Senaste artiklar
Nagorno-Karabach: Konflikten som hotar dra in Turkiet och Ryssland
Den omstridda regionen har varit konflikthärd i decennier.
75 år sedan helvetesportarna öppnades – bara några tusen fångar vid liv i koncentrationslägret Auschwitz-Birkenau
Många barn hittades vid liv i lägret.
Christels man spelade dataspel minst tio timmar om dagen i sju års tid - "Barnen var små, jag var sjuk och Jonas kunde ändå inte sluta"
Jonas kände på sig att spelandet skulle förstöra hela livet.
Samlingspartisten Sanna Lauslahtis avhopp från riksdagen till läkemedelsindustrin väcker ont blod
Begäran om befrielse godkändes i plenum i dag.
Johan Kjellberg: Ung man går vidare - Haglund lämnar riksdagen efter drygt ett år
Carl Haglund går över till biobränsleföretag.
Många fria ur underjordiskt IS-fängelse
I fängelset fanns 1 500 fångar.
En filmrulle från dagen då livet började igen
Överlevande från koncentrationslägren på kajen i Malmö 1945.
Sten Öhman lämnar stadsstyrelsen i Hangö
Orsaken är tidsbrist.
En del Ingåbor vill inte ha kommunens vatten och avlopp
Några fastighetsägare i Ingå har ansökt om befrielse från anslutningsplikt till det kommunala vatten- och avloppsnätet.
S:t Karins stadsstyrelseordförande avgår
Ordförande för S:t Karins stadsstyrelse, Vesa Mäki, avstår från ordförandeklubban och motiverar beslutet med tidsbrist. Mäki tänker fortsätta i fullmäktige.
Pihlajaniemi slopar planer på vårdhem i Kristinestad
Petri Pihlajaniemi (saml) beviljades befrielse från sitt uppdrag som medlem i stadsstyrelsen i Kristinestad på torsdagen. Samtidigt drog han tillbaka sin anhållan om att få arrendera mark för ett privat vårdhem i staden.
Små husbolag behöver inte längre bygga befolkningsskydd
Reglerna om när man bör bygga befolkningsskydd i samband med bostadshus har lindrats betydligt i den nya räddningslagen. Ett bostadsbolag med boendeyta under 1200 kvadratmeter behöver inte länge bygga befolkningsskydd.
Videokonsten fungerar fortfarande
Social Videoscapes from the North presenterar aktuell nordisk videokonst på Elverket i Ekenäs
Helenius vill ut
Fullmäktigeledamot Kalle Helenius (SANNF) har lämnat in avskedsansökan från stadsfullmäktige i Borgå.