Senaste artiklar
Pargas och Kimitoön får pengar för att satsa på ungdomsarbetet i skolorna
Regionförvaltningsverken har beviljat understöd för att stärka ungdomsarbetet i skolor och läroanstalter. I Sydvästra Finland beviljades totalt 914 062 euro i understöd till 25 sökande.
Kimitoöns kommun beviljas 35 000 euro för att satsa på skolcoacher. Skolcoacherna ska delta aktivt i skolans vardag och ordna aktiviteter för eleverna, vilket ska stärka elevernas välmående, gemenskapskänsla och delaktighet i skolan.
Pargas stad får 30 000 euro för att utveckla ungdomsarbetet i de svenskspråkiga skolorna i staden. Fokus kommer i huvudsak att ligga på Sarlinska skolan och Malms skola.
Skolcoach ska finnas till hands för elever i Hangö – projektet ska minska frånvaro och avhopp i skolan
Hangöelever i årskurserna 5–9 ska få hjälp och stöd i livet av en skolcoach. Målet är att stärka barn och ungas sociala kompetens, förebygga skolavhopp, minska frånvaron och få de unga med i kamratgrupper.
Tanken är att skolcoachen ska skapa en helhetsbild av den ungas livssituation och kompisrelationer genom samtal och genom att finnas till hands. Speciellt under övergångsskeden ska skolcoachen ha en viktig roll i de ungas liv. Exempelvis när eleven börjar i sjuan eller inleder studier på andra stadiet. Dessutom ska alla barn ha nytta av skolcoachen – inte bara de som har problem med till exempel utmanande beteende.
Hangö stad har fått statligt stöd på 40 000 euro för skolcoachverksamheten. Hangö inleder rekryteringen av en skolcoach inom kort.
Föräldrar och lärare möttes i skolan i Sjundeå efter oro kring tryggheten – nästa möte redan inprickat
De flesta ville ha information om vad som händer.
Nickby Hjärta fortsätter vara strumpskola – men får mer pengar för mattor och skoställningar
Eleverna har haft problem med skostölder och blöta fötter.
Positiv psykologi i Gerby skola: "Vi funderar på vad som fungerar och tar fasta på styrkor"
120 lärare i svenskfinland använder sig av metoden.
Kimitonejdens skola är årets Kiva-skola – rektor: "Vi är en liten skola, och vi har jobbat mycket med att skapa trivsel och välmående"
Lärarnas antimobbningsarbete får beröm.
Många lärare är utmattade – aktiv vid lärarfacket: "Beslutsfattarna måste förstå att vi behöver mer resurser"
"Fler elever behöver stöd och hjälp i skolvardagen."
Morgonkollen: Restaurangerna fortsätter hålla stängt – och fyra andra nyheter att ha koll på
Vi uppdaterar dig med nattens och morgonens nyheter.
Från Karis till Rovaniemi – också i pandemitider går det att åka på utbyte
Samantha Björklöf går i Karis-Billnäs gymnasium.
Söderkulla skola klarade flytten in i jättekomplexet - rektorn: Det är funktionella lokaler, bättre än jag vågat drömma om
Finns både bra och dåliga sidor.
Historiequizet: Pekpinnar, aga och skolmamseller
Ett historiequiz för hela familjen.
Blir du kränkt av det här? Penkisplakat skapar debatt
Amina Elezović säger att det finns en baktanke med skylten.
Skolfreden ger lärare och elever arbetsro
Har utlysts varje år sen år 1990.
Rosad lärare: ”Klassammanhållning är en grund för att kunna lära sig”
Läraren ska skapa trygghet, säger Jessica Hemming.
Musikalrecension: Connected – eller hur man blir utfrusen med ett enda klick
Nya Tadam presenterar sig med musikal om nätmobbning.
Finland 100-stafetten: Se din skolas video här!
Skolorna presenterar sig inför Stafettkarnevalen.
Elever planerar och pysslar sin drömskola
Planeringen av Borgås enhetsskola tar ny start.
Corinne är stolt över de vita fläckarna som gör henne unik
Som barn blev Corinne Grönholm mobbad för sin vitiligo.
Lovisa satsar på byskolor - Raseborg väljer att centralisera
Lovisa vill locka barnfamiljer till den trygga landsbygden.
Den nya läroplanen uppmuntrar till uteundervisning
I omgivningslära går man ut och doftar på hösten.
Vårbergas aktivitetscentrum allas drömskola om ett år?
Vårbergas aktivitetscentrum i Borgå blir klart hösten 2017.
Föräldramöten: Känner du igen föräldratyperna?
På föräldramötena träffar du olika slags föräldrar.
Vattenkrig årets höjdpunkt i Norra Paipis skola
Rektorn:”Alla tycker om vattenkrig med 60 personer”.
S:t Karins elever inför Stafettkarnevalen: ”Vi är ett bra lag och alla är positiva”
Tiotals ungdomar från Åboland åker till Vasa på fredag.
Pernåföräldrar tänker kämpa för byskolan
Beslutfattarna behöver veta vad skolstängningen kostar.
Tveksamt i Kronoby till gemensam gymnasienämnd
Bara rådgivande nämnd godkänns.
Borgå går i täten för skolcoacher
Försöket med skolcoacher fortsätter.
Joggande morgonsamling i Lappträsk
Varje vecka är hela Kapellby skola på gemensam löprunda.
Sagofarmor är efterlängtad i Kirjala skola
Skolelever uppskattar högläsning
Tv-inspelning i träden
Så gjorde vi ett avsnitt i tv-serien Rivet ur arkivet.
Pappa och mormor på besök i skolan
Hem och skola-dagen firas i Lovisa med en skoldag från förr.
Hanna Othman: Första gången Borgå inte kändes lockande
Tänk att en skolstängningen kan väcka så starka känslor.
Mångkulturell kalender delas ut i Helsingforsskolor
Syftet är att bekanta sig med fler kulturer och religioner.
Eleverna i Vestersundsby skola är laddade inför Stafettkarnevalen
Totalt har omkring 35 elever varit med och tränat
200 Makanaelever fick ryggsäckar från Raseborg
Ryggsäckarna innehöll bland annat en skoluniform.
Kompisarna viktigast vid skolfusioner
Elever i Lojo skrev ner sina rädslor för storskolor.
Seminarieskolan i Ekenäs fick besök från Åland
Elever från Kökar i årskurs sex besöker Raseborg.
Araberna i USA känner sig utpekade
Hatbrotten mot araber har ökat i USA sedan IS frammarsch.
Hela byn blev tvåspråkig tack vare skolan
Så gott som alla i byn Uttermossa i Kristinestad är tvåspråkiga. Grunden för den tvåspårkigheten lades redan på 1940-talet, när de finska barnen sattes i svensk skola. Avstånden till närmaste finskspråkig skola var för lång.
Inte riktigt som i ”High School Musical”
17 elever från Kronoby gymnasium och Karleby svenska gymnasium åkte på en projektresa till USA i början av oktober. Där fick de bland annat pröva på hur det är att gå i en riktig ”High School” med jämnåriga elever. En nyttig erfarenhet rikare – för skolsystemet och mönstren är inte riktigt likadana som i Finland.
Ett extra år vid livets vägskäl
Möt en grupp sextonåringar.
Det handlar om vad man stoppar i grytan
Det spelar inte så stor roll om maten lagas i centralkök eller i mindre kök. Det avgörande är hur man lagar maten. Det är stor skillnad på färska råvaror och den processade mat som finns i halvfabrikat och helfabrikat.
Vänskap i centrum på Sirkkala skola
I dag uppmärksammas skolfreden i Finland och årets tema är vänskap. En skola som redan är långt framme när det gäller vänelev-verksamhet är Sirkkala skola i Åbo.
Högstadiet i Nagu viktigt för inflyttningen
- Ett fungerande skolnät vägde tungt när vi valde att flytta hit. Det säger föräldrar som nu hoppas att också deras barn ska få gå i högstadiet i Nagu.
Slopa idrottsklubbarna!
Det finns otaliga orsaker varför idrotten på junior- och ungdomsnivå skulle må bättre av att finnas i skolorna i stället för i idrottsklubbarna. En fungerande skolidrott skulle vara till allas fördel.
Lugnt i korridoren – men på nätet härjar anonyma kommentarer
Eleverna vid Sarlinska skolan i Pargas tycker att stämningen är bra i högstadiet. Men även om det är lugnt i skolans korridorer tycker de att det borde talas mera om nätmobbning i skolan.
Bbl: Statspengar för skolor upp i rök
Regeringens färska sparbeslut innebär att staten bland annat upphör med att stöda Västra enhetsskolan i Borgå, skriver Borgåbladet.
Tummen upp för nya smaker
Den här veckan ordnas smaktest av skolmaten i Borgåskolorna. De elever som Yle Östnyland har pratat med tyckte om de flesta av de nya rätter som de fick smaka på.