Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Ovanlig vit alligator.

Ovanlig vit alligator föddes i Florida

Babyalligatorn har en normalfärgad bror.

två rävar på en farm

Ny förordning kan skona avelsdjuren på pälsfarmerna – de värst drabbade områdena får ta nya djur först i september nästa år

Enligt en ny förordning utfärdad av jord- och skogsbruksministeriet kan avelsdjuren på pälsfarmer undvika avlivning även om fågelinfluensa har konstaterats på farmen. Men för det krävs flera negativa test.

Författaren Mikaela Nyman lutar sig mot ett träd.

Mikaela Nyman: ”Jag orienterar mig fram med naturen och stjärnorna som vägvisare”

Mikaela Nyman är född på Åland, idag bosatt på Nya Zeeland.

Nyfödd Sumatranoshörning.

Extremt sällsynt sumatranoshörning har fötts – finns färre än 80 kvar

Sumatranoshörningen är världens minsta noshörning.

En varg med brun-grå-ljus päls fotograferad i ett skogslandskap.

I Egentliga Finland får 80 elever vargskjuts till skolan – vi blir allt räddare för vargen

Är 140 år sedan vargar senast dödade en människa i Finland.

Skadad varg fälldes i Satakunta

Vargen fälldes i Kankaanpää i Satakunta på onsdagsmorgonen, meddelar polisen.

Polisen beslöt att vargen ska avlivas, eftersom den hade skadat sin ena framtass.

Den hade också rört sig flera gånger på gårdar under de senaste månaderna.

Lejon på vift i Italien – gick omkring i stad i flera timmar

Ett lejon rymde från en cirkus i den italienska kuststaden Ladispoli på lördagen. Lejonet strövade omkring i staden i flera timmar.

Polis och cirkuspersonal jobbade med att försöka fånga in djuret igen, vilket lyckades sent på kvällen.

– Jag hoppas att den här episoden väcker samvetet, så vi äntligen kan sluta utnyttja djur på cirkusar, sa Ladispolis borgmästare Alessandro Grando.

Ladispoli finns strax nordväst om huvudstaden Rom.

Italienska mediebolag har publicerat publikvideor av lejonet som går omkring i staden, men nyhetsbyrån AFP har inte lyckats få det bekräftat att videorna är äkta.

Källa: AFP

Flera hundar lämnades i långa tider utan mat och vård – kvinna misstänks för grovt djurskyddsbrott

En kvinna i Raumo misstänks för att ha vanskött sina hundar i flera år.

Fallet uppdagades för drygt ett år sedan, då polisen hittade flera vanvårdade hundar i kvinnans fastighet. En del av hundarna hade dött i förtid på grund av vanvården.

Nu har polisen blivit klar med förundersökningen i fallet.

Polisen misstänker att kvinnan inte hade tagit hand om hundarna och att de hade lämnats utan mat under långa tider. Enligt polisen hade det här pågått sedan år 2018.

Vanvården ledde till att totalt 13 hundar antingen dog eller led av svält. Polisen beskriver brottet som både rått och grymt.

Kvinnan misstänks nu för grovt djurskyddsbrott och ärendet går vidare till åtalsprövning.

Musti Group slutar sälja husdjursmat som gjort djur sjuka

Musti Group, som driver husdjursbutiken Musti ja Mirri, meddelar i ett pressmeddelande att bolaget slutar sälja produkterna Smaak Känslig fisk spannmålsfri hundmat och Smaak Spannmålsfri kyckling kattmat.

Produkterna innehåller utländska potatisflingor som verkar ha orsakat att flera djur blivit illamående eller till och med fått förlamningssymptom.

Bolaget valde tidigare att återkalla partier av hundmat som gjort djur sjuka. Nu meddelar Musti Group att de helt och hållet slutar sälja produkterna.

Kor i fähus.

Efter nyår har Finland ingen djurskyddsombudsman

Regeringen har valt att lägga ner tjänsten som djurskyddsombudsman. Uppdraget har varit tidsbundet och har slaktats också tidigare.

En varg står på en bergsknall i en somrig skog.

Vargar attackerade hund på älgjakt i Letala – tre vargar omringade hunden på en åker

Liknande incidenter har inträffat också i Vemo och Nousis.

Ett lejon sysselsätter sig med halloweendekorerade pumpahuvuden med kött i. Lejonet finns på Whipsnade djurpark i England.

Pumpahuvuden sysselsätter djuren på brittisk djurpark

Djuren fick pumpor Halloween till ära.

Två veterinärer klädda i heltäckande vit skyddsutrustning.

Yles granskning: Brister i bekämpningen på många pälsfarmer

Det brister fortfarande på många pälsfarmer gällande skyddet mot fåglar och fågelinfluensan. Det visar de rapporter från Livsmedelsverket som Yles MOT-redaktion fått ta del av.

Världens äldsta hund har dött i 31 år gammal – eller cirka 217 hundår

En 31 år gammal hund i Portugal som har rankats som världens äldsta hund någonsin har dött, meddelade hundens ägare på måndagen.

Vakthunden Bobi dog under helgen på ett veterinärsjukhus, säger Leonel Costa till nyhetsbyrån AP.

Bobi, som bodde på en gård i byn Conqueiros i Portugal med Costa och fyra katter, föddes den 11 maj 1992 då hans ägare var åtta år gammal. Bobi blev mer än 217 år gammal i hundår.

I en intervju tidigare i år berättade Costa för AP att Bobis hemlighet för ett långt liv var god mat, frisk luft och massor av kärlek.

– Bobi äter vad vi äter, sa Costa.

Bobi var en renrasig Rafeiro do Alentejo, en portugisisk hundras som har en medellivslängd på cirka 10-14 år.

Källa: AP

Två vildsvin i gräset

Bekräftat: Ingen afrikansk svinpest på Åland

Vildsvinet som simmade till Åland bar inte på svinpest.

Rävar i bur på en pälsfarm.

Majoriteten av EU-invånarna vill förbjuda pälsnäringen

Överlag ses djurens välmåendet som viktigt.

En svart rottweiler med orange sele sitter på isen och tittar in i kameran.

Wilma från Vasa är nu officiellt en hjältehund

Rottweilern Wilma som räddade livet på en kraftigt nerkyld man i Vasa förra vintern prisbelönas av Finska Kennelklubben.

Par åtalas för vanvård av cirka hundra djur – åklagaren yrkar på villkorligt fängelse

Ett par från Masku åtalas för grovt djurskyddsbrott. Åklagaren yrkar på villkorligt fängelsestraff för paret.

Det skriver Yle Turku.

Enligt åklagaren försummade paret att sköta om ungefär hundra djur under åren 2019 till 2020. Paret hade katter, hundar, kaniner, getter, kor och hästar.

Enligt åklagaren orsakade paret djuren onödigt lidande och onödig smärta. Djuren bodde inte i ändamålsenliga utrymmen och fick inte heller tillräckligt med mat.

Åklagaren kräver också att paret inte får äga djur på fem år på grund av vanskötseln.

Rättegången inleddes i Egentliga Finlands tingsrätt på onsdagen.

Endast en av tio hundar är registrerade i hundregistret

Cirka tio procent av alla hundar i Finland är registrerade i hundregistret, meddelar Livsmedelsverket.

Av de drygt 800 000 hundar som finns i Finland har runt 80 000 registrerats.

Hundregistret öppnade i maj. Alla hundar måste registreras innan årsskiftet.

Vargflock i skogen

Väletablerat vargpar i Raseborg försvann spårlöst: ”Ledsamt”, säger rovdjursexpert

Timo Rossi i Raseborg har länge följt med det vargpar som bildade en flock i Snappertuna–Ingå. Flocken bestod i ett skede av elva vargar.

Varg närmade sig skolbarn som väntade på taxi i Loimaa – stannade på några meters avstånd då barnet skrek högljutt

Polisen i sydvästra Finland fick vid åttatiden på tisdagsmorgonen in en anmälan om en varg som närmat sig ett barn som väntade på skoltaxin i Loimaa.

Polisen har gett lov att försöka skrämma bort vargen men visar den sig bete sig farligt så kommer individen att skjutas skriver polisen i ett pressmeddelande.

Vargen närmade sig 11-åringen då hen stod och väntade på skoltaxin i Alastaro. Vargen stannade på några meters avstånd då barnet skrek högljutt. Den drog sig tillbaka men iakttog barnet på håll fram tills att skoltaxin kom.

Blåskiftande lös avföring med hela lingon.

Vem har bajsat? Testa hur duktig du är på att identifiera olika djurs avföring

Det finns stora och små kulor, korvar, högar och skvättar. En del arter har till och med en egen toa som de utnyttjar regelbundet. Testa hur bra du är på att identifiera avföring!

Djur i bur på pälsfarm.

Pälsfarmarna får vänta på ersättningar för fågelinfluensan

Just nu är inga extra pengar på kommande till pälsbranschen.

Djur i bur på pälsfarm.

Avlivningar på pälsfarmer kan dröja – på de värst drabbade områdena har man inte ens hunnit börja med granskningar

De knappa veterinärresurserna vill inte räcka till för alla uppdrag som fågelinfluensan orsakar vid pälsfarmer. Samtidigt som alla avlivningar borde övervakas av tillsynsveterinär har man på sina håll inte ens hunnit börja med de granskningar som krävs.

Gris som tittar mot kameran.

Enorm uppslutning när Sverige bekämpar svinpest: ”Vissa djur har legat där i veckor”

Otillåten skogsvandring kan leda till böter eller fängelse.

Efter nyår finns det inte längre någon djurskyddsombudsman

Regeringen har beslutat att lägga ner tjänsten som djurskyddsombudsman i slutet av 2023.

Myndighetens uppdrag har varit tidsbundet och orsaken till att det inte förlängs är ekonomiska, uppger regeringen.

Det var Jyrki Katainens (Saml) regering som installerade ett djurskyddsombud år 2013. Två år senare pausade Juha Sipiläs (C) regering uppdraget och tjänsten återinrättades av Sanna Marins (SDP) regering år 2020.

Livsmedelsverkets djurskyddsombudsman har till uppgift att främja och förbättra djurens välbefinnande genom uppföljning, initiativ, förslag, utlåtanden och annan påverkan.

Tjänsten innehas för närvarande av Saara Kupsala, doktor i samhällsvetenskaper.

En appenninsk brunbjörn går på en gräsbevuxen sluttning.

Sällsynt björn skjuten – italienarna upprörda

Det finns bara cirka 60 appeninska brunbjörnar kvar.

Två vita minkar i bur på pälsfarm.

Pälsförbundet: ”Sluta beskylla oss för fågelinfluensan”

Pälsfarmarna känner sig utpekade som skyldiga till att fågelinfluensan sprider sig. Enligt Fifur försvinner inte hotet genom att lägga ner pälsfarmningen.

En kvinna i veterinärkläder håller i en hund

Veterinär: Lugnande medel kan hjälpa då fyrverkerier gör hunden rädd

Raketer och smällare orsakar stress och rädsla.

Visa fler Du är på sida 1, gå till följande sida