Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Oskar Sandberg får finansiering av Finlands Akademi för att utveckla organiska solceller

Solceller baserade på tunna filmer av organiska halvledare är ett attraktivt alternativ för framtida energiteknologier, med potential för miljövänlig och hållbar energiproduktion. Organiska solceller har dock i dagsläget en låg effektivitet.

Forskaren Oskar Sandberg vid Åbo Akademi har fått finansiering av Finlands Akademi för sin forskning om organiska solceller och hur de kan bli effektivare.

Finansieringen är på 410 285 euro för fyra år.

Det ska täcka forskarens egen lön, att anställa en forskargrupp och för att täcka andra forskningskostnader.

Borgå energi och Neste utreder samarbete om spillvärme

Borgå Energi och Neste ska utreda möjligheten att utnyttja förnybar värme från Nestes planerade anläggning av fossilfri vätgas i Sköldvik.

Planen är leda råvärme längs en rörledning under vatten från Sköldvik till kraftverksområdet i Tolkis. Rörledningen är ungefär 4,6 kilometer lång, varav cirka 2,5 kilometer under vatten.

Den nya värmelösningen skulle tillföra fjärrvärmenätet ungefär 30 megawatt värme. Projektet är i utredningsfasen.

Borgå Energi breddar också värmeproduktionen i Tolkis genom att bygga en ny värmepumpanläggning intill den gamla och investerar också i två elpannor på 10 megawatt var för att producera fjärrvärme då börspriset på el är lågt.

Den nya värmepumpanläggningen ökar möjligheten att kunna ta emot spillvärme.

Johan Gullmets gläder sig åt att ha sparat pengar.

Gullmets går för långt – halverar elförbrukningen men äventyrar husets hälsa

Med hjälp av tittarna hittar han allt mer våghalsiga knep.

Fingrid: Elen har räckt till i vinter

Tack vare den milda vintern och sparåtgärder har elen räckt till i vinter och Finland har inte upplevt elbrist, uppger stamnätsbolaget Fingrid.

Också god tillgång till importel och säker distribution av inhemsk el inverkade på det goda elläget.

I höstas var det mycket tal om att elen kanske inte räcker till under vinterns köldknäppar och att planerade cirkulerande avbrott är möjliga.

Källa: STT

Fingrid,  Jukka Ruusunen,  toimitusjohtaja,   sähkö,  sähkönjakelu,

Risken för elbrist är stor nästa vinter, men Fingrids vd är inte orolig

Vindkraften byggs ut, men vad gör vi när det inte blåser?

simhall

Borgå simhalls vattentemperatur återställs – medförde endast marginell inbesparing

Vattentemperaturen i Borgå simhalls bassänger har återställts. Temperaturen sänktes med en grad i mitten av december som en energisparåtgärd.

”Temperatursänkningen har visat sig medföra marginella fördelar. Vi har också fått en del negativ respons gällande vattentemperaturen, och nu återställer vi alltså temperaturen i bassängerna” säger fritidsdirektör Anders Lindholm-Ahlefelt.

Användningen av basturna i simhallen begränsas fortsättningsvis som följd av höjda energipriser och behovet på att spara energi.

Bastun på herrsidan i den så kallade gamla delen hålls stängd, liksom också ångbasturna på både herr- och damsidan. Basturna i den så kallade nya delen är fortfarande i användning.

En person som plockar ur en diskmaskin.

Finländare är välinformerade – så här lyckades vi minska elkonsumtionen med 10 procent

Finländarna har flyttat mer av elkonsumtionen till natten.

skäggig man njuter i badet och lyssnar på musik med stora hörlurar på huvudet

Tvättmaskinen brummar och i duschen flödar varmvattnet – så här blev vi energislösare

Det att vi slösar energiv beror delvis på normer och vanor.

Sibbo vill spara energi genom att vrida ner termostaten

Sibbo kommun kan förbinda sig till att minska energiförbrukningen under de kommande åren.

Enligt kommunstyrelsens förslag är målet att minska på den totala energiförbrukningen med fem procent från början av 2025 och fram till 2025.

Det här skulle, enligt förslaget som behandlas nästa vecka, kunna ske bland annat genom att man sänker inomhustemperaturerna i kommunens fastigheter och att belysningen utomhus sköts med led-lampor.

Sibbo kan också i framtiden utnyttja mer solenergi än kommunen gör nu.

Vatten rinner från en kran ned i en diskho av stål.

Extrema siffror hos Nykarleby kraftverk – vattenkonsumtionen har minskat med 20 procent

Beror troligen på att primärnäringarna har det tufft.

Elkraftverket i Taivalkoski vintertid

Regn ger vattenkraft då Olkiluoto trilskas – vattenreserverna lite under medelnivån

20 procent vattenkraft behövs när reaktorn inte drar igång.

Korsholm sparar energi i vinter

Korsholms kommun har fattat beslut om en rad åtgärder för att spara energi. Bland annat justeras tiderna för vägbelysningen och uppvärmningen i fastigheterna ses över.

Kommunen har ett antal tillfälliga baracker med direkt elvärme bland annat i Vallgrund, Tölby och Singsby. De förses nu med luftvärmepumpar.

Belysningen vid kommunens skolor och daghem har också setts över för att spara energi.

För att förbereda för eventuella strömavbrott i vinter utför kommunen så kallade blackouttest vid de fastigheter där det finns reservkraftsgeneratorer.

Ett showroom för mode.

Sibbos största skattebetalare Lival lyser upp mode, mat och möbler i 50 länder

Lival var den överlägset största betalaren av samfundskatt i Sibbo 2021. Företaget betalade 17,2 miljoner euro i skatt.

Ett oljeraffinaderi fotograferat i soluppgång, himlen är svagt lila.

Energikris i repris – det som förblev efter oljekrisen på 1970-talet var sänkt hastighetsbegränsning

Startskottet för oljekrisen 1973 var oktoberkriget mellan Egypten och Syrien mot Israel. Oljan blev ett ekonomiskt vapen. Världen och Finland har alltså varit här förr, och klarat av det.

En bastuinteriör.

Raseborg sparar el – kan bli aktuellt att stänga av stadens bastur

Raseborg förbereder sig inför en utmanande vinter vad gäller tillgången till energi. Staden planerar bland annat att stänga bastur och dämpa gatubelysningen.

Solpaneler.

I framtiden kanske du har solceller på din ryggsäck – forskare vid Åbo Akademi undersöker hur solceller kunde bli effektivare och billigare

På grund av energikrisen diskuteras nya och alternativa energilösningar vitt och brett. Vid Åbo Akademi har det redan i många år pågått ett projekt där man undersöker en ny typ av solceller, som ska vara mer lönsamma än de som finns på marknaden nu.

Olkiluoto-kärnkraftverksområdet och en bild på redaktör Marianne Sundholm.

Analys: Krisen gjorde kärnkraften rumsren

Partierna vill hävda sig i energifrågan men låter rätt lika.

Elledningar i en skog.

Energispar i 8 punkter – så här kan du spara pengar och spara på miljön

Åtta tips för energispar som är lätta att följa.

Skylt på bassängkanten som uppmanar simmare att hålla till höger.

Vasa stad sänker temperaturen och byter ut lampor

Vasa stad sänker temperaturen i en del byggnader och dämpar gatubelysningen. Målet är en minskning i energiförbrukningen med fem procent.

Kvinna plockar ved.

Österbottningar sparar el – familjen Harlamow minskade sin elförbrukning med en tredjedel

Vasa elnät: En minskning på 10-15 procent i eluppvärmda hus.

Stenigt strandlandskap på Örö

Forststyrelsen: Solpanelsfält ska byggas på Örö

Solpanelerna tillverkas i Salo.

Ett finger knäpper av en lampa.

Finländarna är bra på att spara el: Användningen minskade med sju procent i september – Fingrid uppmanar till fortsatt sparande i vinter

Fingrid har uppdaterat sina uppskattningar om elförbrukningen i vinter. Att stänga av elen för konsumenter är det allra sista alternativet vid elbrist.

Visa fler Du är på sida 1, gå till följande sida