tehys logotyp och texter som "Lakko-oikeus - perusoikeus" (Strejkrätt - en grundläggande rätt).

Regeringen kör över facket – strejkrätten kommer att begränsas

Demonstrationer ska få pågå i högst ett dygn.

Sanni Grahn-Laasonen.

Grahn-Laasonen: Studerande kan arbeta upp sig till högre inkomst

Studerande är inte i svagaste position, säger ministern.

Demonstranter med röda västar och ballonger står på Järnvägstorget med Ateneum i bakgrunden. På skyltarna som demontranterna bär finns vårdarfacket Tehys logotyp och texter som "Lakko-oikeus - perusoikeus" (Strejkrätt - en grundläggande rätt).

Regeringens förslag att begränsa strejkrätten väcker ont blod bland fackförbunden: ”Det låter som något man gör på andra sidan östgränsen”

Regeringen Orpo vill under den nuvarande regeringsperioden skapa nya arbetsplatser och för att det ska vara möjligt krävs det många förändringar på arbetsmarknaden.

Petteri Orpo står och talar i en mikrofon, i bakgrunden står andra människor.

Orpo efter möte med facken: Vi är i det stora hela överens om målen, men inte om metoderna

Orpo: ”Vi är överens om målen, men inte om metoderna”.

Jarkko Eloranta. Taustalla puita.

Fackboss oroad för nedskärningarna i den sociala tryggheten

”Arbetsgrupperna är spel för gallerierna”.

Arbetslösheten ökar bland personer som nyligen har utexaminerats

Antalet nyutexaminerade arbetslösa har sedan förra sommaren ökat med över 1 000, och antalet arbetslösa som nyligen utexaminerats från högskolor har ökat med över 700.

Det här visar en undersökning som Centralorganisationen för högutbildade i Finland, Akava, har låtit göra.

Enligt Akava är den här utvecklingen oroväckande, och hänger ihop med de allt sämre ekonomiska utsikterna.

Källa: Akava

Människor fotograferade ovanifrån medan de shoppar i en klädaffär.

Vi går mot recession och osäkrare ekonomiskt läge – så här påverkar det oss

OP:s ekonomer förutspår vår ekonomiska framtid.

Folk på Norra Esplanaden

Alterneringsledigheten skippas av sparskäl

Alterneringsledigheten skulle förbättra anställdas ork.

Visa fler Du är på sida 1, gå till följande sida