Senaste artiklar
Kaj Korkea-ahos Beatlesmusikal Hey Dude premiärvisas
Det sjuder av aktivitet i sminklogen bakom Louhisalen i Esbo Kulturcentrum. Huvudrollsinnehavarna Alina Huldén, Vilhelm Nurmi och Carolina Råman får sina respektive make-ups. Samtidigt bombaderas de med frågor av Kulturens webbredaktör Peter Lüttge.
Ny musikbyråkrati för amatörteatrar
Amatörteatrarna kan bli lidande av nya bestämmelser om upphovsrätt för musikaliska framträdanden.
Tango och erotik på sångargillets vårkonserter
Fragancia - så heter Wasa Sångargilles vårkonserter som hålls andra och tredje maj. En del av programmet består av tango - något som är en stor utmaning för en kör.
Döda din chef
Punkbandet Tinner leds av chefsmisantropen och trummisen Grulle. Gitarristen Niklas bor i Stockholm, jobbar med telefonsupport och går på mycket konserter och sångaren Rille jobbar på ett byggvaruhus och läser mycket. Kortdokumenätren Döda din Chef följer bandetsom låter illa, turnerar runt i Europa men inte tjänar några pengar.