Senaste artiklar
Pensionärsbarometern: De äldre känner sig ensamma, osäkra och missnöjda med livet – också hälsan har tagit stryk av pandemin
Många äldre har upplevt våld eller kriminalitet i närmiljön.
Finland får sin första äldreombudsman på riksnivå – justitieminister Henriksson: Tjänsten ska garantera att de äldres röst hörs i samhället
Flera städer har haft äldreombudsmän sedan tidigare.
Hur äldre kan göra livet billigare och mer spännande
SeniorSurf-dagen ska göra äldres liv billigare och roligare.
En solskenshistoria – om än kort
Få gamla med hemvård kommer ut ens på sommaren.
Emina Arnautovic: Varför finns inte mormor i kärnfamiljen?
Vår åldringsvård ser ut som vi gör den, säger Emina.
Med farmor på BUU-dagen
Både stora och små samlades på lördagen i Stora Smedjan vid Yle i Helsingfors för att besöka BUU-dagen. Ett evenemang som ordnas årligen som avslutning på BUU-klubbens julturné. Att besöka BUU-dagen är ett ypperligt exempel på vad man som barn kan göra tillsammans med en äldre, och under dagen dök också några andra tips upp.
Pekplattan lockar äldre att surfa
"Inkludera Flera" bygger upp nätverk som ska motverka utanförskap i Svenskfinland. De som inte är med på nätet utgör ett demokratiproblem.
Proud Age - Värdigt åldrande
I dag är det eftersträvansvärt att vara ung. Är man inte längre ung skall man med olika trick och knep försöka hålla sig ung. Både till kropp och själ, klädsel, aktiviteter och vanor.