Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

En rysk reporter står framför en skärm som visar en spindel i ett blåvitt nät.

Ryska medier målar upp Finland som en grogrund för spioner mot Ryssland

Skypo: Informationspåverkan som riktar sig till Ryssar.

Norska polisen avslöjade rysk underrättelsetjänst

Den ryska underrättelsetjänsten har varit närvarande på norska motsvarigheten av Finlandsarenan, Arendalveckan, i tio år.

På Arendalsveckan möts politiker och personer från kultur- och näringslivet.

Tidigare i våras informerade norska säkerhetspolisen att rysk underrättelsetjänst varit på plats under förra årets politikvecka. Nu har det kommit fram att Ryssland skaffat upplysningar från Arendalsveckan i ett decennium.

Under årets evenemang som ordnas 14–18 augusti kommer polisen att vara synligt närvarande.

Källa: Norska nyhetsbyrån NTB

Amerikansk polis har spärrat av en väg i närheten av den misstänkta gärningsmannens bostad i North Dighton, Massachusetts.

21-årig man gripen som misstänkt för Pentagonläckan – jobbar inom amerikanska flygnationalgardet

Experter räknar med långt fängelsestraff för den misstänkte.

Den amerikanska journalisten Evan Gershkovich.

Amerikansk reporter blev formellt åtalad för spionage i Ryssland

Den amerikanska Wall Street Journal-journalisten Evan Gershkovich har formellt åtalats för spionage i USA:s intresse, rapporterade ryska nyhetsbyråer på fredagen.

Han anklagades för att ha samlat in statshemligheter om militärindustrin.

Gershkovich förnekade kategoriskt alla anklagelser och sa att han arbetat som journalist i Ryssland, rapporterar den ryska statliga nyhetsbyrån Tass.

Gripandet av Wall Street Journal-korrespondenten Evan Gershkovich ses som en allvarlig upptrappning av Rysslands tillslag mot medier.

Gershkovich är den första amerikanska journalisten som fängslats och anklagats för spionage i Ryssland sedan det kalla krigets slut.

Källor: AFP, Reuters

Rysslands säkerhetstjänst grep amerikansk journalist – misstänks för spionage

Amerikansk korrespondent greps i Jekaterinburg av FSB.

Flera österrikiska poliser står på rad på en väg.

Hot om våldsdåd i Wien – polisen ökar närvaron

Polisen rustar upp och ökar närvaron bland annat vid kyrkor.

Uppgifter: Radikal minskning av ryska styrkor på Kolahalvön

Rysslands markstyrkor baserade på Kolahalvön har reducerats till en femtedel jämfört med perioden före Rysslands anfallskrig mot Ukraina.

Det här uppger chefen för Norges underrättelseverksamhet viceamiral Nils Andreas Stensønes till tidningen Barents Observer.

Den norska underrättelseverksamheten bedömer i sin årsrapport att tre bataljoner, eller 3 000 soldater, i ett tidigt skede skickades till fronten i Ukraina från distriktet Petjenga nära den norska gränsen.

Rapporten gör att de ryska militärbaserna i området nu står nästan tomma eftersom minst halva styrkan stupat.

Sammanlagt uppskattar rapporten att Ryssland hittills förlorat hälften av den ursprungliga 200 000 manstarka invasionsstyrkan i stupade och sårade.

Källa: Barents Observer, Norges underrättelsetjänst

Skyddspolisen: Inga tecken på att ex-anställd skulle ha haft skumt samröre med främmande makter

Skyddspolisen har inte upptäckt några tecken på att Matti Saarelainen under sin karriär vid myndigheten skulle ha haft otillbörliga kontakter med främmande underrättelsetjänster.

Det här framkommer ur en redogörelse som skyddspolisen överlämnat till Inrikesministeriet.

Ministeriet begärde en utredning på grund av Saarelainens handlande. Saarelainen tros under sin tid som direktör för Utlänningsverket ha medverkat till att Gennadij Timtjenko, som hörde till Vladimir Putins närmaste krets, fick finländskt medborgarskap i slutet av 1990-talet.

Resterna av en spionballong bärgas ur havet: manskap drar upp ett stort vitt tyg och teknisk utrustning som sitter fast i tyget över relingen på en båt. Vattnet blänker av strålastarljus.

Så bärgades den kinesiska spionballongen

Se amerikanska flottans bilder från bärgningen.

HS militärläcka: Tidigare underrättelsechef inte längre misstänkt för informationsläcka

Den tidigare högt uppsatta underrättelsechefen Georgij Alafuzoff misstänktes i samband med Helsingin Sanomats militärläcka år 2017 för att ha läckt hemligstämplad information till en av tidningens journalister. Den misstänkta gärningen gick ändå aldrig vidare till åtal.

Nu rekommenderar åklagaren i fallet att utredningen kring Alafuzoff kan läggas ner. Man har nämligen inte funnit några bevis för avslöjandet av någon säkerhetshemlighet, skriver Yle Uutiset.

Andra misstänkta brott utreds fortfarande. Enligt polisen finns det i det här skedet ingen ny information om förundersökningen, som fortfarande pågår.

Skylt utanför polisstationen i Uleåborg.

En tredje utredning av landsförräderibrott på gång – polisen utreder misstänkt spioneri

Polisen bekräftar att man har inlett en spioneriutredning.

Putin säger att ytterligare utbyte av fångar är möjligt

Rysslands president Vladimir Putin sa på fredagen att ytterligare fångbyten mellan USA och Ryssland är möjliga och att kontakterna mellan de två ländernas underrättelsetjänster skulle fortsätta.

Putin uttalade sig under en presskonferens i Kirgizistan.

Också Rysslands vice utrikesminister Sergej Rjabkov säger att de båda länderna fortsätter att prata om möjliga fångutbyten direkt, utan mellanhänder.

I går befriade USA den ryska vapenförsäljaren Viktor Bout i utbyte mot den amerikanska basketspelaren Brittney Griner.

Källor: Reuters, AFP

En kvinna hålls i handfängsel av en fångvakt. Bakom står ytterligare en vakt.

Fångbyte: Basketstjärnan Brittney Griner fri i utbyte mot ”dödens köpman”

USA och Ryssland har bytt fångar. Den amerikanska basketstjärnan Brittney Griner får återvända till USA i utbyte mot den ökända vapenhandlaren Viktor Bout.

En smarttelefon.

Avslöjande: Globalt missbruk av spionageprogram mot journalister, politiker och aktivister

Medier fick tillgång till dataläcka med telefonnummer.

En man som bär glasögon och kostym intervjuas utomhus i stadsmiljö. Eliot Higgins grundade den undersökande gruppen Bellingcat.

Bellingcats grundare blev förbluffad då han insåg att han visste mer än proffsen

Nätverket samlar in uppgifter via öppna källor på internet.

En polis står med ryggen vänd mot kameran invid ett avspärrningsband i centrala Wien.

Den dödade gärningsmannen i Wien var tidigare terrordömd - lyckades lura program mot radikalisering

Ett "islamistiskt" terrordåd skakade Österrike på måndagen.

Kinas nedstängda konsulat i Houston i USA.

Kinesisk forskare gripen i USA - hätskare ton mellan länderna

USA misstänker att spionnätverk bedrivs i landet.

Oleg Gordijevski på en gravgård i London.

Spionen som ville rädda världen

Oleg Gordijevski blev britternas man i Kreml.

Visa fler Du är på sida 1, gå till följande sida