Senaste artiklar
Ljusets stig i Åbo spred glädje och inspiration i vintermörkret
Ljusets stig lockade också i år många besökare till Åbo centrum. Evenemanget ordnades nu för tredje gången vid åstranden och de gamla delarna av staden.
Trots att mängden besökare var stor, uppstod ingen större rusning eller några ordningsproblem.
Ett av de populäraste verken var Samuli Hallas verk StigAir, som bestod av flera fallskärmar i spetstyg.
Ljusets stig ordnades den 6-9 december, men några av ljuskonstverken kommer att stå kvar till januari 2024.
Timothy Kühn får Lovisas kulturpris 2023
Mångsysslaren Timothy Kühn är främst känd som ägare till restaurang Saltbodan och ansvarig producent för den nya musikfestivalen SaltFest.
Det är Lovisaborna som föreslår pristagaren som mottog 750 euro på självständighetsdagen.
I prismotiveringen nämns bland annat att Kühn flitigt skött arrangemang så att stadsborna och många turister under sommaren kunde njuta av högklassig musik gratis varje vecka. Det högklassiga kulturutbudet bestod av allt från söndagsjazz till konstverk och smekte sinnena hos personer i alla åldrar.
Dessutom påvisar återuppbyggandet av café-, bar- och restauranghelheten vid Skeppsbron efter branden i augusti 2019 en stor orubblighet och tro på framtiden.
Tusentals studerande firar Glöggrundans tioårsdag i Åbo – Yle Åboland besökte Domkyrkotorget!
Merkantila Klubben har sålt 5 000 biljetter.
Tomas Ledin kommer till Jakobstad i augusti
Tomas Ledin uppträder i Skolparken i Jakobstad lördagen den 17 augusti 2024. Senast Ledin besökte var år 2015.
Arrangören Nordic Live Productions Oy räknar med att de 7000 biljetterna snabbt kommer att gå åt.
Tommi Mäki, vd och promotor för Nordic Live Productions Oy, berättar i ett pressmeddelande att han redan länge haft ögonen på Jakobstad.
”Nu öppnade sig en fantastisk möjlighet att expandera till den underbara kulturstaden Jakobstad tillsammans med Sveriges mest kända artist.”
Också Ledin ser framemot konserten i Jakobstad.
”Jag ser verkligen fram emot de där ljuvliga kvällarna och älskar mötet med publiken.”
Ledins sommarturné inleds i norska Landesund och avslutas i Jakobstad.
BUU-klubben kommer till östra Nyland – boka plats till showen här
Det blir en rolig och fartfylld show.
Två evenemang per sommar i Stallörsparken i Ekenäs räcker anser staden
Längre säsong och mindre belastning på parken.
Strikta regler kan hindra artister från att komma till Finland – stor förvirring inom branschen
Onödig byråkrati från myndigheterna, menar vissa.
Liten som stor trotsade kylan – feststämning på torget i Vasa då VPS firade fotbollsbrons
Hundratals Vasabor firade VPS på torget.
EIF:s fotbollshjältar firades på torget i Ekenäs – se bilder från folkfesten
Omkring 500 personer firade med EIF:s fotbollsmannar.
Kronprinsessan Victoria kom till drottningstaden Lovisa: ”Hon verkade mycket jordnära och trevlig”
Lovisa gick man ur huse för att möta kronprinsessan.
Lyckat veckoslut för Sibeliusdagarna i Lovisa: ”I år står det bra till”
Nästan 800 personer i publiken och finanserna i skick.
Ett år sedan Tryckeriteaterns flyttlass gick till Fokus: ”Publiken säger att den känns som Tryckis men lite fräschare”
En liten del av den gamla teatern har fått följa med.
Många besökte Matglädje i Houtskär, trots varierande väder: ”Då vi började fanns det ännu inte matfestivaler på samma sätt”
I år är det tio år sen Matglädje ordnades för första gången.
Turismchefer hoppas att Kvarkenregionen tar en större plats i framtiden
Restauranger och affärer intresserar turisterna.
Bostadsmässan påverkade inte Lovisa historiska hus – tusentals besökare också i år
Rekordmånga besök i hemmen ute i byarna.
Sommarevenemang är Hangös starka sida – turistchefen tror fler utländska turister kan hitta staden
Värmeböljorna vid Medelhavet kan locka turister norrut.
Ny plats och svensk touch på artisterna lockar mer besökare till Raseborgsfestivalen
Bland annat Carola och Nicke B ska uppträda.
Över 20 000 personer besökte Vaasa festival
Årets upplaga av Vaasa festival i Inre hamnen i Vasa lockade 21 000 besökare under tre dagars tid. Det skriver arrangören Nordic Live.
I år var vädergudarna betydligt mer vänligt inställda än i fjol när man tvingades avbryta festivalen under lördagen på grund av kraftiga vindar.
Bland årets artister fanns Carola Häggkvist, Käärijä och Lauri Tähkä. Det här var den åttonde upplagan av festivalen.
Gamla stan är för alla – invånarna bjuder på en titt bakom husfasaderna och en hel del kultur och historia
Gamla stan lever är en godispåse med kultur och historia.
Vasa festival är igång för åttonde gången: ”Carola Häggkvist lockade mig mest”
Arrangören: Biljetterna har gått bra åt de sista veckorna.
Konstens natt i Vasa bjuder på rekordmånga programpunkter – allt från karneval till vikingar
Över 170 programpunkter under Konstens natt i Vasa.
Flow ordnas i Södervik nästa år trots allt
Arrangörerna av Flow Festival meddelade i april att evenemanget inte längre kommer att ordnas i Södervik. Orsaken var de stora byggprojekten på området som gjort att det inte fanns tillräckligt med utrymme.
Men eftersom Helsingfors stads planer för byggen blir försenade på grund av klagomål kommer festivalen ändå att ordnas i Södervik år 2024.
Enligt arrangörerna är planerna för år 2025 fortfarande öppna.
I år ordnas festivalen 11-13 augusti. Totalt kommer nästan 150 artister att uppträda.
Så här har bostadsmässan i Lovisa gått hittills – en veckodag står ut bland andra
Finlands Bostadsmässa är väldigt nöjda med besökarantalet.
Nu avrundas årets Jakobs dagar – runt 90 000 besökare deltog i programmen
Vi blickar bakåt och mot nästa år.
Konstflygare kraschade och omkom nära Kouvola under uppvisning
Hundratals åskådare bevittnade olyckan.
Turfspelarna TortugaVeloz och BikingBookworm ordnar första Turf-evenemanget i Finland – mobilspelet motiverar folk att röra på sig
Mobilspelet Turf börjar få fotfäste i sydvästra Finland.
Årets Jakobs dagar präglas av både nostalgi och nytänk – gaturally, speeddejting och artister med lokala rötter ska locka rekordpublik
Gamla favoriter men också speedejting på programmet.
Jämn ström av genuint intresserade besökare under första dagarna av bostadsmässan i Lovisa
Det första veckoslutet av bostadsmässan i Lovisa bjöd på både sol, regn och många besökare.
Konstens natt i Vasa lockar fler deltagare i år än förra året
Mer än 170 deltagare har anmält sig till evenemanget som anordnas i augusti.
Även i år bjuder Konstens natt på ett karnevalståg, och tio olika dansgrupper har anmält sitt deltagande. Även lokala företag, föreningar och andra aktörer går med i karnevaltåget.
En ny evenemangslokal för i år är Volumes scen på Rockwerstaas gård på Kvarngatan. Förutom torgscenen kommer även Ritz att ha en scen som visar uppträdanden.
Konstens natt äger rum torsdagen den 10 augusti. Programmet kommer att vara klart i slutet av juli.
Käärijä lockade tusentals beundrare till Lojo torg
Lojo fyller 700 år och för att fira jubileumsåret ordnar staden olika evenemang, bland annat kvällstorg och konserter. På torsdagen var det Netta Skogs och Käärijäs tur att uppträda på Lojo torg.
En vecka kvar till bostadsmässan i Lovisa – för att undvika vandalism görs allt klart i sista stund
Det flytande huset väntar på sina sista detaljer.
Nordic Live Productions festivalbiljetter säljer dåligt i Österbotten – vd:n Tommi Mäki skyller på den negativa mediebevakningen
Åtminstone två av arrangörernas evenemang har påverkats.
Ekenäsfestivalen Augustinatten flyttar till Stallörsparken
Nu är det klart att festivalen Augustinatten flyttar från Ormnäs till Stallörsparken i Ekenäs centrum. Orsaken är att festivalen har varit populär och arrangörerna vill öka biljettkapaciteten.
”Det har varit och är fortfarande ett högt tryck på biljetterna, så vi ville lösa det”, skriver arrangörerna Anders Sjöblom och Daniel Lindholm i ett pressmeddelande.
Festivalen har ordnats sedan år 2017 och riktar sig till en yngre publik.
I år ordnas fler festivalbussar till Augustinatten än tidigare år. Nu kan man hoppa på festivalbussen i Lovisa, Borgå, Helsingfors, Kyrkslätt Ingå, Kimitoön, Åbo eller Pargas.
Augustinatten ordnas den 11 augusti.
Så här påverkar Jukolakavlen dig
Trafiktips, busstidtabeller och evenemangskalender.
Utomstående aktörer får börja sända live via Yle Arenan
Yle har inlett ett nytt pilotprojekt där man testar att publicera samhälleligt innehåll och innehåll från offentliga organisationer på Yle Arenan.
– I Finland finns det en enorm mängd olika aktörer som varje år arrangerar fina evenemang, men som saknar en egen kanal eller plattform där de skulle kunna förmedla dem till en bredare publik, säger Panu Pokkinen på Yles Sport- och evenemangsredaktion.
Under pilotprojektet publicerar Yle innehåll från sina samarbetspartner på Yle Arenans Direkt-avdelning, men också i form av en inspelning som är tillgänglig 30 dagar efter evenemanget.
Först ut är Pyttis kommuns diskussionsevenemang Pyhtäältä pöydältä den 16–17 juni.
Polisen ordnar mopomeet i Jakobstad
Polisen ordnar mopomeet i Jakobstad nästa fredag.
De här mopedträffarna har på senare år blivit allmänna på många håll i Österbotten. Ibland samlas flera hundra mopedister och kör i konvoj, och polisen har ofta intresserat sig för träffarna och dess deltagare.
Nu går polisen in med en annan approach och ordnar mopedträff i Jakobstad på fredag 9.6. Yle X3M sänder från evenemanget och stuntmotorcyklisterna David Hjulfors och Erkka Hanka uppträder.
Polisen är förstås också på plats och visar upp sina fordon och diskuterar med unga om mopedkörning, motorcyklar och bilar.
Mopedmötet ordnas invid ABC-stationen i Jakobstad.
Social Wednesday skapar en mötesplats för regionens invånare: “Man tar ett steg mot ett sammanhang här”
Nya och gamla i Jakobstadsregionen nätverkar på evenemang.
Ny festival bjuder på brett musikutbud i Lovisa – Saltfest intar Skeppsbron i augusti
Under det första veckoslutet i augusti uppträder flera intressanta musikartister på den nya festivalen Saltfest i Lovisa.
Under tre dagar, på två scener, får publiken uppleva sammanlagt tolv artister och band. Bland annat Timo Lassy, Litku Klemetti, Bad Sauna, Arppa och Pambikallio är redan bekräftade.
”Festivalens grundidé är en tidlös och gränslös kärlek till musiken” skriver Måns Strömberg, också känd som DJ Bunuel, som fungerar som kurator för evenemanget.
Bland de andra arrangörerna finns krögaren Timothy Kühn, musikern Kalle Katz och marknadsföraren Mikko Airas.
Programmet för Saltfest visar på djupet och mångsidigheten av musikutbudet i Finland just nu. Det finns influenser från folkmusik, punk, funk, jazz och singer/songwriterkulturen från 1960- och 1970-talen, skriver arrangörerna i ett pressmeddelande.
Nästan 400 nya parkeringsplatser i Ingå kyrkby
Viktigt att parkeringen fungerar sommartid.
Enstaka klagomål på högljudd musik från uteserveringar – Lovisa påminner företagare att göra bulleranmälan i tid
Sommaren förväntas bli evenemangstät i Lovisa.
Borgå bygger ny evenemangspark med rum för 6000 personer – viktig för stadens turism
Veronica Maggio och Käärijä ska uppträda här i juli.
Elfte upplagan av Energy Week ordnas i Vasa nästa vecka
Nästa vecka ordnas energibranschens fem dagar långa evenemang Energy Week i Vasa stadshus.
Årets Energy Week fokuserar på fyra olika teman: energi och miljö, vind och förnybar energi, gas samt energilagring. Under veckan ordnas både seminarier och en mässa med närmare 200 utställare.
I år handlar seminarierna bland annat om cirkulär ekonomi, rymdteknik och energiteknik. Programmet ordnas på engelska, med undantag för måndagens finskspråkiga seminarium för påverkare och beslutsfattare med titeln ”Stora investeringar möjliggör en grön övergång i Europa”.
Energy Week arrangeras för elfte gången och är ett evenemang för nätverkande och försäljning inom energibranschen.
Fastlagsjippo lockade många till Himmelsberget i Helsingfors
Det var 64:e gången som evenemanget ordnades på Himmelseberget.
Vinterjippot Pikkulaskiainen lockade glada studerande till Åbo centrum – se bilder
Pikkulaskiainen har firats sedan år 1991.
Pyttis har valt arrangör för skärgårdsmarknaden
Kommunstyrelsen i Pyttis har valt East Coast Events som arrangör för skärgårdsmarknaden somrarna 2023 och 2024, med en option för 2025. Det indexbundna kontraktet är värt 45 000 euro per år, lika mycket som det kostade kommunen att ordna evenemanget.
I fjol testade Pyttis för första gången att anlita utomstående arrangörer och det fungerade så pass bra att man vill fortsätta på samma sätt.
East Coast Events lämnade ett anbud också i fjol men blev inte valda då. I år var East Coast Events det enda företaget som lämnat in ett anbud inom utsatt tid.
Företaget är baserat i Kotka och ordnar där det årliga evenemanget Dark River Festival.
Vargkväll i Karis lockade stor publik – mycket fakta men inte så mycket nytt
Lugnt och sakligt möte om den västnyländska vargstammen.
Besökarna hittade tillbaka till Åbos fritidstjänster efter pandemin – rekordmånga lån vid stadsbiblioteket
I fjol gjordes rekordmånga lån vid Åbo stadsbibliotek, fler än 3,2 miljoner stycken. Det här är fler än någonsin sedan man började föra statistik år 1999.
Besökarna vid biblioteket var ändå inte lika många som innan coronapandemin, men efter att restriktionerna upphörde i fjol våras ökade antalet besökare med över 40 procent.
Åboborna har också hittat tillbaka till stadens övriga fritidstjänster, bland annat till stadens motions- och ungdomstjänster.
Åbo filharmoniska orkester och Wäinö Aaltonen museum WAM lockade också betydligt fler besökare i fjol än åren 2020 och 2021.
Över förväntan inom kultur- och evenemangsbranschen: ”Just nu går det som före pandemin”
Ingen nedgång i försäljningen trots åtstramad ekonomi.
Tävlingen Swan European Regatta återvänder till Åbo
Åbo stad står värd för Swan European Regatta i sommar. Upp till femtio båtar och mycket publik förväntas samlas under evenemanget. Besökarna kan beundra båtarna och delta i program kring museet Forum Marinum.
De världskända Swan-segelbåtarna tillverkas i Jakobstad av Nautor Swan.
Regattans arrangörer är Nautor Swan, Åbo stad, Seglarsällskapet Turun pursiseura, Forum Marinum och Sunborn Events.
Tävlingen ordnas den 19 till 23 juli på Erstan. Tävlingen ordnas vartannat år och det här är femte gången som Åbo står värd för evenemanget.
Nordens köksmästare samlas i Åbo – staden står värd för utdelning av Michelinstjärnor i sommar
Åbo har fått möjligheten från Michelinguiden att stå värd för världens mest kända matevenemang, det vill säga det årliga nordiska utdelningen av Michelinstjärnor sommaren 2023.
Stadsstyrelsen i Åbo tar del av organiseringen av evenemanget på sitt möte på måndag (16 januari).
Det här är första gången som Finland är värd för evenemanget, som ordnas tillsammans med Business Finland i Logomo måndagen den 12 juni.