Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Moldaviens president Maia Sandu talar till folket tillsammans med EU-parlamentets ordförande Roberta Metsola.

Demonstrationer hölls i Ukrainas grannland Moldavien med vädjanden om EU-medlemskap

Människorna uttryckte stöd för den provästliga regeringen.

Moldaviens regering avgår

Moldaviens regering tvingas avgå i dag efter att landets västvänliga premiärminister Natalia Gavrilita lämnat in sin avskedsansökan.

Moldavien har drabbats hårt av Rysslands anfallskrig mot Ukraina. Landet befinner sig i en energikris efter att Ryssland kraftigt minskat sina gasleveranser och inflationen har slagit hårt mot landets ekonomi.

Gavrilita säger att hennes regering har strävat efter att närma sig Europa och kämpa mot korruptionen i landet och att man utsatts för energiutpressning för att stoppa den här utvecklingen.

Moldaviens president Maia Sandu ska nu förhandla med de olika grupperna i parlamentet för att bilda en regeringskoalition.

Källa: Reuters, AP

Igor Dodon, ledare för det moldaviska socialistpartiet.

Proryske Dodon vann presidentvalet i Moldavien

Dodon vill närma sig Ryssland och vända ryggen mot EU.