Senaste artiklar
Svenska medier i förkrossande kassakris – hundratals får sparken och populära program läggs ner
Mycket värre läge i Sverige än i Finland.
Sjukvården i Gaza på knäna – hjälporganisationer: Vinäger i stället för desinficering, operationer utan bedövning
OCHA: Det politiska ska inte förhindra det humanitära.
Tysklands ekonomi i motvind – är landet igen Europas sjuke man?
Dystra utsikter för den tyska ekonomin just nu.
”Sätt undan telefonerna och sluta ropa efter apokalypsen!” – professor Alf Rehn tipsar om hur du överlever polykrisen
Dagens samhälle är på många sätt säkrare och lugnare.
Rädda Barnen om Afghanistan där 2 000 människor dog efter jordskalvet : ”En kris ovanpå en annan kris”
Nya utmaningar för myndigheterna då vintern är på väg.
Skolåret inleds i Ukraina – barn i krig förlorar inte bara undervisning utan också den sociala biten och vänskapsbanden
Många skolor har förstörts i kriget.
Max led av depression i många år: ”Systemet är planerat av en människa som själv är fullständigt frisk”
Också drogpolitiken gjorde livet svårt för Max.
Så fort vattnet började stiga körde biståndsarbetet i gång: “En liten del i en enorm humanitär operation”
De närmaste dagarna avgör hurdant stöd Chersonregionen får.
Krisarbetaren Oscar Lehtinen: ”Vi måste prata om ensamhet”
Att be om hjälp är ett bra sätt att komma ur sin ensamhet.
USA: Parterna i Sudan överens om ett tre dagar långt eldupphör
Sudans armé och paramilitära RSF har gått med på ett tre dagar långt eldupphör som borde ha inletts vid midnatt, natten till tisdag.
USA:s utrikesminister Antony Blinken meddelade sent på måndag kväll att parterna hade enats om eldupphöret, efter två dagar långa, USA-ledda förhandlingar. Enligt Sudans armé deltog också Saudiarabien i medlingsarbetet.
Det tycks ändå råda en viss förvirring om när eldupphöret inleds, eftersom armén i ett meddelande uppgett att det inleds först nästa natt.
Sedan striderna bröt ut den 15 april har parterna brutit flera tidigare överenskommelser om att lägga ner vapnen.
Blinken sa också att USA nu förhandlar med olika parter för att få till stånd en kommitté som kan övervaka en permanent vapenvila och olika humanitära arrangemang.
Källor: Reuters, AFP
Hjälparbetaren Gunilla Luther-Lindqvist om resan till Ukraina: ”Människorna var tappra”
Tillbaka från tredje hjälpresan.
Macron: Kina kan få Ryssland att ”ta sitt förnuft till fånga”
Macron hoppas att Kina hjälper få fred i Ukraina.
Stramare budget för humanitärt bistånd gör att Röda korset måste minska på sina insatser
Internationella Rödakorskommittén (ICRC) meddelade på onsdagen att ungefär 1 500 jobb kommer att försvinna över hela världen inom de kommande 12 månaderna.
Insatserna i vissa områden kommer att minska på grund av stramare budget för humanitärt bistånd under 2023 och början av 2024.
Enligt Röda korset visade det sig vid fjolårets slut att flera löften från givarna inte motsvarade den nivå man hade räknat med och att kostnaderna hade varit högre än planerat under det sista kvartalet 2022.
Internationella Rödakorskommittén (ICRC) grundades 1863 och arbetar med att hjälpa människor som drabbats av katastrofer och kriser, och kombinerar det med utvecklingsarbete.
Över 400 reservister övade lokalförsvar i Lochteå: ”Alla kan hjälpa till med något när det krisar”
Intresset för försvarsutbildningar har ökat kraftigt.
Kvanthopp: Gudarnas död och Odysseus på drift – den sena bronsålderns kollaps störtade de gamla civilisationerna i avgrunden
Det har kallats ”världshistoriens värsta katastrof”.
Macron försöker förhandla fram kinesisk press på Ryssland
Frankrikes president Emmanuel Macron besöker Kina i början av april. Syftet med resan är att få hjälp av Kina för att få ett slut på det ryska anfallskriget mot Ukraina.
Macron säger ändå att det är bra att Kina engagerar sig i frågan, och nu hoppas han på stöd av Kina för att sätta press på Ryssland.
På fredagen presenterade Kina en plan i tolv punkter får att få till stånd en vapenvila i Ukraina. Planen har fått mycket kritik, framförallt för att den inte innehåller något krav på att Ryssland ska dra tillbaka sina trupper från Ukraina.
Hittills har Kina vägrat fördöma det ryska anfallet, och det finns fortsättningsvis farhågor om att Kina kan leverera vapen till Ryssland.
Källor: AFP, Reuters
Tre möjliga vändpunkter som kan avgöra kriget i Ukraina
Ryssland sätter in sina sista styrkor.
Den ryska eliten är fortsatt Putinlojal men ekonomin knakar i fogarna ‒ fem trender att följa med under det kommande året
Ryssland kämpar med väldiga problem inom landet.
Fembarnsfamiljen Kovalenko har sitt liv i Borgå nu – de flydde från Ukraina för snart ett år sedan
”Vi tänker på Ukraina hela tiden”.
När det värsta händer behöver vi varandra – krishjälpare skriver om vad du behöver tänka på
Krisstöd borde vi öva på samma sätt som första-hjälp.
Greklands premiärminister Mitsotakis klarade av misstroendeomröstning om avlyssningsskandal
Greklands premiärminister Mitsotakis segrade på fredagen i en misstroendeomröstning om en avlyssningsskandal.
Den konservativa regeringen överlevde, som väntat, omröstningen som hade krävts av vänsteroppositionen.
Avlyssningsskandalen omfattade politiker, arméledning och journalister. Anklagelserna om statlig övervakning har duggat tätt sedan ledaren för det socialistiska partiet Pasok i augusti i fjol meddelat att hans telefon hade avlyssnats av staten underrättelsetjänst EYP 2021.
En vänsterinriktad tidning rapporterade i december att mer än 30 personer, inklusive ministrar, hade varit under statlig övervakning via telefon.
Misstroendevotumet som lades fram av Syrizas partiledare Alexis Tsipras avslogs med 156 mot 143 av sammanlagt 300 röster.
Regeringen har förnekat brott eller medveten avlyssning.
Källa: Reuters
SFP:s Anders Adlercreutz vill att den nya försvarsministern aktivt jobbar för att Europa ska skänka pansarvagnar till Ukraina
Hoppas nya försvarsministern ska lyfta upp frågan i Europa.
Hälften av finländarna upplever att de är väl förberedda på säkerhetshot
Hälften av finländarna upplever att de är ganska eller mycket väl förberedda på säkerhetshot eller allvarliga störningstillstånd. Det här framgår av Statsrådets och Statistikcentralens Medborgarpulsen-undersökning.
Som bra eller tillräcklig beredskap räknas att man klarar sig självständigt i en störningssituation i tre dygn. Det här innebär att det i hemmet finns till exempel tillräckligt med mat, vatten och läkemedel och en extra laddningsstation för telefonen.
En dryg fjärdedel av dem som deltog i undersökningen ansåg att deras beredskap är på en ganska eller mycket dålig nivå.
Källa: Statistikcentralen, Yle Uutiset
FN-rapport: Den mänskliga utvecklingen har fördröjts med fem år på grund av coronapandemin
Den mänskliga utvecklingen har backat fem år, enligt FN.
Unga mår allt sämre – nu utökar stödtjänsten Ärligt talat med fler timmar öppet
Bekymmer som hopat sig under coronapandemin en faktor.
Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov söker stöd i Egypten – befinner sig på rundresa i Afrika
Försöker bryta den diplomatiska isoleringen.
Tysklands energiminister: Fortum borde delta i att rädda Uniper – förlusterna kan stiga till 10 miljarder euro
Krisen kan kosta finskägda Fortum flera miljarder euro.
Ukraina och Moldavien beviljas kandidatstatus i EU – Georgien också möjlig som kandidat, efter reformer
Länderna kan inleda sina processer att bli medlemmar.
"Ryssland har soldater och slänger in dem som kött i en kvarn" – Yle besökte byar nära fronten i Ukraina
Vi ger en inblick i krigets vardag i södra Ukraina.
Alltid redo? Testa hur bra din hemberedskap är
Tre dygn utan hjälp behöver vi klara oss i krissituationer.
Röda korset har samlat in rekordsumma för Ukraina – slår rekordet efter tsunamin 2004
Över 29 miljoner euro har samlats in hittills.
Finlands Bank: Kriget i Ukraina ökar riskerna med höga bostadslån
”Vi måste bli bättre på att tackla cyberhot”
Sri Lanka i värsta ekonomiska svackan någonsin – slut på förnödenheter och pengar, demonstranter kräver presidentens avgång
Regeringen har också utlyst utegångsförbud.
Att ge av sin tid eller ge av sitt överflöd – om att hjälpa rätt och rättvist när nöden är stor
Det är viktigt att hjälpen riktas rättvist i en kris.
Ukrainarna lever i värsta livsmedelskrisen sedan andra världskriget – FN-chef: "En katastrof ovanpå en katastrof"
Livsmedelskrisen kommer bli global – priserna stiger.
Hur gör man om ena parten i en konflikt ljuger och ställer orealistiska krav? Fredsforskare Hasan Habes listar fem möjliga förhandlingstekniker
Hur skulle du lösa en låst konflikt?
Försvarsdebattören Robin Häggblom om kriget i Ukraina: "Den demokratiska utvecklingen i Ryssland har kommit av sig"
Invasionen är en del av en större trend.
Kommentar: Känslan av overklighet är stark i Estland och oron för att Putin ska döda ukrainare urskillningslöst är stor – många vill göra något konkret för att hjälpa broderfolket
Estniska barn donerar sina veckopengar till Ukraina.
Viss oro för tillgången på naturgas i Sköldvik – Neste och Borgå energi minskar sitt beroende av rysk gas och olja
Ukrainakrisens effekter är hittills små i Östnyland.
Hur kan du som privatperson hjälpa Ukraina? Så här bedömer experter
Hjälpen når bättre fram via hjälporganisationer.
Krishanteraren uppmanar oss till att behålla tryggheten: "Vi kan inte påverka det här skeendet, men vi kan påverka skeendet i vår familj"
Håll fast vid rutinerna och svara på barnens frågor.
Jordbrukare på Kimitoön vill hjälpa ukrainare – erbjuder husrum till före detta anställda och deras familjer
Har sedan många år tillbaka haft flera ukrainska anställda.
Pargasbon Svitlana Pahlman om krisen i hemlandet: "Det är fruktansvärt, jag låg på golvet och grät"
Svitlana Pahlman är född i Ukraina.
Känner du ångest över kriget i Ukraina? Östra Nylands social- och krisjour hjälper
Krisarbetare tipsar om hur du får bukt med oron.
Raseborgaren Ruslan Gunko oroar sig för familjen i Ukraina: "Vi vill ha frihet"
Ringer familjemedlemmarna i Ukraina en gång i halvtimmen.
Har du dålig koll på Ukrainakrisen? Den här artikeln besvarar aktuella frågor just nu
Vad händer nu? Experter svarar på era frågor.
"Många är rädda, de vill inte vara en del av Ryssland" – ukrainare i Österbotten berättar om läget i hemlandet
Deras vänner har både stridit och dött i oroligheterna.
President Niinistö ser inte Finland som hotat men tror Rysslands agerande kan få allvarliga följder: "Blir kallare än kalla kriget"
Ryssland har beordrat trupper till Donetsk och Luhansk, efter att ha erkänt separatistregionernas självständighet. President Sauli Niinistö kommenterade läget på tisdagen.
Säkerhetskonferensen i München kör igång – den här gången utan Ryssland
Presidenten och försvarsministern representerar Finland.
10 frågor och svar om Ukrainakrisen: Varför pressar Ryssland Ukraina? Vad skulle ett nytt krig innebära i praktiken och hade det varit ett hot mot Finland?
Vi besvarar de centrala frågorna kring Ukrainakrisen.