Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Familj med två vuxna och två barn ungås i soffan.

Norrena & Frantz: Flykten från ekorrhjulet – hemmafrun gör comeback

Sällan har Relationspoddens inbox fyllts av så hängivna brev som denna vecka, då vi ställde frågan ”Skulle du kunna tänka dig att vara hemmafru/hemmaman”.

Leende kvinna med liten flicka i famnen tittar på en annan liten flicka som gömmer några blommor bakom ryggen

Norrena & Frantz: Är det bakåtsträvande om man trivs som hemmafru?

Vårt samhälle förlitar sig fortfarande i mångt och mycket på tanken om kärnfamiljen. Mamma, pappa, barn.

Lotta Kühlhorn och Kristina Sandberg.

Om konsten att få till den perfekta mördegen

Recepten i Kristina Sandbergs boktrilogi om Maj i bokform.

Lena Marander-Eklund

Osynliga hemmafruar på 1950-talet

1950-talets hemmafruar har hittills varit väldiga osynliga inom kulturvetenskaperna trots att den här tiden var hemmafruarnas epok också i Finland. Tystnaden kring dem fick forskaren Lena Marander-Eklund att bli intresserad och att gå djupare in i hemmafruarnas situation.

Maya Weber kan konsten att åldras.

Maya Weber och konsten att åldras

Man är aldrig för gammal för make-up

Daghem i Grankulla.

Grankullafruar får pensionen ur mannens plånbok

I Grankulla är kvinnans pension inte ens hälften av mannens. Skillnaden är den största i hela landet. Har du som kvinna en plan B för din framtida ekonomi? Läs och kommentera!

Höghus, 1967

Sovstad - idyll eller dystopi?

Hur ser verkligheten i förorten ut bakom fasaderna?