Senaste artiklar
Frivilliga sjöräddarna hjälpte över 3 000 personer i år
Säsongen för de frivilliga sjöräddarna har avslutats över hela landet. Finlands Sjöräddningssällskap utförde totalt 1 784 räddnings- och assistansuppdrag under året 2023. Över 3 000 personer fick hjälp.
Största delen av uppdragen beror fortfarande på någon form av tekniskt fel på båten, bristande underhåll eller något misstag från förarens sida.
Även om säsongen för sjöräddningssällskapet har avslutats, kan man få hjälp på vattnet året runt genom nödnumret 112 samt sjöräddningens larmnummer 0294 1000.
De frivilliga sjöräddarna återvänder till vattnet i april-maj.
De överraskades av att nöden är så stor också i Finland: ”Jag har inga pengar att ge, men vill bidra med det jag kan”
Antalet behövande växer i Österbotten.
”Behöver inte vara stora saker om du vill hjälpa” – välgörenhetsorganisation hoppas på gåvor trots att också de som brukar ge har det knapert
Hope i Vasa har fått fler förfrågningar om hjälp än tidigare
Hundratals barnfamiljer får hjälp året runt av frivilliga i föreningen Hope i Åbo: ”Vissa kunder börjar gråta då jag frågar hur de har det”
Speciellt inför jul behöver många familjer hjälp.
Röda korsets hjälplager i Vasa håller öppet till juni: ”Vi är lättade”
För snart två år sedan öppnade Röda Korset Vasa svenska avdelning sitt hjälplager på Handelsesplanaden. Otaliga ukrainare och andra flyktingar, studerande och krisdrabbade har fått hjälp av organisationens frivilliga sedan dess.
Frivilliga från Mathjälp Vasa hämtar nu mat från hela Österbotten eftersom det finns så lite extra mat att dela ut
Antalet behövande växer i Österbotten. Föreningen Mathjälp Vasa samlar nu också in varor från grönsaksodlare och bönder.
”Var har ni någon av karlarna?” – Fanny Widbom är den första kvinnliga befälhavaren på Borgå sjöräddares största båt
Widbom jobbar som konsult på ett it-företag till vardags.
Mathjälpen i Borgå räcker inte till – det finns för lite mat och för få utdelningar
Mat delas ut i Gammelbacka på tisdagar och torsdagar.
Välfärdsområdet börjar koordinera mathjälpen i Östnyland – men tredje sektorns muskler behövs fortfarande
Möjligt att mathjälpen utvidgar till nya kommuner.
Äldre i Hangö får hjälp då de går ut – staden utbildar promenadkompisar igen
Många ensamma äldre behöver hjälp för att gå ut.
Många vill vara med och leta efter försvunna personer – man måste veta hur man gör för att hjälpen ska vara till nytta
Ofta kan frivilliga bidra med att hitta den försvunna.
Brottsofferjouren hoppas utbildning ska ge fler frivilligarbetare: ”Så länge man har empati och en vilja att hjälpa så är man lämpad”
Brottsofferjouren ordnar utbildning för frivilligarbete.
Många som besegrat cancern vill stödja dem som insjuknar: ”Finns mycket mer hjälp att ge än vad som söks”
Stödpersoner vid cancerföreningar hjälper sjuka & anhöriga.
Auktionen i Kirjais lever och mår bra: ”Det säljs både sådant som kan användas direkt och sådant som kräver lite åtgärder”
”Det kräver ett enormt arbete av våra frivilliga.”
Misshandel, rån och rattfylleri sysselsatte polisen i västra Nyland under midsommaren: ”Vanligt då vädret är varmt”
Polisen grep flera personer.
Kärleken till havet fick Annika att bli sjöräddare – i år fick hon tillverka midsommarkvasten
Till sjöräddarnas midsommarfirande hör en viss kvast.
Överblivna österbottniska operationsbord kan bli livräddande vid den ukrainska fronten: ”Allt kommer till användning”
Hjälpbehovet är fortfarande stort i Ukraina.
Oljeläckage i Sibbo skärgård – frivilliga rengjorde stränderna
Cirka 20 liter motorolja läckte ut i havet utanför Simsalö.
Aktivister satte upp ett injiceringsrum i Helsingfors – polisen bad arrangörerna ta ner tältet
Ett olagligt injiceringsrum dök upp i Berghäll.
Grani närhjälp hjälper ukrainare med presentkort: “Nu behöver de möbler”
Ukrainare som valt att stanna i Grankulla får möbler.
Pride firas i Borgå och Lovisa i sommar: ”Vi vill visa att alla får vara just sådana de är”
I sommar ordnas två regnbågsevenemang i Östnyland.
Mötet med Ingåborna värmer de frivilligas hjärtan – Diakonins vardagsrum firar ett år
Födelsedagen firas den 10 maj.
Kalyna öppnar träffpunkt för ukrainare och finländare i centrum av Vasa: "Vi bor här och vi måste kunna träffa varandra"
På torsdagseftermiddagen öppnar föreningen Kalyna ett vänskapscenter i centrum av Vasa. Ett gäng ukrainska kvinnor ska driva verksamheten i träffpunkten, som rent fysiskt finns på gatuplan i Rewell Center med egen ingång från Övre toget.
”Det finns inte ord för hur mycket behovet har ökat” – Operation Matkasse har sett hur behovet av mathjälp ökar medan donationerna minskar
Operation Matkasse får in mycket färre varor då allt fler köper rabatterade varor i butikerna. Appar för matsvinn påverkar också verksamheten negativt. Matdonationerna har minskat medan behovet av mathjälp har ökat.
Finländarna öppnade sina hem – året med de ukrainska flyktingarna
Rysslands invasion av Ukraina satte igång en stor flyktingström. De första ukrainska flyktingarna kom till Finland i mars 2022. Runt 50 000 ukrainare har sökt skydd i Finland.
Snabba ryck då Karisbor satte igång insamling till Ukraina – buss på Åland blir ambulans
Bussen har fyllts med förnödenheter till Ukraina.
”Först kom tacksamheten, sen verkligheten” – ett år har gått sedan de första ukrainarna flydde kriget till Borgå
Av 300 vill 20 procent integrera sig på svenska.
Fortfarande ingen mathjälp i centrum av Borgå – nu vädjar politiker om hjälp genom en motion till staden
”Människor i behov av hjälp kan inte lämnas vind för våg”.
Efter snart ett år i Finland kan ukrainska Ulyia Manko se ljust på framtiden: ”Kvinnorna och barnen i Ukraina får inte glömmas bort”
Ulyia Manko jobbar som volontär i väntan på ett jobb.
Föräldrar i Turkiet letar efter sina barn – småttingar saknas helt eller kan inte säga vem de är
Risken för att barn utnyttjas är stor.
Röda Korset i Vasa väntar på nationell insamling för jordbävningsdrabbade: ”Pengar gör mest nytta”
Jordbävningen som drabbat Turkiet och Syrien har fått många österbottningar att vilja hjälpa till på något sätt.
Varken Borgå stad eller välfärdsområdet kan hjälpa mathjälpen som tvingats flytta ut från två lokaler
Borgå stad har inga lämpliga lokaler att erbjuda.
Östnylands luciatrio samlade in över 12 000 euro till välgörande ändamål
Den insamling som ordnas i samband med Östnylands lucia blev mycket lyckad i år, och luciajuryn hade hela 12 000 euro att dela ut.
Bland bidragstagarna finns i år främst föreningar och aktörer vars verksamhet riktar sig till barn. Också det ökande antalet ukrainska flyktingar uppmärksammades av luciajuryn.
Det största enskilda bidraget på 2 300 gick till Kulturhuset Grand för att ordna barnkulturevenemang.
Servicehusstiftelsen i Sibbo får 2 000 euro för att ordna trädgårdsverksamhet för sina klienter. Pellinge ungdomsförbund får också 2 000 euro för barn- och seniorverksamhet.
Röda Korset i Borgå får 1 250 euro för vänverksamhet för ukrainska flyktingar och MAPorvoo får 1 100 euro för invandrare bland annat från Ukraina.
Både Wessö uf och Borgå segelsällskap får 1 000 euro för aktiviteter för barn och unga.
Grannar stoppade matutdelningen i Vårberga: “Ledsamt att vår verksamhet upphör”
Matudelningen hann verka i Vårberga i Borgå i åtta månader.
Berit stickar sockor och Serafiina packar barnkläder – viljan att hjälpa ukrainare är fortsättningsvis stor i Västnyland
Både nya och långvariga frivilligarbetare hjälper Ukraina.
Hjälpen till Ukraina på gräsrotsnivå fortsätter – Christian från Åland körde en brandbil till Lviv, och i Esse tillverkar man kaminer
Donationerna består av sockor, generatorer och hög moral.
”Det känns som en liten familj” – Vänstugan i Ekenäs håller öppet på julafton för åttonde året i rad
Inte ens pandemin kunde stoppa julmiddagen på Vänstugan.
Brödköerna i Tyskland växer: ”Folk är rädda för nästa elräkning och följande butiksbesök”
Också i Tyskland har allt fler människor svårt att komma till rätta med de höga energipriserna. Det här märks i synnerhet av bland de organisationer som hjälper människor i nöd. Vi har besökt en matutdelning i Regensburg.
Kompromiss i Raseborg: EIF får tillbaka halva marshyran för Centrumplan
En tvåtusen euros följetong fick ett slut.
Kontakten mellan värdfamiljerna och de ukrainare som kom till Pargas i våras består: "Det är tryggare för barnen att vara här"
Många av de ukrainare som kom till Pargas i våras har nu fått jobb och egen bostad. I nästa år väntas nya ukrainare anlända till staden.
”Inte kan det onda vinna över det goda” – den vandaliserade julstigen i Hangö har byggts upp på nytt
Ljusslingorna är förstörda, men Hangöbor kan hämta lyktor.
Lovisa katthus fick ett extra arbetsrum tack vare donationer: “Vi är väldigt nöjda och glada”
I våras samlade Lovisa katthus in pengar för att kunna förbättra sina byggnader i Kuggom. Insamlingen resulterade i 6 570 euro från kattälskande privatpersoner.
Ny energi åt Ukrainahjälpen – österbottniska företagare donerar generatorer
Entreprenörer uppmanar företag att donera generatorer.
Viktigt att fila på samarbetet för att vara redo då olyckan är framme – frivilliga brandkårer på Kimitoön storolycksövade
Frivilliga brandkårerna skapar trygghet i skärgården.
Finlands Röda Kors: Donationerna till Ukraina har minskat, många vill fortfarande hjälpa
Penningdonationerna till Ukraina har krympt betydligt sedan i början av året då Ryssland anföll Ukraina, men hjälpviljan är fortfarande stor bland finländarna, säger Regina Laurén vid Finlands Röda Kors.
Från utlottning av brudkista till försäljning av Karisvyer – Karis Tysta Nöd har hjälpt utsatta och familjer i nästan 90 år
Hjälper mindre bemedlade familjer till jul.
Frivilliga sjöräddare samlades i traditionsenlig båtparad för att minnas de som har omkommit till sjöss
En viktig och social hobby.
Sex månader sedan kriget bröt ut är finländarnas vilja att hjälpa ukrainare ännu stark – vi besökte ett hjälpcenter där både kappsäckar och mat är eftertraktade varor
Finländarnas vilja att hjälpa har inte minskat.
Sjundeå IF saknar både ordförande och flertalet styrelsemedlemmar – saknas frivilliga måste styrelsearbetet köpas externt
Ordförande och majoriteten av styrelsen hoppade av.
Ukrainska flyktingarna i Pargas har lyckats hitta en väg vidare: "Det är viktigt för mig att få jobba och bidra till lokalsamhället som hjälpt oss"
Många jobbar inom jordbruket eller på restauranger.