Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

En polisrygg.

Misstänkt sexuellt utnyttjande av barn på ungdomshem i Vasa

Den misstänkte är handledare på hemmet.

Unga personers ben.

Ungdomshemmet i Borgå flyttar och byter namn

Ungdomshemmet Tukkari i Borgå flyttar till de lokaliteter som blivit lediga efter Ernestas servicehus.

Västerkulla är en möjlig plats för ett ungdomshem i Ingå.

Ja till ungdomshem i Ingå

Ingå kommunfullmäktige sade på måndagen ja till ett ungdomshem kommunen. Men företaget som vill etablera ungdomshemmet kanske drar sig ur.

Ekenäs gymnasium

Ungdomshem i Ingå?

Kommunstyrelsen föreslog vid sitt möte i måndags (19.5) att specialbarnhemsverksamhet kan etableras på kommunens område.

Västerkulla är en möjlig plats för ett ungdomshem i Ingå.

Ungdomshem väcker känslor i Ingå

Planerna på att låta ett företag bygga ett ungdomshem i Ingå väcker känslor. Invånare i småhusområdet i Västerkulla i Ingå samlar namn mot projektet och skriver anonyma insändare om hur idyllen i Västerkulla är hotad. Se video från området där ungdomshemmet planeras.

Ett barn speglas via en söndrig spegel

Hangöpolitiker tvistar om kommunalt barnhem

Alltmedan antalet barnskyddsfall är stort i Hangö - har tiden sedan i höstas gått åt till en politisk kamp om huruvida staden ska starta ett kommunalt barn- och ungdomshem eller inte.

Inget kommunalt barnhem i Hangö

Hangö slopar tanken om ett eget barnhem. Idén kom från SDP men röstades till slut ner av de borgerliga i stadsstyrelsen.

Barn med nalle 1966

Kroppsaga av nordiska barn 1966

Slog faktiskt de flesta sina barn på 1960-talet i Norden?