Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Andrew Jackson på 20-dollarssedeln.

Amerikanska centralbanken Fed lämnar styrräntan oförändrad

En räntehöjning på 0,25 procentenheter väntas ännu i år.

Chefen för Europeiska centralbanken Christine Lagarde vid ECB:s presskonferens den 14 september 2023. ECB  beslutade att styrräntorna ska höjas med ytterligare 0,25 procentenheter.

ECB höjer styrräntor än en gång – nytt rekord för räntan på bankinsättningar

Det är den tionde räntehöjningen på ett drygt år.

ECB kommer med räntebesked i dag, paus i höjningarna möjlig

Europeiska centralbanken beslutar på torsdag om en möjlig ny höjning av styrräntan.

Det allmänna omdömet bland experter är att möjligheten för en räntehöjning är omkring 50 procent.

Inflationen är fortfarande hög i euroområdet och bankens mål på högst två procents inflation har inte förverkligats. Det talar för en räntehöjning med 0,25 procentenheter.

De försvagade ekonomiska utsikterna och den avmattade inflationen talar däremot för en paus i räntehöjningar.

Inflationen har stegrats från och med hösten år 2021, främst på grund av coronapandemin och Rysslands invasion av Ukraina.

Källa: Reuters

Människor fotograferade ovanifrån medan de shoppar i en klädaffär.

Vi går mot recession och osäkrare ekonomiskt läge – så här påverkar det oss

OP:s ekonomer förutspår vår ekonomiska framtid.

En mäklare presenterar en lägenhet som är till salu. Mäklaren pekar på en planlösningsritning som en annan person håller i.

Hushållen lånar allt mindre – men det är nödvändigtvis inte bra

Finland är beroende av att vi konsumerar.

Svenska kronor i form av sedlar och mynt.

Riksbanken i Sverige höjer räntan igen – och utlovar minst en höjning till i år

Svenska styrräntan höjs men den svaga valutan oroar.

Penningpolitisk kursändring i Turkiet – centralbanken höjde styrräntan rejält

Turkiet gjorde på torsdagen en finanspolitisk helomvändning.

Landets centralbank beslöt att höja styrräntan rejält, från 8,5 till hela 15 procent.

I ett par år har den turkiska centralbankens beslut dirigerats av president Recep Tayyip Erdoğans ovanliga penningpolitik.

Erdoğan har krävt räntesänkningar och hävdat att sänkta räntor inte leder till inflation, utan i stället till ekonomisk tillväxt.

Politiken har inte fungerat och den höga inflationen tvingar nu Turkiet till en kursändring.

Efter det turkiska valet nyligen utsåg Erdoğan ekonomen Mehmet Şimşek till finansminister, och enligt turkisk media tog Şimşek emot jobbet med premissen att han får styra skutan på det sätt han anser vara bäst.

Källor: AFP, Yle

Finlands Banks chefdirektör Olli Rehn talar på en presskonferens om Finlands ekonomiska framtid.

Finlands bank: Finland är i en recession i år, men sedan ljusnar det lite

”Tillväxten förblir dålig under den närmaste tiden.”

Christine Lagarde i profil med EU-flaggan bakom sig.

ECB höjer styrräntan med 0,25 procentenheter

Depositräntan når sin högsta nivå på 20 år.

Christine Lagarde talar i en mikrofon. I bakgrunden EU:s flagga.

ECB förväntas höja räntan i dag – ditt bostadslån blir inte dyrare än så här

Det kan dröja till 2025 innan räntorna börjar sjunka.

Sixten Korkman.

Sixten Korkman: En blåröd regering vore fördelaktig

Korkman förespråkar en finanspolitisk kompromiss.

Danske Bank ser lite mer positivt på Finlands ekonomi

Danske Bank ser aningen mer hoppfullt på Finlands ekonomiska utsikter. Tillväxten förblir ändå långsam och statens skuldsättning ökar, enligt bankens prognos.

Banken bedömer att Finlands bruttonationalprodukt minskar med 0,2 procent i år. I tidigare prognoser uppskattade Danske Bank att minskningen ligger på 0,7 procent.

Nästa år förväntar sig Danske Bank tillväxt på 0,9 procent. Prognosen för Finlands ekonomi har blivit allt mer positiv under de senaste månaderna.

– Efter att ganska långt ha undvikit en energikris ser Finlands exportutsikter bättre ut än man har befarat. Euroområdet undvek recession och Kinas ekonomi öppnade upp efter år av coronarestriktioner. Det här har gjort att vi justerat våra prognoser för Finlands del, säger Danske Banks chefsekonom Pasi Kuoppamäki.

Källa: STT

Europeiska centralbanker höjde sina styrräntor i USA:s kölvatten

De norska och schweiziska centralbankerna höjde på torsdag sina styrräntor. Den norska styrräntan steg med 0,25 procentenheter och är nu 3 procent. Den schewiziska centralbanken höjde sin styrränta med 0,5 procentenheter till 1,5 procent.

Den amerikanska federala centralbanken, allmänt kallad ”Fed”, höjde i går sin styrränta med 0,25 procentenheter till intervallet 4,75-5 procent.

Också den brittiska centralbanken förväntas meddela om en räntehöjning av styrräntan som nu ligger på 4 procent. Centralbankerna höjer räntorna i syfte att stävja inflationen, och den brittiska inflationen ökade i februari till 10,4 procent.

källa: Reuters, AFP, centralbankernas kommunikéer

En del av de övre våningarna i ett höghus sedd från en högt belägen balkong som vetter mot gården.

Bostadspriserna väntas sjunka mindre dramatiskt i Finland än i Sverige

Svenskarna har mera skuld än finländarna.

Centralbanker vidtar gemensamma åtgärder för att säkra banklikviditeten

USA:s centralbank Federal Reserve (Fed), Europeiska Centralbanken (ECB) och några andra stora centralbanker har kommit överens om koordinerade åtgärder för att stärka tillgången till dollar och stärka likviditeten i banksystemet.

Utöver Fed och ECB deltar också centralbankerna i Kanada, Storbritannien, Japan och Schweiz i det här samarbetet som syftar till att lugna ner oron inom banksektorn.

Den här insatsen inleds i dag, måndag och ska pågå åtminstone till slutet av april.

Samtidigt har ECB-chefen Christine Lagarde berömt de schweiziska myndigheterna för deras snabba agerande då krisbanken Credit Suisse igår räddades och köptes upp av sin konkurrent UBS.

Oron i det finansiella systemet inleddes för drygt en vecka sedan när den amerikanska banken Silicon Valley Bank kollapsade.

Källor: AFP, Dagens Industri, Yle

Jan Von Gerich Nordea Pääanalyytikko.

Räntan stiger mer än väntat – Finland lider mer än andra euroländer

Räntan förväntas stiga till närmare 4 procent.

Svenska Yles reporter Patrik Schauman iklädd mörk kavaj med SAOL i handen framför en blå skärm.

Ska Finland spara eller ta mera lån – så här förstår du politikernas munhuggande

De olika begreppen gör debatten svårare att förstå.

Pohjola-taloon Helsingin Niemenmäessä rakennetaan uusia asuntoja

Bolåneräntorna steg över 3,5 procent – chefsanalytiker manar till lugn

Räntan nu på samma nivå som under börskraschen 2008.

Christine Lagarde justerar sina glasögon.

Europeiska centralbanken höjer styrräntan med 0,5 procentenheter

Inflationen har börjat mattas av inom eurozonen.

Aktia-pankin pääekonomisti Lasse Corin

ECB höjer sina styrräntor i dag – frågan är hur mycket

Den underliggande inflationen har inte sjunkit.

ECB väntas höja styrräntan i dag

Europeiska centralbanken, ECB, lämnar räntebesked i dag och väntas höja styrräntan igen.

ECB har hittills höjt styrräntan från rekordlåga -0,5 i juli i fjol till två procent nu. I dag väntas en höjning på en halv procentenhet till.

Inflationsproblemet kvarstår i Europa och den underliggande inflationen låg i januari fortfarande på rekordhöga 5,2 procent.

Ytterligare räntehöjningar är därför att vänta.

Källor: Reuters, Yle

Linda Flander står på en gata en grå vinterdag.

Höga levnadskostnader får bankerna att bevilja mindre lånesummor för bostäder

Bostadslånen minskade med 40 procent på ett år.

Henkilö ostoksilla.

Problemen hopar sig 2023 – expert listar sex hot mot din ekonomi i år

Högre priser, dyrare lån och kriget i Ukraina orosmoment.

En man i röd skjorta ser in i kameran.

Nationalekonomen Roger Wessman: Räntetoppen kan redan vara nådd

Svagare tillväxt minskar behovet av räntehöjningar.

Ekonomen Heidi Schauman står ute på en regnig gata i Tölö i Helsingfors, ler och tittar in i kameran.

Sanna Marin lyfte upp kritik mot centralbanker – Kommer det att behövas stödpaket för att hushållen ska klara av högre räntor också, Heidi Schauman?

Syftet med räntehöjningar är att bromsa in ekonomin så att också inflationen avtar. Men är inflationen så farlig om alternativet är stigande arbetslöshet och höga räntor på enorma bostadslån?

henkilökuvassa Suomen pankin pääjohtaja Olli Rehn.

Finlands Bank: Energikrisens negativa konsekvenser ligger ännu framför oss

Finlands bank försvarar ECB:s räntehöjningar.

Ett euromärke i centrum av Frankfurt.

Europeiska centralbanken höjer styrräntan med 0,75 procent – största höjningen någonsin

Europeiska centralbanken ECB har beslutat att höja sin viktigaste styrränta med 0,75 procent. Höjningen är den största någonsin för ECB.

Christine Lagarde klädd i svart talar vid ett podium med texten European Central Bank - Eurosystem. I förgrunden syns huvuden av personer i publiken.

ECB väntas i dag höja styrräntan med historiskt höga 0,75 procent

Priset för finländarna: Dyrare banklån & mindre konsumtion.

Visa fler Du är på sida 1, gå till följande sida