Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Österbotten har fortfarande landets lägsta arbetslöshet

Sysselsättningsöversikten från april månad visar att den lägsta arbetslöshetsgraden i Fastlandsfinland fortfarande finns i Österbotten. I april låg andelen arbetslösa arbetssökande av arbetskraften på sex procent, meddelar Närings-, trafik- och miljöcentralen.

Antalet arbetslösa i Österbotten och Mellersta Österbotten har ändå ökat. I slutet av april fanns det i de två landskapen tillsammans 6 783 arbetslösa arbetssökande. Det är en ökning med 7,2 procent jämfört med ett år sedan.

Antalet arbetslösa ökade också i april jämfört med månaden innan.

Borgås stadsdirektör Ujula har sökt jobbet som kanslichef i Helsingfors

Jukka-Pekka Ujula, som är stadsdirektör i Borgå, har sökt jobbet som kanslichef vid Helsingfors stad.

Kanslichefen är Helsingfors stads högsta tjänsteinnehavare, som leder stadens centralförvaltning och är chef för stadskansliet, som lyder under stadsstyrelsen.

Kanslichefen är också föredragande för stadsstyrelsen, dess sektioner och borgmästaren och är chef för stadens fyra sektorchefer.

Tjänsteperioden är sju år. Allt som allt nio personer sökte tjänsten.

Ujula intervjuas som bäst också för jobbet som stadsdirektör i Vanda.

De lediga jobben blev fler år 2022

Förra året fanns det sammanlagt 68 300 lediga jobb, uppger Statistikcentralen. Det här är en ökning på över 10 000 från år 2021, då det fanns 58 000 lediga jobb.

Ökningen är koncentrerad framför allt till Helsingfors-Nylands storområde. Här tillkom 3 900 jobb. Av alla lediga arbetstillfällen fanns i medeltal 74 procent i privatägda företag.

På årsnivå var 31 procent av jobben anställningar på viss tid och 17 procent deltidspositioner.

Källa: STT

Personer står och diskuterar kring ett bord.

Bristen på gemensamt språk sätter käppar i hjulen för ukrainare som söker jobb i Finland

Arbets- och näringsbyrån hoppas att arbetsgivare ska vara öppna för att anställa personer som inte talar finska

Kollage av en webbsida med arbetsannonser och en

Letar du sommarjobb? Här kommer några tips och råd

Just nu är det högsäsong för sommarjobbsansökningar.

Tusentals ukrainare i Finland är arbetssökande

Nästan 7 000 ukrainare i Finland har anmält sig som arbetssökande vid arbets- och näringsbyråerna. Endast en liten del av de arbetssökande jobbar för närvarande, enligt Yle Uutiset.

Siffrorna ger inte den fullständiga bilden eftersom alla ukrainare inte söker jobb via AN-byråerna.

De jobbsökandes antal har ökat stadigt sedan Ryssland angrep Ukraina i februari i fjol.

Det största hindret för sysselsättning är bristfälliga språkkunskaper. Ytterst få ukrainares kunskaper i finska, svenska eller engelska är på den nivå som arbetslivet i Finland kräver.

Färre arbetslösa överlag i Österbotten – men dystra siffror för Sydösterbotten

Det var två procent färre arbetslösa i Österbotten och Mellersta Österbotten i slutet av november jämfört med för ett år sedan. Dock ökade antalet arbetslösa i november jämfört med oktober.

Och i Sydösterbotten ökade antalet arbetslösa med 146 personer (hela 52 procent) jämfört med samma tidpunkt i fjol.

– I Sydösterbotten syns utmaningar som de ökade energipriserna har orsakat växthusföretagen och detta har i sin tur lett till permitteringar, säger Mika Palosaari på Österbottens arbets- och näringsbyrå.

I slutet av november fanns det 1 864 långtidsarbetslösa, det vill säga personer som varit arbetslösa utan avbrott i minst ett år. Det är 382 färre än ett år tidigare och 23 färre än under oktober månad.

Andelen arbetslösa inom området för Österbottens NTM-central är fortfarande den lägsta i Fastlandsfinland; 5,6 procent.

Sju personer söker tjänst som utvecklingschef i Jakobstad

På onsdag eftermiddag gick ansökningstiden för tjänsten som utvecklingschef i Jakobstad ut. Sju personer lämnade in en ansökan.

De som söker tjänsten är Jakobstadsborna Kristoffer Barkar, Esko Heinonen, Jenny Jakobsson och Johan Lithén samt Matti Koivisto från Karleby, Satu Lillbacka från Vetil och Emma Wester från Vörå.

Intervjuer med de sökande kommer att göras före utgången av december.

Arbets- och näringsbyrån i Vasa har flyttat in i Förvaltningshuset-

Kommunerna ska ta över alla tjänster för arbetssökande och TE-centralerna läggs ner om drygt två år

Många kommuner har redan nu skött en stor del av TE-centralernas uppgifter i och med ett kommunförsök. Erfarenheterna är för det mesta goda, men kommunerna har svårt med finansieringen.

Gröna tomater i ett växthus.

TE-byrån: Beredskapen finns att ta itu med permitteringar i Närpes

Tolkar kan anställas och personal omlokaliseras.

En äldre person sitter och skriver på dator.

Många pensionärer vill fortsätta jobba vid sidan av pensionen

En tredjedel jobbar eller vill jobba, visar enkät.

bild på blankett från TE-centralen

Färre arbetslösa och fler lediga jobb i de västnyländska kommunerna

Läget med nya jobb är redan bättre än före pandemin.

En skogsarbetare sågar ett träd som precis fallit.

Näringslivet återhämtar sig i Österbotten – över 10 000 lediga jobb

Sydösterbotten hade den lägsta arbetslöshetsgraden.

Jakobstads centrum.

Två personer vill bli stadsutvecklingsdirektör i Jakobstad

Förlängd ansökningstid förändrade inte mycket.

Kuvassa on hengityssuojainta käyttävä Finnairin työntekijä Helsinki-Vantaan lentoasemalla heinäkuussa 2020.

Uppsagd Finnair-personal kan få 3 miljoner euro i EU-stöd

Finland ansöker om pengar för återsysselsättning.

Rewell Center i Vasa sett från gågatan.

Arbetslösheten ökar i Österbotten – och många är heltidspermitterade

55 procent fler arbetslösa jämfört med november ifjol.

Arbets- och näringsbyrån i Lojo

Raseborg och Hangö med i sysselsättningsförsök

Försöket inleds i mars 2021.

Michelle Grönlund sitter på en brygga. Båtar i bakgrunden.

Unga drabbas hårt i pandemins kölvatten - Michelle Grönlund är en av många som förlorat jobbet

Principen “sist in först ut” råder på arbetsmarknaden.

Visa fler Du är på sida 1, gå till följande sida