Senaste artiklar
Under veckoslutet uppmanas alla att bege sig ut och skåda fåglar
Det här veckoslutet arrangerar föreningen BirdLife det traditionsenliga Gårdsplanskrysset. Under evenemanget ska deltagarna observera fåglar under en timmes tid, antingen på sin egen gård eller på en annan plats.
Deltagarna uppmanas att meddela om sina fågelobservationer på evenemangets webbplats eller per post, senast den tredje februari. Det är ändå ingen tävling, utan deltagandet är det viktigaste.
Gårdsplanskrysset är Finlands största naturevenemang och det infaller alltid sista veckoslutet i januari.
Målet med evenemanget är att inspirera folk att ta sig ut i naturen och uppleva glädjen i fågelskådning.
Har du allt i ordning? Raseborg börjar granska fasader och gårdsplaner årligen igen
Vartannat år räcker inte, tyckte politikerna.
Esbobo, nu får du igen hoppa på din egen gård - Esbo backar i frågan om studsmatteförbud
Esbo bostäder förbjöd tidigare studsmattor på gårdar.
Björn lufsade in på gård i Ebbo – Tomi filmade genom vardagsrumsfönstret
Tomi Tukiainen är inte rädd för björnar nära hemmet.
Slarvig gård i Ekenäs måste städas
Raseborg hotar annars med straffavgift.
Tapto i Kronoby
Peter Lüttges Tour har nått sin slutdestination.
Polisjakt i Brändö i Vasa
Polisen fick i lördagskväll fast en man på en lånad moped, mannen försökte köra undan polisen.
En gripen för kopparstöld i Lillkyro
Polisen i Österbotten har gripit en person som misstänks för kopparstölden i Lillkyro i Vasa förra veckoslutet. Cirka 7000 kilo kopparskrot stals från en låst container på en gårdsplan till ett företag i Lillkyro.
Nästan 30 anmärkningar till fastigheter i Raseborg
Dåligt skötta gårdsplaner, häckar som ska klippas, yttertak som ska repareras och klotter som ska bort. Bland annat det ska fasighetsägare åtgärda i Raseborg.
Sibbo kommun tog bort Gesterbybarnens klätterställning
Barnen och föräldrarna i Gesterby är besvikna på Sibbo kommun. Orsaken är att kommunen har flyttat barnens klätterställning från Gesterby gamla skolas gårdsplan till lekparken vid Alvägen i Nickby.
"Parkeringskaos på gårdsplanerna"
Det kan bli rena rama parkeringsdjungeln på gårdsplanerna i framtiden, befarar Disponentförbundet. Justitieministeriet föreslår att främst kommunala parkeringsövervakare och polisen ska ha rätt att skriva ut felparkeringsavgifter i framtiden.