Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Människor håller på att stiga ombord på Ryanairs flygplan utomhus.

Ryanair beställer 150 passagerarplan från Boeing – har option på ytterligare 150 plan

Det irländska flygbolaget Ryanair beställde på tisdagen 150 Boeing 737 Max flygplan. Ordern inkluderar en option på att köpa ytterligare 150 flygplan av samma typ.

Enligt Boeings prislista skulle 300 flygplan av typen 737 Max kosta sammanlagt 40 miljarder dollar, men priset brukar vara avsevärt lägre då flygbolag beställer ett större antal plan.

Flygplanen ska levereras mellan 2027 och 2033. Ryanair planerar att öka sin passagerartrafik med 80 procent fram till 2034, jämfört med 2023.

Källa: AFP

Bloomberg: Fel i datasystem stoppar alla Lufthansaflyg

Bloomberg rapporterar att alla flygningar från flygbolaget Lufthansa ställs in på grund av problem med bolagets it-system. Enligt Lufthansa har problemen börjat med att några kablar förstördes i samband med byggarbete i Frankfurt.

Lufthansa säger till Reuters att man inte kan bekräfta om förbudet gäller alla flyg, men bolaget uppger att datafelet försenar många flyg och att många flyg ställts in.

Tyska Bild beskriver situationen i Frankfurt och München som ”kaotisk”.

Lufthansas plan i München.

Lufthansa håller 150 plan på marken till följd av coronaviruset

Bolaget har allt som allt cirka 770 flygplan.

Saab JAS 39E Gripen Satakunnan lennoston kentällä.

Vintrigt värre då Gripen E kom på Finlandsbesök - testflygning ställdes in

Gripen E testas som bäst vid Satakunta flygflottilj.

Boeing 737 Max-flygplan parkerade i Kalifornien. 28.3.2019

Flygförbudet för Boeings 737 Max-plan fortsätter – kan tidigast tas i bruk i sommar

Tillverkningen av plantypen är stoppad, uppger Boeing.

Boeing 737 Max-flygplan parkerade i Kalifornien. 28.3.2019

Dräpande kritik i dokument där anställda varnade Boeing för 737 Max-flygplanen

Anställda: Planmodellen 737 Max utvecklades av clowner.

En av American Airlines 737 MAX 8-passagerarplan.

Boeing stoppar tillfälligt tillverkningen av olycksdrabbade passagerarplanet Boeing 737 Max

Flygplansmodellen har varit belagd med flygförbud sedan mars

Finska Flygvapnets F/A-18 C vid start

Vilket jaktplan ska Finland välja för att ersätta Hornet? Bekanta dig med de fem kandidaterna här!

Beslutet om Hornet-planens efterträdare ska fattas år 2021.

Finnairs Airbus A320-plan landar.

Patria börjar tillverka delar till Airbus

Företaget gör delar till planets fenor.

Sprickor upptäckta i Dreamliner

Flygplanstillverkaren Boeing rapporterar om nya problem med passagerarplanet 787 Dreamliner. Hårfina sprickor har upptäckts i vingarna på en del Dreamliner-plan som håller på att byggas. Vingarna har tillverkats av japanska Mitsubishi.

Biman Bangladesh Airlines DC-10

DC-10:ans sista resa

Flyghistoria med mycket nostalgi.

Nya Airbus gjorde sin jungfruresa

Den europeiska flygplanstillverkarens Airbus nyaste plan, A350 har flugit sin första testresa. 15 miljarder dollar har gått åt till att designa planet.

De skadade batterierna i bild

Leveransstopp för Dreamliner

Den amerikanska flygplanstillverkaren Boeing stoppar leveranserna av nya passagerarplan av modellen 787 Dreamliner. Tillverkningen fortsätter men planen levereras inte förrän batteriproblemen är lösta och godkända av de amerikanska flygsäkerhetsmyndigheterna.

Problem med Boeing 787 ska utredas

Flygplansmyndigheterna i USA (FAA) kommer noggrant att granska flygplanstillverkaren Boeings 787-Dreamliner-plan. Planen,som är tillverkade enligt den allra senaste teknologin, har haft vissa tekniska problem.

Ett Finnair flygplan

Finnairs MD-11

MD-11-planen hann vara i trafik 20 år.