Senaste artiklar
Avtal finns för ny golfbana och hotell i Sjundeå – politikerna sa ja och planeringen inleds
Ny golfbana planeras i närheten av den nuvarande i Pickala.
Kompost eller insamlingskärl? Snart ska köksavfallet sorteras även i många småhus
En tredjedel av blandavfallet kan sorteras som bioavfall.
Stort bostadshus totalförstördes i brand i Eura
Ett stort bostadshus totalförstördes i brand under natten mellan lördag och söndag i Eura i Satakunta.
Det över 300 kvadratmeter stora huset var i full brand då räddningsverket kom till platsen strax innan midnatt.
Två personer befann sig i huset då branden fick sin början. De lyckades ta sig ut ur byggnaden på egen hand.
Räddningsverket lyckades stoppa branden från att spridas till andra byggnader. Eftersläckningsarbetet pågick enda till morgonen.
Sprängämnen som hittades i Esbo var handgranater
De sprängämnen som hittades i Mattby i Esbo på lördagen visade sig vara två krigstida handgranater, säger polisen i Västra Nyland i ett pressmeddelande.
Enligt polisen är granaterna troligen från andra världskriget.
Polisen oskadliggjorde granaterna och överlämnade dem till försvarsmakten.
Polisens insats på platsen är avslutad och området är inte längre isolerat.
Enligt polisen fanns granaterna i en nyligen avliden persons lägenhet och i lägenhetens förråd.
Ammunitionen och sprängämnen hittades i samband med städning i ett hus vid Mattstråket.
Källa: STT
Rivningen av silorna inleds i slutet av april men byggprojektet får tilläggstid
Höghusbygget intill Academill i Vasa blir försenat. Vasa stadsstyrelse gav i torsdags tilläggstid åt den nya ägaren till tomten, bostadsbolaget Fincap.
Eftersom både räntor och byggkostnader har stigit ger staden extratid för själva bygget. Silorna börjar rivas i slutet av april och rivningen ska vara klar inom oktober. Senast ett och ett halvt år efter det måste Fincap inleda bygget.
Även färdigställandet av huset fick ett års tilläggstid. Enligt den nya tidsfristen måste bygget vara klart i november 2027.
I stället för silorna ska ett 12 våningar högt bostadshus byggas på platsen.
Praktisk planlösning och billigt boende – så här ser finländarnas bostadsdrömmar ut
Drömmen om enfamiljshus lever fortfarande kvar, visar enkät.
Israeliskt flyganfall mot bostadshus i Damaskus – 15 döda
Minst 15 personer dödades då en israelisk robot träffade bostadshus i den hårt bevakade stadsdelen Kafr Sousa i centrala Damaskus i Syrien tidigt i morse, uppger den statliga nyhetsbyrån Sana.
I området finns den syriska underrättelsetjänstens högkvarter och där bor högt uppsatta ämbetsmän inom säkerhetstjänsten. Också ett iranskt kulturcentrum ligger nära de förstörda husen.
Israel har i flera år riktat flyganfall mot Syrien. Vanligtvis har attackerna riktats mot syriska arméstyrkor samt iranska styrkor som stöder Syriens armé. Också libanesiska Hizbollah har varit mål för Israels attacker.
Bland dödsoffren finns civilpersoner, rapporterar The Syrian Observatory for Human Rights som bevakar läget i det krigförande landet. Flera personer uppges också vara skadade.
Källor: AFP, Reuters
Många tvekar inför att ta lån och bygga hus – Mikael i Vasa betalar för en tomt som han inte vet om han behöver
Intresset för att bygga hus falnade under fjolåret.
Bostadsmässan i Lovisa ser ut att få åtminstone ett flytande hus i viken
De sista detaljerna på huset planeras som bäst med köparen.
Nya bostadshus planeras vid Lydmanska huset i Ekenäs
Lydmanska huset intill Rådhustorget i Ekenäs har fått ett rejält ansiktslyft.
Detaljplanen ska nu göras om för att möjliggöra både boende och affärsverksamhet i huset.
Ändringen av detaljplanen sker på fastighetsägarens initiativ och ägaren har anlitat en planläggningskonsult.
Enligt den nya detaljplanen ska två nya bostadshus på totalt omkring 600 kvadratmeter få byggas intill Lydmanska huset.
Raseborgs stad vill ändå inte att den totala våningsytan avviker från den nuvarande detaljplanen för området.
Dessutom ska de nya byggnaderna anpassas till den omkringliggande miljön.
Invånare och myndigheter ska nu ha möjlighet att kommentera planerna.
Korrigering 1.2.2023 kl 13.25: En mening om att höjden på de nya husen inte ska avvika från den nuvarande detaljplanen rättades. Det är istället våningsytan som inte ska avvika från nuvarande detaljplan.
Lättare sagt än gjort att bygga förmånliga hyreslägenheter i Ingå
Ingå vill främja förmånligt boende i kommunen, men trots gedigna försök har få investerare nappat på kroken.
I Ingå byggs det många bostadshus för tillfället och det privata byggandet blomstrar. Kommunen har däremot svårt att locka aktörer som är intresserade av att bygga förmånliga flervåningshus i centrala Ingå som i första hand skulle rikta sig till unga vuxna och pensionärer.
Kommunen konstaterar att de bolag som bygger den här formen av bostadshus ser större vinning i att arbeta i närliggande orter. Men också pandemin och det faktum att Ingå saknar lämpliga och tillräckligt attraktiva tomter för projekten spelar en roll, konstaterar kommunen i en beredning till styrelsen.
Kommunstyrelsen ger därför kommundirektören fullmakt att inleda en diskussion med olika företag som kan förverkliga förmånliga boendeformer inklusive hyresbostäder. I första hand ska kommunen erbjuda tomten vid Tallvägen.
Köpbeteendet på bostadsmarknaden förändrades under året: ”Nya bostäder måste vara energieffektiva”
Världsläget speglar av sig i bostadsmarknaden. I Åbo har nybyggda bostäder hittills gått åt väl, men man är beredd på att anpassa planerna på nya husbyggen enligt efterfrågan.
Också ett egnahemshus brann ner i Rautjärvi – en hittad död
En kropp har hittats nära ett bostadshus som brann ner på juldagen i Rautjärvi, uppger polisen i sydöstra Finland.
En gammal träkyrka i Rautjärvi brann ner på söndagsmorgonen, och kring två timmar senare också ett bostadshus som ligger 30 kilometer från kyrkan. Huset och dess gårdsbyggnader totalförstördes.
Polisen utreder om bränderna har ett samband.
Polisen har inlett förhör om händelserna. Polisen efterlyser nu observationer om en bil som eventuellt har en koppling till bränderna. Bilen är en 2020 vinröd halvkombi Opel Astra.
Markägare vill bygga ett högklassigt bostadsområde i Täktom
En markägare i Täktom vill bygga ett högklassigt bostadsområde längs Mossavägen. Stadsstyrelsen i Hangö har beslutat att inleda en detaljplanering av området.
I beredningen till stadsstyrelsens möte den 19 december står det att området ska erbjuda mångsidiga hobbyer för vuxna och barn.
Det finns en hästgård och annan verksamhet på området, nämns det i beredningen, och det nya bostadsområdet ska stödja sig på den verksamheten.
Det kommer också att finnas cykel-, rid- och vandringsleder på området. I närheten av husen byggs gemensamma lokaler och ett parkområde. Målet är att varje bostadstomt gränsar till parken eller skogen.
Stadsstyrelsen inleder nu detaljplaneringen för området och ett markanvändningsavtal upprättas i samband med planeringen. Ärendet sänds till miljönämnden som arbetar vidare med planeringen.
Yrkesakademins teknikhus samlar många lösningar: ”Vill man flytta ett eluttag eller tvättfat är det enkelt gjort”
Yrkesakademin i Österbotten, YA, har de senaste åren arbetat med att bygga ett teknikhus . I huset har man testat nya metoder och lösningar, från grund till tak.
Kristoffer och Anne köpte hus i somras: ”För varje objekt vi bjöd på steg räntan”
Kristoffer Jansson och Anne Mattsson i Karperö köpte hus i somras, precis när räntorna började röra på sig. Det var viktigt att fatta ett snabbt beslut och låsa räntan, säger Jansson.
Hur stort bostadslån ska du ta och hur övertygar du banken? Vi har samlat tips för dig som funderar på att köpa bostad
Vad gäller och vad det lönar sig att göra?
Tryckistomten i Karis blir bostadstomt – flervåningshus inritade
Rivningsarbetet på tomten pågår - det gamla huset ska bort.
Ekenäs gamla rådgivning kan bli bostäder
Verksamheten finns nu på Raseborgsvägen 5.
Historiskt höga kostnader bromsar bostadsbygget – speciellt färre nya höghus att vänta
Byggandet av flervåningshus har börjat minska.
I Finland byggs nu bostäder som inte skulle godkännas i Sverige – forskare förklarar varför köken försvann
De gamla tvåorna med kök har blivit treor med kokvrå.
Lägenhetshotell stängs efter att olovligt ha hyrt ut lägenheter – för de flesta är reglerna för kortvarig uthyrning fortfarande otydliga
Lägenhetshotell läggs ner efter olovlig användning.
Korttidsuthyrning skapar många problem i husbolag – Fastighetsförbundet välkomnar Airbnbs festförbud
Många problem med korttidsuthyrning är ännu olösta.
Skenande priser skrämmer husbyggare: “Vi måste kanske tänka om”
Tomten står obyggd i väntan på bättre tider.
Tölöbor väcktes av betongborr mitt i natten: "Får man faktiskt göra så här?"
Husbolag borrade nattetid då butik inte ville hålla stängt.
Bostadsmässa i Nådendal på naturens villkor
Bostadsmässan börjar den 15 juli och varar i en månad.
Borgå stads flytt från Kommungården till Nimbushuset går framåt – Kommungården kan få nytt liv som bostadshus
Stadsstyrelsen behandlar Nimbushusets projektplan i maj.
Bostadshus i Vörå totalförstördes i brand
En person fördes till sjukhus för kontroll.
Bilar brann i Karleby och antände bostadshus
Två bilar totalförstördes.
Nytt bolag vill köpa delar av Furumalm – riktar sig till folk i alla åldrar som vill bo i Bromarv
Stadsstyrelsen behandlar ärendet måndagen den 28 mars.
Saneringen efter takbranden i Näse går framåt – de första invånarna kan flytta tillbaka efter sommaren
Fastighetsbolaget söker nu entreprenör för renoveringen.
Lovisa har planer på fem nya bostadshus i centrum – invånare: "Det ger en liten ansiktslyftning för Alexandersgatan"
Om planerna blir av så rivs två hus.
Hur luktar det egentligen vid reningsverket i Vasa – staden begär in luktobservationer
Lukten stoppade detaljplan för ett år sedan
Bostadshus i Hangö får användas till inkvartering och affärsverksamhet
Bostadshus får ändras om, beslöt Hangö miljönämnd.
Pickala golf i Sjundeå vill bygga bostäder mellan golfbanan och parkeringsområdet
Bostäder ska vara runt 85 kvadratmeter.
Diskussion om flytande hus i Ekenäs engagerade många – bra med villor på vatten, men platsen är fel
En granne som bor bredvid tycker idén är fantastisk.
Förångad bensin sannolikt orsaken till explosionen i bostadshuset i Varkaus
Polisen: Oklart om det var ett misstag eller avsiktligt.
Våldsam brand i höghus i Milano
Det bor 70 familjer i byggnaden.
De gamla järnvägshusen i Karis kan snart säljas via anbudsförfarade
Bostadshusen och ekonomibyggnaderna kan säljas.
Svårt att få bygglov i Sibbo – sanning eller myt?
Flera myter florerar i den östnyländska kommunalpolitiken.
Bolaget My Bromarv vill att företag bygger nästan 20 hus på Furumalm - Raseborgs stad säljer mark
Stadsstyrelsen positiv till bolagets planer.
Privatpersoner vill köpa Kaplansgården i Borgå - beslutet fattas i höst
Kaplansgården i Borgå säljs som bostadshus.
"Fulhus och spökslott": I Estland rivs övergivna gamla bostadshus i växande takt
Staten betalar 90 procent av rivningskostnaderna.
Gamla folkskolan på Esplanaden kan bli bostadshus - Hangö vill göra det möjligt att bygga bostäder också i vindsvåningen
Stadsfullmäktige beslutade i september att sälja huset.
Endast ett skelett återstår av Biskopsgatan 15 - det skyddade huset i Borgå centrum ska flyttas
Vart huset kan flyttas och av vem är helt oklart.
Nya energiprojekt på många håll i Borgå – el ska sparas och utsläpp minskas
Det gäller 17 offentliga lokaler.
Regatta Resorts får planenligt köpa tomt på Drottningberg i Hangö - betalar 1,5 miljoner euro
Planerar bygga flervåningshus.
Domstol gav Raseborg rätt: Privat uthyrningsverksamhet i bostadsområde är inte okej
Staden förbjöd uthyrningen. Domstolen gav staden rätt.
"Det är ju ett ganska mjukt område som vi har planerat" – bland annat byggrunden intresserade Lovisabor när de fick ställa frågor om bostadsmässan
Lovisa stad ordnade öppet evenemang för invånare.
Majberget utvecklas långsammare än Borgå stad hoppats: "Skulle vara trevligt med nya grannar och en färdig omgivning", säger invånare
Området uppskattas vara klart först om tio år.