Senaste artiklar
Vasaregionens avfallsnämnd vägrar rätta sig och nu blir det sannolikt böter: ”Nämndens medlemmar måste vara beredda på konsekvenser”
Vasaregionens avfallsnämnd går inte med på NTM-centralens krav om avfallstransporterna. Därmed tyder det mesta på att det blir böter på 50 000 euro.
Ingå kommer med kritik: Viktigt med fossilsnålt stål men de övriga konsekvenserna för miljön måste utredas noggrannare
Havsmiljö, buller och ljusföroreningar måste utredas.
Sjundeå befarar att datacentral i Vichtis förorenar grundvattnet
En ny datacentral i Vichtis oroar Sjundeåpolitiker.
Biologen Anders Albrecht om Rudus grustäktsplaner på Kråkö: ”Miljön kommer att se hemsk ut en tid, men sen kan det bli ganska fint”
Här finns sådant som man inte hittar hemma i trädgården.
”Rädda klimatet nu” – omkring 250 marscherade för miljön i Helsingfors
Demonstranterna kräver miljöåtgärder av Orpos regering.
Klimatarbetet, ekonomin och framtidens teknik i fokus vid årets tal till den europeiska unionen
EU står starkt var budskapet från von der Leyen.
Regeringens miljöpolitik oroar – men färre privatpersoner öppnar plånboken för Östersjön
Framsteg har gjorts, men mycket arbete kvarstår.
Dags för invånare i Pernå och Forsby att städa gården – i september kommer staden på tillsynsrunda
Skrotet ska bort och containrar kräver tillstånd.
Bottenlivet i vikarna i Östnyland mår ganska bra – men en vanlig sak som stugägare gör förstör för fiskar och växter
Kransalg finns i en lagun i Lovisa.
”Det tar aldrig slut här” – Vasa stad rensar Stadsfjärden och hoppas göra bränsle av vassen
Vassen samlas in med hjälp av specialbyggda båtar.
Karleby röjer strandängar tack vare stöd
Karleby får understöd för att återställa strandängar. Det handlar om cirka 15 hektar igenväxta strandängar och sandstränder vid bland annat Brudskär, Mustakari, Halkokari och Sundmun samt ett område intill Torsö.
Miljöministeriet beviljar drygt 100 000 euro för projektet.
Det handlar om Miljöministeriets Helmiprojekt som pågår till 2030 där målet är att få mer mångfald och mångsidiga ekosystem i naturen.
Karleby kommer att röja vid stränderna och ta bort buskar samt annan växtlighet.
Vass från Skärgårdshavet skulle kunna bli utmärkt växtunderlag i stället för torv – företagare är redo: ”Vi behöver nu vass i stora mängder”
Nu testas vass som råvara inom flera olika branscher.
Miljön är viktigare än ekonomisk tillväxt för invånare i huvudstadsregionen
Klimatångesten har ökat bland unga i huvudstadsregionen.
Ekorrarna blir allt färre – i södra Finland har stammen halverats på tre decennier
Gammal granskog är viktig för ekorrens förekomst.
Studie: Mindre plast i havet än befarat
Mikroplasternas andel är relativt liten.
Tiotusentals hektar vass vissnar och ruttnar i Skärgårdshavet – ny uppfinning i Pargas kunde göra vassröjningen lönsam
Flytande vassklippare skördar vass och gör balar av den.
Juli ser ut att bli den hetaste månaden som någonsin uppmätts
FN:s Guterres: Situationen i världen har nu nått kokpunkten.
Bränderna i Grekland mattas av
Läs det senaste om skogsbränderna och extremvädret som drabbar länderna kring Medelhavet.
”Om den kommer nu måste jag skaffa mig ett jobb till vintern” – fågelinfluensan hittades 80 km från Tuiskula gård
Om fågelinfluensa hittas måste gårdens fåglar slaktas.
Europaparlamentet röstade för lag om att restaurera natur – SLC: Dyrt för bönderna
Omröstningen var väldigt jämn.
Splittring inför jämn omröstning om EU:s naturrestaurering som Finland fruktar
EU:s förordning om att restaurera natur kan falla i Europaparlamentet i dag – och det lär bli jämnt. Högern står mot vänstern och centergruppen Renew Europe har en avgörande roll.
Nils Torvalds (SFP/Renew) uppger för Svenska Yle att hans grupp är splittrad. Han försöker styra gruppens röster mot ett förslag som han beskriver som bättre för Finland.
Enligt Torvalds blir det svårt för EU att uppfylla Montreal-avtalet om förslaget går omkull.
EU-förordningen har väckt skarp kritik i Finland, främst på grund av höga kostnader.
"EU vill vräka julgubben" – samlingspartist i tvivelaktig kampanj mot EU-lag vars öde avgörs i dag
I dag röstar parlamentet om att restaurera natur.
"EU vill vräka julgubben" – samlingspartist i tvivelaktig kampanj mot EU-lag vars öde avgörs i dag
I dag röstar parlamentet om att restaurera natur.
Svårt, dyrt och miljöfarligt att tvätta bort graffiti – så här går det till
Inom graffititvätt används allt från ekologiska tvättmedel till syror för att få bort klotter. De starkare kemikalierna kan skada både miljö och hälsa.
Badstrand i Jakobstad stängd på grund av cyanobakterier
Vattenproverna dagen innan upptäckten var av god kvalitet
Raseborgarna har sagt sitt – staden ska återställa naturområden men även privatpersoner kan återställa sin egen gård
100 000 euro ska öronmärkas för att återställa naturen.
Nu odlas det hampa i Kristinestad: ”En superväxt för klimat och miljö”
Fiberhampan ska skördas i höst och användas till textilier.
Lappträsk duktigast i kampanjen En miljon soppåsar
Yles kampanj en miljon soppåsar är slut. Tanken var att plocka skräp längs vägarna under våren. I hela landet samlades skräp i lite över 210 000 soppåsar. Av de östnyländska kommunerna var Lappträsk duktigast proportionellt sett. Där samlade man in 184 påsar, alltså 71 soppåsar per tusen invånare. Sett i antal var Sibboborna bäst med 1103 soppåsar.
Här ser du kommunvis hur många soppåsar som samlades in.
Aftonbladet: Snabbmodet orsakar miljökatastrof i Ghana – H&M bland de största bovarna
Över en miljon plagg från svenska H&M bara i år.
Åkrar som mår bra ger bättre skördar och är snällare mot klimatet
Välmående åkrar ger större skördar och gynnar klimatet.
Fel får och tappade maskor – det här måste lösas om vi vill ha inhemsk ullproduktion i Finland
Finländarna vill ha inhemsk ull men logistiken haltar.
Borgå är Årets klimatkommun 2023
Staden satsar på att motverka klimatförändringen.
Vass blir till biogas – Vasa röjer stränder och hoppas vassen kan bli bränsle för bussar
Kan vassen användas som råvara för biogas?
Raseborg vill att folk tänker efter innan de tar fram yxan – träden blir allt viktigare i klimatförändringens spår
Gör klimatet behagligare och erbjuder hem åt otaliga djur.
Matförpackningar, plastmuggar, fimpar och korkar lämnas kvar i parkerna – Åbo visar att skräp inte är osynligt
På Städfria dagen på söndag lämnas allt skräp kvar.
Så här ser det ut under ytan på en av Finlands mest förorenade sjöar, där fisk inte ens borde finnas
Giftig fisk simmar i Infjärden i Vasa.
Skräpjakten i Helsingfors genererade allt från en sko till ett piano – miljöprofessor: "Plasten är ändå värst"
Hermanstadsstranden är ett sällsynt nedskräpat område.
Åbo stadsbibliotek ser inte något problem i att deras elbil skulle användas av företag
Yle Åboland har fått tips om att matbud i staden använt bibliotekets allmänna elbil för att köra ut mat. Biblioteket tycker att möjligheterna till missbruk är för begränsade för att utgöra något verkligt problem.
Kampanjen En miljon soppåsar är igång – vill du komma och plocka skräp med Strömsö och ha chans på en guidad rundtur?
Vi samlas på Krutkällarvägen 6 i Vasa den 23 maj kl. 18.00.
Jakobstad startar bilpool med elbilar
Jakobstadsborna har fått två eldrivna bilpoolsbilar till förfogande.
Om vardagarna används bilarna av stadens anställda, men på kvällar och veckoslut kan de fritt hyras av vem som helst, skriver staden i ett pressmeddelande.
Staden ser bilpoolen som ett sätt att spara på utrymmet längs gatorna, öka bilarnas användningsgrad och därmed minska bilarnas kostnader och miljöbelastning.
– Jakobstads Energi Ab har skaffat bilarna för att användas av stadens anställda och stadsborna. En av de centrala målsättningarna har varit att stödja utvecklingen av trafikformer med små utsläpp, säger stadsdirektör Anne Ekstrand enligt pressmeddelandet.
Det kostar 8 euro per timme eller 60 euro per dygn att hyra bilarna. Inkomsterna för uthyrningsverksamheten används för att underhålla bilarna. Bokningar och upplåsning av dörrar sker genom en webbapplikation.
EU-lag mot avskogning godkänd – Finland uppmanar boskapsproducenter att skjuta upp investeringar
”I Finland kan man inte bygga utan att fälla skog”.
15 000 munskydd och tusentals tobaksfimpar är livet för en aktiv ploggare
Ploggning är nyttigt för såväl hälsan som naturen.
Vilket är det vanligaste skräpet i naturen? Kom med och fyll en miljon soppåsar!
Kampanjen pågår 13.4–14.6.2023.
Miljöförening: Raseborg borde utreda naturvärdena i sina skogar
Invånare borde få säga till om skogsfrågor, anser förening.
Om sju år borde det finnas en halv miljon elbilar på vägarna ifall staten ska nå sitt klimatmål: ”Jag är nöjd att jag valde elbil”
Intresset för att köpa elbil har minskat.
Mannerheimvägens flygekorrar lade trädfällningar på is – träden skulle fällas på grund av gaturenoveringen
Flygekorrar använder träden för att korsa Mannerheimvägen.
Unga, äldre och miljö engagerar Jakobstadsbor inför riksdagsvalet: ”Vi slösar pengar på sådant som inte är hållbart i dag”
Vi frågade Jakobstadsbor vilka frågor som är viktigast.
Hur ska vi rädda Skärgårdshavet? De Gröna kräver mer av jordbruket, Centern betonar frivillighet och Vänsterförbundet vill slopa köttet
Svenska Yles tredje valdiskussion handlar om miljöfrågor.
Albanien grundade en nationalpark istället för 30 vattenkraftsverk
Den albanska regeringen har utnämnt Vjosafloden i södra Albanien till nationalpark.
Vjosa som är 270 km lång sträcker sig från Albanien till Grekland och Adriatiska havet. Den har kallats för den sista ”vilda” floden i Europa.
Regeringen valde efter påtryckningar från nationella miljöorganisationer att förkasta planer på att bygga 30 vattenkraftverk längs floden. Istället skyddas floden och dess tillflöden tillsammans med 12 700 hektar mark.
Enligt Albaniens premiärminister Edi Rama tänker regeringen investera drygt 75 miljoner euro i reningsverk som ska förhindra avloppsvatten från att nå Vjosafloden.
Källa: Reuters