Senaste artiklar
Matpriserna sjunker globalt – men därför fortsätter de stiga i Finland
Produktionskostnaderna har ökat klart, säger expert.
Matquiz: Hur gör man en 1-2-3 lag eller vad gör man då man blancherar?
På köpet får du flera nya matlagningstips.
WHO: Undvik alla sötningsmedel – bättre med frukt eller helt osötat
Vi behöver hitta andra sätt att minska sockerintaget.
Matpriserna leder till att vi köper mindre mat – oklart om vi också blivit bättre på att inte slänga den dyra maten i soporna
”Under coronapandemin minskade mängden bioavfall”.
Gurkan och kaffet har blivit billigare, men kycklingfilén dyrare i Svenska Yles matkorg – så här har matpriserna förändrats på ett år
Matpriserna har skenat iväg under det senaste året.
Tufft för restauranger i Nickby: ”Måste vara beredd att jobba långa dagar”
Många åker hellre till Helsingfors för restaurangbesök.
Plast och glas i maten på äldreboenden i Vanda – sabotage kan inte uteslutas
Två fall bekräftade, tredje misstänks.
Köpman om fortsatt stigande matpriser: ”I något skede måste det ju stanna av”
Prognos: Maten blir 7,5 procent dyrare i år.
Unga kvinnor stressäter och unga män lindrar stress med alkohol – forskare: Vi måste försöka stoppa viktökningen
Många försöker hantera stress med hjälp av mat och dryck.
Ingåelever får skollunch i juni i år igen
Skollunchen serveras fram till midsommar i Merituulen koulu.
De rika åt fina efterrätter och drack kaffe, medan allmogen fick nöja sig med bröd, öl och gröt – Lovisa stadsmuseum visar upp mat från 1700- och 1800-talen
Utställningen visas till den 3 mars 2024.
Fjärde gången gillt: Palace är Finlands bästa restaurang
Restaurang Palace i Helsingfors har än en gång utsetts till landets bästa restaurang. På andra plats kommer BasBas i Helsingfors och restaurang Kaskis i Åbo är trea.
Skatten på mat får inte höjas, tycker Taru i Korso: ”Priserna på baslivsmedel är helt horribla”
Finansministeriets förslag att höja mervärdesskatten skulle betyda höjda matpriser. Argumentet om att de fattiga kompenseras genom sociala förmåner går inte hem.
Konsumtionsexpert: Undvik att köpa produkter som blivit väldigt mycket dyrare
Butikskedjor har makt att påverka inflationen.
Trots tomma lokaler i Saluhallen: ”Framtidstron är ganska stor”
Saluhallen har gått från 68 till åtta företag.
Priset på mat förväntas stiga ytterligare i år – återgången till ”det gamla normala” går långsamt
Livsmedel förväntas bli minst fem procent dyrare 2023.
Så här kan Borgås skolmat förbättras
Borgå stadsfullmäktige beslutade i december om tilläggsanslag på en miljon euro för bespisningen i skolor och daghem. Nästa måndag, den 6 mars, ska stadsstyrelsen besluta hur tilläggspengarna används.
Sektorn för växande och lärande och affärsverket Borgå kost- och städtjänster föreslår att tilläggsanslaget används så här:
- bättre brödsortiment
- ekologisk mjölk serveras igen
- mer fiskrätter på matlistan (ersätter korvrätter)
- Borgågryta serveras inför påsken och självständighetsdagen
- efterrätt serveras en gång under den roterande matlistan (6 veckor)
- pålägg eller ost på soppdagar
- mångsidigare salladsbord
- ett andra huvudrättsalternativ också de dagar då det serveras vegetarisk mat
- allmänna ändringar i råvaror, ärtsoppa byts ut mot köttsoppa
I år ska staden också göra upp en plan för att förbättra trivseln i matsalarna i skolor och daghem genom att minska på ljudnivån och satsa på inredningen.
Fortfarande ingen mathjälp i centrum av Borgå – nu vädjar politiker om hjälp genom en motion till staden
”Människor i behov av hjälp kan inte lämnas vind för våg”.
Från plast till kartong på snabbmatsställen, men det räcker inte – EU vill förbjuda engångsförpackningar
Om inget görs kommer förpackningsavfallet öka betydligt.
Högre matpriser leder till längre brödköer: ”Det är dåligt för oss när det finns fler kunder men mindre mat”
Konsekvenserna av de höga matpriserna märks av bland de som delar ut mat till behövande. På stadens central för matsvinn säger man ändå att läget i Helsingfors är bättre än i övriga landet.
Klarar du dig utan hjälp i 72 timmar vid en kris? Här är listan på vad du behöver ha hemma
Beredskapsutbildningar blir allt mer populära.
Bokrecension: ”Konflikträdd, desperat kvinna söker kropp att ligga intill” - Julia Mäkkylä debuterar med tragikomiska noveller om halva människor
Texterna i novellsamlingen vibrerar av längtan och lust.
Utomstående producenter ska sköta matservicen i Västra Nylands välfärdsområde
Välfärdsområdets styrelse möttes 30.1.
Mexikanska chimichangas, krämig morotssoppa och en klassisk chokladkaka – testa tre smaskiga veganrätter!
Sonja och Janne går med i veganutmaningen.
Vi utvecklar en relation till mat redan som barn – och det påverkar vad och hur vi äter
För många unga är mat ett känsligt ämne.
Kronoby säljer överbliven mat
Kronoby kommun börjar sälja överbliven skolmat.
En uppföljning visar att matsvinnet från högstadiet Ådalens skola i medeltal är 180 kg per två veckor. I skolan äter förutom högstadie- också lågstadie- och gymansieelever. I Nedervetil skola är svinnet drygt 80 kg per två veckor.
Målet är att minska matsvinnet, och Kronoby har registrerat sig via en app för att kunna sälja maten. Inledningsvis säljs mat från Ådalens skola och från och med februari också från kommunens andra skolor i Terjärv och Nedervetil.
Ät mindre kött, för både hälsans och klimatets skull, rekommenderar regeringen i nytt matprogram
Formuleringen om att minska med 30 procent har strukits.
Nobelpristagare lanserade energisnål pastakokningsmetod – i Italien går debatten het: Är det okej att koka pasta på det sättet?
Pastatillverkaren Barilla ger tummen upp.
Ny version av regeringens program för klimatvänlig mat – målet att minska köttkonsumtionen har lättats
Inga kvantitativa mål i att minska köttkonsumtionen.
Det behövs fler donationer till julfesten för mindre bemedlade i Åbo
Den 23 december ordnas en julfest för mindre bemedlade i Logomo i Åbo, men arrangörerna efterlyser fortfarande flera donationer till festen.
För mathjälpen är det utmanande att samla in matdonationer, eftersom matbutikerna numera själva säljer slut på de produkter som tidigare donerats till mathjälpen Operation matkasse, för att minska på svinnet.
Maten för själva julfesten är redan insamlad, men innehållet i matkassarna som delas ut till festdeltagarna är mindre än tidigare år.
Det saknas även cirka 500 julklappsdonationer till barn. Julklappsdonationer kan fortfarande lämnas in i köpcentret Mylly i Reso och i Tokmanni i Västra centrum i Åbo.
De tusen första festdeltagarna får plats på julfesten. Festen ordnades senast för tre år sedan.
Källa: Yle Turku – Turun vähävaraisten joulujuhlaan tarvitaan lahjoituksia
Blir julskinkan dyr? Satsa på en kollektiv julskinka
Marthaförbundet har många tips för billigare skinka.
Hangö har utsett företagarparet Petra och Mats Rehnström till årets företagare
Paret driver restaurangerna Bryggan, HSF Marine Café och Stranden, alla belägna i Östra hamnen.
Paret belönas för sin hjärtlighet, flitighet och sitt idérika koncept.
Petra och Mats Rehnström började med catering år 2013 och Bryggan blev deras första restaurang. Till en början var det enbart en hobby eftersom de hade sina huvudsysslor annanstans.
År 2017 beslöt de att bli restaurangföretagare på heltid och också ta över HSF Marine, och i år köpte de Roxx Pub & Café och startade restaurang Stranden.
Paret utnämndes även till årets positivaste Hangöbor tidigare i år.
Priset för årets ensamföretagare går till Maria Saarnikorpi som har Tias Bok, en bokhandel på Berggatan. Ett nytt pris, livsverkspriset, gavs till Hannele Soulasmaa som fungerade som danslärare och rektor för Hangö balett- och idrottskola från och med 1982. Hon gick i pension i år.
Fira självständigheten med den godaste maten – här är Strömsös bästa recepttips
Allt från snacks till tapas, ät dig mätt på allt gott!
Mindre stress och mera chill – Tara Junker och Malin Öhman från serien Kan vi bara få njuta hittar det sköna och roliga i den mörka vintern
December är här och vi börjar längta efter den mysiga idylliska julen från sagoböckerna. Men december är inte alltid lugn och stämningsfull. Julen för även med sig en hel del stress och ångest för vissa av oss.
Närmatssatsning i Kimitoön ska ge skolelever chans att luncha på lokalt producerade råvaror minst en gång i veckan
Politikerna i Kimitoön har sagt sitt och i framtiden ska skolelever få äta mat tillredd på lokalt producerade råvaror minst en gång i veckan. Men för att nå målet krävs det mycket jobb och samarbete.
Ännu en knappnål i maten – Kvarnbackens skola försöker trygga skollunchen
Från fredag framåt tar barnen inte mat själva.
Mårtensdals skola välkomnar förbättringar i skolmaten: ”Kvaliteten varierar allt för mycket”
400 000 euro har öronmärkts för att utveckla skolmaten.
Vi reder ut: Så här nyttig är vegetarisk processad mat
Vad innehåller de vegetariska halvfabrikaten?
Det finns ett ökat utbud av växtbaserade proteinkällor – vi kollar hur lätt det är att hitta rätt i butikshyllorna
Urvalet ökar men konsumenterna är ännu inte vana.
Ålänningarna odlar mer mat än du kanske tror – här är tre bra saker att veta om inhemsk lök, frukt och fisk
Det mesta går på export till fastlandet.
Restaurangföretagare i Pargas och Kimito vill inte höja lunchpriset: ”Då elkrisen kom tänkte vi att vi i stället försöker öka antalet kunder”
Det är viktigt att ha flera ben att stå på.
Många skippar ekologiskt då priserna stiger – men trots det blir ekoprodukterna bara fler och fler
Många odlar ekologiskt för att bli kvitt konstgjort gödsel.
Maten och gödselspelet
Våra matpriser stiger. En orsak som få tänker på är de allt högre gödselpriserna. Kriget i Ukraina är inte det enda som påverkar gödselpriserna. Konstgödselproducenten Yara har i åratal ifrågasatts av bönder i Finland.
Inflationen påverkar våra konsumtionsvanor – matvaror är enklare att byta ut, men med bensin och el får du bita i det sura äpplet
Inflationen gör att människor måste tänka mera på hur och på vad de spenderar sina pengar. Vi har talat med Edvard Johansson, som är professor i nationalekonomi vid Åbo Akademi, om hur de stigande priserna påverkar konsumtionen.
Så här kan du spara in på dina matkostnader – ekonomipodden My och Anka är panka ger dig sina fem bästa tips
Matpriserna har blivit dyrare, så här hanterar du det.
Ät inhemska rotfrukter och kom ihåg potatisen – matexperten Camilla Holmström ger tips på mat som är bra för både plånboken och miljön
Lokalproducerade grönsaker och rotfrukter är billiga.
Elever berättar om insekter i salladen, rutten potatis och att skolmaten tar slut – kräver att Vanda åtgärdar problemen
Måttet är rågat, enligt Vanda ungdomsfullmäktige.
Pumpa och ståt stod på menyn då skolelever på Kimitoön tillredde lunch på Sagalunds museum
Skördelunchen har blivit något av en tradition på Kimitoön.
Matpriserna fortsätter stiga – såväl kunden som köpmannen ändrar sitt beteende
Hundratals fler förväntas behöva mathjälp i Vasa.