Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Snart blir det förbjudet att röra sig i närheten av LNG-terminalen i Ingå

På måndag 4:e december stängs hamn- och industriområdet i Joddböle i Ingå av för allmänheten.

Det sker med stöd av polislagen. Den som bryter mot förbudet kan bötfällas.

Meningen med att begränsa trafik och vistelse på området är att skydda den verksamhet som finns där samt de människor som jobbar där. Området är cirka 800 hektar stort.

I Joddböle finns bland annat LNG-fartyget, som ska säkra Finlands tillgång till gas. Också gasröret Balticconnector mellan Ingå och Paldiski i Estland kommer i land där.

Poliser utanför Turkiets ambassad i Köpenhamn.

Danmark ändrar på lagförslag om koranbränningar

Lagförslaget behandlas i danska parlamentet i november.

Uutissuomalainen: De flesta riksdagsgrupperna vill förbjuda omvändelseterapi – frågan delar regeringspartierna

En majoritet av riksdagsgrupperna är beredda att förbjuda omvändelseterapi. Frågan delar ändå regeringspartierna, visar tidningsgruppen Uutissuomalainens undersökning.

Sju av nio ordförande för riksdagsgrupperna skulle förbjuda omvändelseterapi. Bara Sannfinländarnas och Kristdemokraternas gruppordförande motsätter sig ett förbud mot terapiformen.

Omvändelseterapi syftar till att ”omvandla” hbtq-personer till heterosexuella cispersoner.

Ett medborgarinitiativ som vill förbjuda omvändelseterapi samlade ihop över 50 000 underskrifter tidigare det här året och går därmed till riksdagen.

Holland har förbjudit Roundup

EU föreslår tio års förlängning för växtbekämpningsmedlet glyfosat

EU kommer att diskutera förslaget på fredag.

Också Polen inför inkörsförbud för ryska personbilar

Polen kommer också att införa ett inkörningsförbud för ryskregistrerade bilar, rapporterar den polska nyhetsbyrån PAP.

Det var landets inrikesminister Mariusz Kaminski som meddelade om förbudet. Det kommer att träda i kraft på söndagen.

Motsvarande förbud har tidigare tagits i bruk i de baltiska länderna och Finland. I Finland trädde förbudet i kraft i dag, lördag.

Källa: STT

Närbild av Sari Essayah som står och talar.

Minister Essayah: Finland ska aktivt motarbeta strömmingsförbud i EU

Begränsningar i fisket får enorm kritik.

en röd  vit och svart nazistisk svastikaflagga

Hakkorsflaggan kan förbjudas i Finland – men regeringen är oense i frågan

Också andra rasistiska symboler kan komma att förbjudas.

Ryssland har upplöst människorättsorganisationen Sacharovcentret

Ryssland har upplöst den framstående människorättsorganisationen Sacharovcentret.

Sacharovcentret inledde sin verksamhet för nästan tre decennier sedan. De historiska lokalerna utrymdes redan i april.

Den ryska ledningen har kontinuerligt stängt ner liberalt orienterade organisationer som utmanar ledarskapet i Ryssland.

Stadsdomstolen i Moskva sa i ett uttalande på fredag att den har beslutat att upplösa Sacharovcentret, på grund av olagliga konferenser och utställningar.

Centret stämplades som utländsk agent av den ryska staten år 2014.

Organisationen - som är tillägnad Nobelpristagaren och människorättsaktivisten Andrej Sacharov – har stått värd för debatter, utställningar och andra evenemang sedan den skapades 1996.

Källa: AFP

Algeriet förbjuder filmen Barbie

Greta Gerwigs Barbie har redan visats på biografer runtom i landet i flera veckor. Nu förbjuder Algeriet filmen.

Enligt en officiell källa är orsaken till förbudet att filmen främjar homosexualitet och andra västerländska avvikelser. Filmen stämmer inte överens med Algeriets religiösa och kulturella övertygelser, enligt källan.

Barbie, med Margot Robbie och Ryan Gosling i huvudrollerna, har sedan sin premiär den 21 juli omsatt över en miljard dollar i globala biljettintäkter.

Också Libanon och Kuwait har förbjudit filmen.

Källa: Reuters

Frisör- och skönhetssalonger förbjuds i Afghanistan

Talibanregimen i Afghanistan fortsätter att begränsa kvinnors och flickors tillvaro genom att förbjuda frisörsalonger och skönhetssalonger. Det rapporterar bland annat brittiska BBC.

En representant för talibanregimens sedlighetsministerium säger till BBC att företagen fått en månad på sig att följa förbudet. Beslutet att förbjuda salongerna fattades i söndags.

– De kränker kvinnors rättigheter. Genom det här beslutet berövar de kvinnor rätten att betjäna andra kvinnor, säger en kvinna till BBC.

Hon säger att talibanernas politik verkar gå ut på att helt eliminera kvinnor från det offentliga rummet.

Sedan talibanerna tog makten hösten 2021 har de bland annat förbjudit kvinnor att arbeta på de flesta arbetsplatser. I mars sa FN att talibanstyrda Afghanistan blivit det mest kvinnoförtryckande landet i världen.

TikTok-applikationens logo.

Telia förbjuder Tiktok på anställdas telefoner

Appen en säkerhetsrisk, lyder motiveringen.

Tre ungdomar i rad ser på sina mobiltelefoner.

STT:s uppgifter: Mobilförbud i skolorna uppe i regeringsförhandlingarna

I dag kan skolorna bara förbjuda mobiler under lektionstid.

Delstaten Montana i USA röstade för att förbjuda Tiktok

På fredagen röstade underhuset i den amerikanska delstaten Montana för att förbjuda appen Tiktok. Ingen amerikansk delstat har tidigare infört något liknande förbud.

Lagen ska förbjuda appförsäljare, till exempel Google Play och Appstore, från att erbjuda Tiktok. Lagen går nu vidare till delstatens guvernör Greg Gianforte för underteckning.

Lagen skulle innebära böter på 10 000 dollar om dagen för de som erbjuder appen för nedladdning.

Källa: Reuters.

Närbild av en telefonskärm där det på engelska står "Radera Tiktok? Om du raderar appen raderar du också all data".

USA hotar förbjuda Tiktok om kinesiska ägare inte säljer sina andelar i appen

USA oroas över att Kina kan använda appen för spionage.

Kvinnor får inte jobba för FN i Afghanistan

Läget för kvinnor i Afghanistan blir allt värre. Nu har FN:s personal på plats i Afghanistan fått besked om att deras kvinnliga anställda inte längre får arbeta för FN, säger Stéphane Dujarric, talesperson för FN:s generalsekreterare.

Talibanledningen uppges ha informerat FN muntligt om det nya beslutet.

Dujarric påpekar att de kvinnliga anställda är nödvändiga för att FN ska kunna leverera livsuppehållande bistånd, särskilt för att identifiera kvinnor i nöd.

Förbudet är det senaste ledet i en mycket oroväckande utveckling i Afghanistan. Ett liknande förbud för kvinnor att arbeta för inhemska och internationella frivilligorganisationer infördes för några månader sedan. Trots det förbudet får kvinnor ändå arbeta med sjukvård.

Källor: SR, BBC

Invånarna i Paris röstar om att förbjuda elsparkcyklar

I dag röstar Parisborna om ett möjligt förbud mot uthyrning av elsparkcyklar, som orsakat ett flertal dödsolyckor i staden.

Hittills har man försökt lugna ner läget genom restriktioner, så som specifika parkeringszoner, sänkta maxhastigheter och ett minskat antal operatörer.

Den franska trafikministern Clement Beaune tror att röstningen kommer leda till att uthyrningen förbjuds.

Ingen storstad har hittills infört ett förbud mot elsparkcyklar, och övriga världen väntas intressera sig för och följa efter resultatet.

Källa: AFP, TT

Sveriges armé förbjuder Tiktok

Sveriges försvarsmakt har bestämt sig för att förbjuda Tiktok i de anställdas arbetstelefoner av säkerhetsskäl.

Nyhetsbyrån AFP har fått ta del av Försvarsmaktens beslut. Enligt AFP motiverar militären beslutet med hur både Tiktok och appens ägare Bytedance använder användardata.

Den kinesiska appen har varit på tapeten i flera västländer, där både myndigheter och mediehus funderar på att förbjuda plattformen.

Förra veckan förbjöd norska Stortinget sina anställda att ha Tiktok på arbetstelefonerna. Storbritanniens parlament har också förbjudit Tiktok i jobbet.

Källor: AFP, STT, NRK, The Guardian, Reuters

Närbild av en telefonskärm där det på engelska står "Radera Tiktok? Om du raderar appen raderar du också all data".

USA hotar förbjuda Tiktok om kinesiska ägare inte säljer sina andelar i appen

USA oroas över att Kina kan använda appen för spionage.

Närbild av en telefonskärm där det på engelska står "Radera Tiktok? Om du raderar appen raderar du också all data".

USA försöker förbjuda Tiktok igen – Vita huset har redan bannlyst appen

Många anser att ett förbud skulle begränsa yttrandefriheten.

Livslångt tobaksförbud diskuteras i Norge

I Norge har regeringen diskuterat att införa förbud mot tobaksprodukter, skriver tidningen Verdens gang.

Den norska regeringen driver en skärpt tobakspolitik där målet är ett helt tobaksfritt samhälle.

Ett av de förslag som diskuteras är ett så kallat livslångt tobaksförbud där personer födda efter ett visst år aldrig kommer att få köpa tobaksprodukter.

EU-parlamentet röstade för att förbjuda nya bensin- och dieselbilar från 2035, sportbilar kan bli undantag

Med 340 röster för och 279 mot röstade Europaparlamentet på tisdag igenom ett förbud mot koldioxidutsläpp från nya person- och skåpbilar från och med 2035.

I praktiken innebär kravet på att fordonen är utsläppsfria ett förbud mot nya bensin- och dieselbilar inom EU. Undantag kan göras fram till årets slut för tillverkare med små tillverkningsvolymer. Undantaget rör främst sportbilar och har därför kallats för Ferrari-undantaget

Fordon som redan har sålts inom EU förbjuds inte. Man räknar med att fordon med förbränningsmotorer kommer att fortsätta köra omkring på de europeiska vägarna ett bra tag efter 2035.

Samma dag presenterade EU-kommissionen nya planer på att minska utsläppen. Bland annat skulle stadsbussar inom EU bli utsläppsfria tills 2030 och koldioxidutsläppen från nya lastbilar som säljs efter 2040 skulle skäras ner med 90 procent.

Lagstiftningen är en del av EU:s klimatpaket som strävar till att sänka utsläppen av växthusgaser med 55 procent från nivån år 1990 till 2030.

Importförbudet mot ryska oljeprodukter i kraft inom EU

Förbudet mot import av förädlade ryska oljeprodukter, bland annat diesel, till Europeiska unionen träder i kraft i dag. Importen av rysk råolja till sjöss förbjöds i december i fjol.

Ryssland var före sitt krig mot Ukraina EU:s största dieselleverantör och stod för cirka hälften av all förbrukning inom EU. Från och med i dag är andelen alltså noll.

Samtidigt förbjuds fartyg som seglar under något EU-lands flagg att transportera ryska oljeprodukter till ett tredje land.

Också teknisk hjälp, förmedlingstjänster eller finansiering för dylika transporter förbuds.

Källa: STT

En bensinpump där 60,80 liter diesel kostade 144,64 euro.

Mitt i gaskrisen kan Europa också drabbas av en oljekris: ”Vi borde komma ihåg att det är Ryssland som lider mest”

I december avbryter EU all import av olja från Ryssland. Nu sprider sig en oro att Europa mitt i gaskrisen kommer att drabbas av brist på olja.

Ryssland slutar exportera olja till länder som infört pristak

Rysslands president Vladimir Putin har skrivit under ett dekret som förbjuder oljeexport till länder som satt ett pristak på rysk olja.

Förbudet träder i kraft i februari och fortsätter i minst fem månader.

I början av december beslöt EU att sätta ett pristak på 60 dollar per fat för oljan som Ryssland säljer utomlands. G7-länderna och Australien meddelade genast att de ansluter sig till överenskommelsen.

Någon dag senare meddelade Ryssland att de inte kommer att sälja oljan för det priset.

Källor: Reuters, AFP

Två kvinnliga anställda står bland sina patienter på en klinik i Kabul som erbjuder vård för drogberoende kvinnor och barn. Verksamheten finansieras med hjälp av internationella donationer.

Stor oro i Afghanistan efter talibanstyrets förbud mot kvinnliga hjälparbetare – en del hjälporganisationer avbryter sin verksamhet

Talibanstyret i Afghanistan fördöms nu världen över för lördagens besked om att hjälporganisationer inte längre ska få anställa kvinnor. Åtminstone tre hjälporganisationer beslöt på söndagen att avbryta sitt arbete i Afghanistan

Talibanernas minister för högre utbildning försvarar beslutet att förbjuda kvinnor från universitetet

Talibanledningens minister för högre utbildning kommenterade för första gången tisdagens beslut om att stänga av afghanska kvinnor från högre utbildning.

Minister Nida Mohammad Nadim försvarade beslutet med att säga att det var nödvändigt för att förhindra att kön blandas på universitet. Ministern sa också att vissa ämnen som undervisats har brutit mot islams principer.

Talibanledningens beslut har fått omfattande fördömanden internationellt. Nadim besvarade kritiken med att säga att ”utlänningar borde sluta blanda sig i Afghanistans inre angelägenheter”.

Flera länder, bland annat G7-länderna, Saudiarabien, Turkiet och Qatar, uppmanade på torsdagen talibanerna att upphäva förbudet. Turkiets utrikesmister Mevlut Cavusoglu sa på torsdagen att förbudet ”varken är islamskt eller humant”.

Afghanska kvinnliga universitetsstudenter utesängdes av talibanernas säkerhetspersonal från ett universitet i Kabul

Efter talibanledningens beslut: Kvinnliga universitetsstuderande i Afghanistan avvisades från campus

Hundratals unga kvinnor har avvisats från afghanska universitetscampus, en dag efter att landets talibanledare meddelat att kvinnor inte får delta i undervisningen på universitet.

Källa: AP

Indiska barn omgivna av avfallshögar

Indien börjar förbjuda engångsplast – berör nästan 1,4 miljarder människor

Plasttillverkarna ville skjuta upp förbudet – det nekades.

Centrum av en liten kommun med en skylt.

Förbud mot övertid och skiftbyten inom kommunsektorn

Förhandlingarna inom kommunsektorn har strandat.

Kampanjaffisch för ett förbud mot tobaksreklam i Schweiz inför folkomröstningen i frågan.

Schweiz folkomröstar om förbud mot tobaksreklam och djurförsök

Stora tobaksbolag lobbar mot reklamförbudet.

Matvaror i en plaastpåse.

Förening i Ingå förbjuds att syssla med mathjälp

Olägenheter vid oanmäld mathjälpsverksamhet.

Visa fler Du är på sida 1, gå till följande sida