Senaste artiklar
Utländsk man gripen för spionage i Norge
I Norge har säkerhetstjänsten PST gripit en utländsk medborgare som misstänks för spionage mot Norge.
Mannen greps på fredagen och på söndagen beslöt en domstol att begära mannen häktad för fyra veckor, rapporterar det norska rundradiobolaget NRK.
Polisen har beslagtagit flera elektroniska apparater med data, som nu undersöks hos säkerhetstjänsten.
Den misstänkte mannen är en studerande i 20-årsåldern, men varken åklagaren eller mannens advokat ger ut uppgifter om hur länge han befunnit sig i Norge eller vilket medborgarskap han har.
Det är också oklart för vem mannen misstänks ha spionerat.
Mannen själv nekar till brott.
Spionhärva i Sverige: Finländska företag användes för att leverera förbjuden teknologi till Ryssland
Mannen försökte kringgå exportförbud och sanktioner.
Svensk man misstänks för olovlig underrättelseverksamhet – ska ha jobbat för Ryssland
Åtal väcktes i Stockholms tingsrätt.
Tre personer gripna för ryskt spionage i Storbritannien
Bott i landet i över 10 år.
Ryska medier målar upp Finland som en grogrund för spioner mot Ryssland
Skypo: Informationspåverkan som riktar sig till Ryssar.
Norska polisen avslöjade rysk underrättelsetjänst
Den ryska underrättelsetjänsten har varit närvarande på norska motsvarigheten av Finlandsarenan, Arendalveckan, i tio år.
På Arendalsveckan möts politiker och personer från kultur- och näringslivet.
Tidigare i våras informerade norska säkerhetspolisen att rysk underrättelsetjänst varit på plats under förra årets politikvecka. Nu har det kommit fram att Ryssland skaffat upplysningar från Arendalsveckan i ett decennium.
Under årets evenemang som ordnas 14–18 augusti kommer polisen att vara synligt närvarande.
Källa: Norska nyhetsbyrån NTB
Forskare om spionutvisningarna: Sätter inte stopp för Rysslands underrättelseverksamhet i Finland
Ökat ryskt cyberspionage en möjlighet.
Svea hovrätt: Livstid för huvudmisstänkte ”spionbrodern”
”Handlar om allvarlig brottslighet”.
Ryssland utvisar svenska diplomater – stänger konsulatet i Sankt Petersburg
Sverige utvisade ryska diplomater i april.
Tiktok stämmer Montana som förbjuder appen – juridikprofessor ställer sig på Tiktoks sida
Tiktok menar att ett förbud kränker yttrandefriheten.
Antenner på ryska ambassadens tak i Helsingfors används sannolikt för avlyssning
Skypo och ambassaden kommenterar inte antennerna.
Det finns ryska spioner kvar i Finland trots att de utgör ett allvarligt hot – Skyddspolisens chef förklarar varför
”De gömmer sig bakom diplomatisk täckmantel”.
Rysslands ambassader är centrum för spionage – tiotals diplomater i Finland och Norden har kopplingar till ryska underrättelsetjänster
Yle utredde tre underrättelseofficerare i Finland.
SVT: Sverige utvisar fem ryska diplomater
I en intervju för SVT meddelar den svenska utrikesministern Tobias Billström att Sverige kommer att utvisa fem ryska diplomater.
– Deras aktiviteter på vårt territorium har varit oförenligt med deras status som diplomater, säger Billström.
Den ryska ambassadören Viktor Tatarintsev vill inte kommentera utvisningen.
Säkerhetspolisen i Sverige har tidigare uttalat sig om att var tredje rysk diplomat egentligen arbetar åt någon av Rysslands underrättelsetjänster och att de utgör ett hot.
Beskedet kommer dagen innan Yle, SVT, DR och NRK släpper nästa avsnitt av serien Skuggkriget om rysk underrättelseverksamhet i Norden – som bland annat fokuserar på ryska underrättelseofficerare i Sverige.
Källa: SVT
Ryska utrikesministeriet kritiserar spionagegranskning: ”Fejknyheter”
Ryssland har reagerat starkt på de nordiska rundradionbolagens granskande serie Skuggkriget.
Det ryska utrikesministeriets talesperson Maria Zacharova kallar i ett pressmeddelande granskningen för ”samordnade fejknyheter”. Hon säger att det är en provokation och att Ryssland kommer att svara hårt.
Serien handlar om ryska spioner och hur ryska spionfartyg rör sig i nordiska vatten för att kartlägga havsbotten, i möjligt syfte att kunna utföra sabotage.
Ryskt fartyg saktade in i närheten av vindkraftsparker på Östersjön – enligt experter handlar det om att kartlägga svaga punkter i elförsörjningen
Ryska fartyg rör sig under radarn på Östersjön.
Cyberattacker mot Finland har blivit vanligare – hotnivån har stigit i och med Natomedlemskapet
Symboliska överbelastningsattacker allt vanligare.
Amerikansk spionmisstänkt journalist nekas borgen i Ryssland
Den amerikanske journalisten Evan Gershkovich som misstänks för spionage har nekats borgen i en domstol i Moskva i Ryssland.
Evan Gershkovich, som jobbar för tidningen Wall Street Journal, kommer sitta häktad åtminstone fram till den 29 maj.
Han har åtalats för spionage i USA:s intressen – närmare bestämt anklagas han för att ha samlat in statshemligheter om den ryska militärindustrin.
Evan Gershkovich nekar till brott. Om han döms för spionage riskerar han upp till 20 års fängelsestraff.
Gripandet av Gershkovich ses som en allvarlig upptrappning av Rysslands tillslag mot medier och journalister.
Källor: AFP, Reuters
Den 21-åring som misstänks för Pentagonläckan har åtalats i domstol
Greps på torsdagen vid familjens bostadshus i Massachusetts.
Serien ”Skuggkriget” granskar Rysslands underrättelseverksamhet i Norden
Fyra nordiska public service-bolags grävande redaktioner gör en storgranskning av den ryska underrättelseaktiviteten som riktas mot Norden. Dokumentärserien “Skuggkriget” får sin gemensamma nordiska premiär den 19 april.
CKP begär tre personer häktade som misstänkta för röjande av statshemlighet
De misstänkta är finländska civila.
Norge utvisar 15 anställda vid ryska ambassaden
Sammanlagt 15 anställda vid den ryska ambassaden i Oslo har förklarats oönskade, och de måste lämna landet, meddelar det norska utrikesministeriet.
Uppgifter: Ung amerikansk man läckte dokumenten – älskade vapen, natur och Gud
Mannen har nu gått under jorden.
Stor dokumentläcka pinsam för USA – men kan få dödliga följder i Ukraina och fälla underrättelsenätverk som har varit viktiga för landets försvar
Dokument från Pentagon fortsätter sippra ut.
Amerikansk reporter blev formellt åtalad för spionage i Ryssland
Den amerikanska Wall Street Journal-journalisten Evan Gershkovich har formellt åtalats för spionage i USA:s intresse, rapporterade ryska nyhetsbyråer på fredagen.
Han anklagades för att ha samlat in statshemligheter om militärindustrin.
Gershkovich förnekade kategoriskt alla anklagelser och sa att han arbetat som journalist i Ryssland, rapporterar den ryska statliga nyhetsbyrån Tass.
Gripandet av Wall Street Journal-korrespondenten Evan Gershkovich ses som en allvarlig upptrappning av Rysslands tillslag mot medier.
Gershkovich är den första amerikanska journalisten som fängslats och anklagats för spionage i Ryssland sedan det kalla krigets slut.
Källor: AFP, Reuters
Ryssland och USA:s utrikesministrar talade i telefon med varandra – diskuterade gripen journalist
Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov och USA:s utrikesminister Antony Blinken talade på söndag i telefon med varandra.
Flera ryska diplomater har utvisats – Skypos chef: ”Finland skulle kunna göra mer för att begränsa ryskt spionage”
Spionage under diplomatisk täckmantel har försvårats.
Rysslands säkerhetstjänst grep amerikansk journalist – misstänks för spionage
Amerikansk korrespondent greps i Jekaterinburg av FSB.
Hemligstämplade kärnkraftsdokument hittade i bostad i Esbo – koppling till Skypos avstängda överdetektiv
Dokumenten berör kärnkraftverket i Pyhäjoki.
Kommer USA att hämnas på Ryssland efter drönarkraschen? Osannolikt, säger expert i Washington
Svår balansgång för USA.
USA hotar förbjuda Tiktok om kinesiska ägare inte säljer sina andelar i appen
USA oroas över att Kina kan använda appen för spionage.
Folketinget i Danmark avråder anställda från att använda Tiktok
Risken för spionage från Kinas sida anses vara stor.
Blinken varnade Kina för att upprepa ”oansvarig handling” med hänvisning till spionballonger
USA:s utrikesminister Antony Blinken varnar Kina för att inte upprepa sin ”oansvariga handling” – det vill säga skicka spionballonger in i amerikanskt luftrum.
Blinken talade sent på lördagen med Kinas toppdiplomat Wang Yi. Mötet skedde vid sidan av säkerhetskonferensen i München.
Under mötet talade Blinken om ”den oacceptabla kränkningen av USA:s suveränitet och internationell lag”. Han betonade att en dylik handling aldrig får inträffa igen.
Tidigare under lördagen kallade Wang USA:s sprängning av ballongen för ”hysterisk och absurd”.
Kina har förnekat att det skulle ha varit fråga om en spionballong och hävdar att farkosten var avsedd för väderforskning. Kina har också anklagat USA för att skicka egna spionballonger över kinesiskt territorium, vilket USA har förnekat.
Källa: AFP
Vita huset: Inga tecken på att nedskjutna föremål har samband med rymdvarelser
Vita huset meddelade på måndag att det inte fanns några spår som ledde till yttre rymden i samband med de flygande föremål som skjutits ner den senaste tiden.
– Vi är medvetna om att det har uttryckts frågor och oro gällande det här, men nej, och återigen nej, det finns inga tecken på rymdvarelser eller någon annan utomjordisk aktivitet här, sa Karine Jean-Pierre, pressekreterare för Vita huset.
På söndag sa en representant för det amerikanska flygvapnet att det var för tidigt att utesluta några som helst förklaringar på vad de nedskjutna föremålen kunde vara, rymdvarelser inbegripna.
Det här vet vi nu om de främmande objekten som skjutits ned i USA och Kanada: ”De är ufo-fenomen”, säger svensk expert
”Det ser väldigt mycket ut som provokation”.
Skyddspolisen: Inga tecken på att ex-anställd skulle ha haft skumt samröre med främmande makter
Skyddspolisen har inte upptäckt några tecken på att Matti Saarelainen under sin karriär vid myndigheten skulle ha haft otillbörliga kontakter med främmande underrättelsetjänster.
Det här framkommer ur en redogörelse som skyddspolisen överlämnat till Inrikesministeriet.
Ministeriet begärde en utredning på grund av Saarelainens handlande. Saarelainen tros under sin tid som direktör för Utlänningsverket ha medverkat till att Gennadij Timtjenko, som hörde till Vladimir Putins närmaste krets, fick finländskt medborgarskap i slutet av 1990-talet.
Så bärgades den kinesiska spionballongen
Se amerikanska flottans bilder från bärgningen.
Den norska spionen Arne Treholt är död
Dömdes för spioneri för Sovjet och Irak under kalla kriget.
USA-sanktioner mot företag kopplade till Kinas ballongprogram
USA inför sanktioner mot fem kinesiska teknologiföretag och ett forskningsinstitut. USA anser att de alla är kopplade till Kinas ballongprogram.
Sanktionerna ska göra det svårare för de här företagen att ta del av amerikansk teknikexport.
Både USA:s president Joe Biden och hans företrädare Donald Trump har svartlistat kinesiska företag som de ansett att hotar USA:s säkerhet och för att bromsa Kinas militära framsteg.
De senaste tilläggen till den här listan kommer som ett direkt svar på den misstänkta kinesiska spionballongen, som USA sköt ner utanför South Carolinas kust i förra veckan.
Källor: Reuters, TT
Vita huset: USA sköt ner ”ett objekt” ovanför Alaska
Vita huset meddelade på fredagen att det amerikanska flygvapnet har skjutit ner ”ett objekt” som rörde sig på hög höjd ovanför delstaten Alaska.
President Joe Biden ska ha gett order om att skjuta ner föremålet.
Händelsen uppges ha inträffat strax före klockan 21 finsk tid, så Vita huset meddelade om det inträffade kort efteråt.
Enligt Vita huset rörde sig föremålet på 40 000 fots (drygt 12 000 meters) höjd och kunde ha utgjort en risk för den civila flygtrafiken.
Förra veckan sköt USA ner en misstänkt kinesisk spionballong.
Källa: Reuters
Notisen uppdaterades kl. 21.42 med uppgiften om att föremålet kunde utgöra en risk för flygtrafik och kl. 22.22 uppdaterades uppgiften om tidpunkten.
USA sköt ner ”flygande objekt” ovanför Alaska – oklart vad och vems föremålet var
Föremålet var i storlek med en liten bil.
Kinesiska spionballongen kunde snappa upp kommunikationssignaler
Den kinesiska spionballongen som förra veckan sköts ner av den amerikanska militären var utrustad med teknik för att ta in kommunikationssignaler. Det uppger USA:s utrikesministerium på torsdagen.
Dessutom var ballongen en del av en hel flotta av övervakningsballonger som styrts av den kinesiska militären.
Spionballongerna ska, enligt utrikesministeriet, ha flugit över 40 länder.
Företaget som tillverkat ballongen uppges också ha direkta kopplingar till den kinesiska militären.
Källa: New York Times
Washington Post: Kina har använt spionballonger i flera år
Kina har använt spionballonger i flera år, rapporterar tidningen Washington Post.
Amerikanska regeringskällor som tidningen har talat med säger att ballongerna har styrts från den kinesiska ön Hainan.
Kina har enligt de anonyma källorna samlat militär information från länder och regioner som betraktas som strategiskt viktiga för Kina, bland dem Japan, Indien, Vietnam, Taiwan och Filippinerna.
Spionballonger har under de senaste åren observerats bland annat över Hawaii, Florida, Texas samt Guam, som hör till USA.
Vita huset: Flera kinesiska spionballonger över USA under Trumps tid
De förbättringar som Joe Biden gjort för att upptäcka kinesiskt spionage hjälpte USA att upptäcka den misstänkta spionballongen som flög över landet förra veckan, och som sköts ner i lördags. Det säger Vita husets nationella säkerhetsrådgivare Jake Sullivan.
– Vi förbättrade vår övervakning av vårt territoriella luftrum, vi förbättrade vår kapacitet att upptäcka saker som Trumps administration inte kunde upptäcka, sa Sullivan i ett tal.
Enligt Sullivan har man genom att ”granska historiska mönster” kunnat slå fast kinesiska spionballonger rörde sig i USA:s luftrum ett flertal gånger under Trumps presidentperiod.
Exakt vad Bidenadministrationen förbättrat gick Sullivan inte in på.
Flera medlemmar av Trumps administration har sagt att de inte hade någon vetskap om kinesiska spionballonger under Trumps tid vid makten.
USA håller på att samla ihop resterna av den nedskjutna ballongen för att undersöka dem, och har upprättat en säkerhetszon i området där ballongen föll i havet.
Källa: AP
USA spärrar av område där kinesisk spionballong skjutits ner
Den amerikanska kustbevakningen har upprättat en tillfällig säkerhetszon runt området där USA skjutit ner en misstänkt kinesisk spionballong.
Ett tio sjömil stort område vid Surfside Beach i delstaten South Carolina blockeras av fartyg, och ingen får korsa gränsen utan myndigheternas lov.
Säkerhetszonen har uppförts för att skydda allmänheten från vad myndigheterna kallar ”möjliga faror kopplade till fysiska objekt”.
Kina bad tidigare på måndagen Washington att visa återhållsamhet i sin undersökning av den misstänka spionballongen. Enligt de kinesiska myndigheter är det en väderballong som flugit ur kurs.
Området hålls avspärrat fram till den 18 februari.
Källa: Reuters
USA sköt ner den misstänkta kinesiska spionballongen – Kina har uttryckt sitt djupa missnöje
USA tänker undersöka ballongvraket.
Bloomberg: Amerikanska myndigheter försökte hemlighålla kinesisk spionballong – har nu hittat en till
Den här gången svävar den över Latinamerika.
Kanadas försvarsministerium: Vi upptäckte också en misstänkt spionballong
Kanadas försvarsministerium har upptäckt en högtflygande övervakningsballong och hänvisar till en ”potentiell andra incident”.
Tillkännagivandet kom sent på torsdagen strax efter att USA:s försvarsministerium meddelat att en kinesisk spionballong svävade över strategiskt viktiga platser, bland annat en amerikansk militärbas med kärnvapen.
Enligt Kanada följer NORAD, USA och Kanadas gemensamma luftförsvarsledning noga med ballongens rörelser.
Kanadas försvarsministerium har inte gett ut detaljer om ballongens plats eller dess tänkbara syfte.
Källor: Reuters, AFP
Kinesisk spionballong flyger över USA – Blinken inhiberar planerad resa till Kina
Inte första gången som kinesisk övervakning registreras.
Uppgifter till Yle: Misstänkt spioneri i Kajana i fjol
Polisen kommenterar inte om det finns misstänkta.
Greklands premiärminister Mitsotakis klarade av misstroendeomröstning om avlyssningsskandal
Greklands premiärminister Mitsotakis segrade på fredagen i en misstroendeomröstning om en avlyssningsskandal.
Den konservativa regeringen överlevde, som väntat, omröstningen som hade krävts av vänsteroppositionen.
Avlyssningsskandalen omfattade politiker, arméledning och journalister. Anklagelserna om statlig övervakning har duggat tätt sedan ledaren för det socialistiska partiet Pasok i augusti i fjol meddelat att hans telefon hade avlyssnats av staten underrättelsetjänst EYP 2021.
En vänsterinriktad tidning rapporterade i december att mer än 30 personer, inklusive ministrar, hade varit under statlig övervakning via telefon.
Misstroendevotumet som lades fram av Syrizas partiledare Alexis Tsipras avslogs med 156 mot 143 av sammanlagt 300 röster.
Regeringen har förnekat brott eller medveten avlyssning.
Källa: Reuters
Svenska bröder döms för att ha spionerat åt Ryssland – en av bröderna döms till livstids fängelse
Gav hemliga uppgifter till Ryssland.
Iran avrättade brittisk medborgare
Iran har avrättat en man med brittiskt och iranskt dubbelmedborgarskap, uppger statlig media i Iran. Alireza Akbari hade tidigare dömts till döden i Iran.
Akbaris familj ombads besöka fängelset i onsdags för ”ett sista besök” och enligt hans fru hade Akbari flyttats till en isoleringscell.
Akbari var tidigare Irans viceförsvarsminister. Han greps 2019 och dömdes för att ha spionerat för Storbritannien. Akbari har nekat till anklagelserna
Storbritanniens utrikesminister James Cleverly har krävt att Iran inte ska genomföra avrättningen. Storbritannien anser att domen mot Akbari var politisk och Storbritannien krävde att Akbari skulle friges.
Källor: BBC, Reuters