Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Hannes Kett, sångare i Shiraz Lane

Hannes förbättrar världen med power rock

Shiraz Lane öppnar för Tuska på Tavastias förfest.

Simon Zion.

Nu är Simon Zion style till salu

Nu kan du köpa Idol-stjärnan Simon Zions kläder.

Skivkonvolutet

Håret svallar på hemmafronten

Vietnamkriget utan Vietnam

Uppvuxen i Hippieland

Hippievärderingarna lever kvar

1970 grundade 1500 hippies ett kollektiv i Tennessee. Medlemmarna gav upp sin egendom, odlade sin egen mat, födde sina barn i hemmet och byggde upp ett självförsörjande samhälle. Systrarna Rena och Nadine växte upp här med en judisk mamma från Beverly Hills och en far med rötterna i Puerto Rico.

Mina pappor, min mamma och jag

Familjen och kollektivet

Gemensamt ägande, sexuell frihet och uppspjälkande av kärnfamiljen var grundstenarna i ett av Europas största kollektiv, Friedrichhof. Filmaren Paul-Julien Robert växte upp här och återvänder nu för att hitta sina rötter och komma underfunn med begreppet "familj".

Mathias Gustafsson : Jag blev äldre än planerat!

Det är inte lätt att märka att man blivit gammal och medelålders. I synnerhet inte då planerna var att leva och dö som en rockstjärna.

Människor med olika kläder och stilar.

Dina kläder berättar vem du är

Teddys, punkare, ett mods och "vanliga sportiga" killar.

Atte Blom

Atte Blom om svensk progg och jazz

Atte Blom var med om att grunda Love Records.

Hair hade premiär i lördags

Den kända hippie-musikalen Hair har haft premiär på Åbo svenska teater. Hair uruppfördes i New York år 1967 och det har också gjorts en filmversion av den.

Christiania, 1981

Fristaden Christiania – för frihet och ansvar, eller för fri cannabis?

Christiania är Köpenhamns näststörsta turistattraktion.