Senaste artiklar
Nu är det klart vad rörläckorna runtom i Helsingfors berodde på – röret på Flemingsgatan sprack på grund av ålder och trafik
Vattenledningarna sprack på sju olika ställen under helgen.
Fler rörläckage upptäckta – vattnet avstängt i fastigheter i centrum och Lassas
Ytterligare två rörläckage har uppdagats i Helsingfors efter att många drickvattensrör sprang läck i går på söndagen på olika håll i huvudstaden.
På måndag morgon rapporterade Helsingforsregionens miljötjänster HRM om nya läckage på Mikaelsgatan i centrum och på Vågvägen i Lassas.
En fastighet är utan vatten på Mikaelsgatan och fem fastigheter på Vågvägen. Reparationsarbetet har inletts.
Flera vattenrörsläckor i Helsingfors – polisen misstänker inte sabotage, stadens miljötjänster talar om kedjereaktion
Vatten forsar på Bulevarden och i Berghäll.
Det var vid halv sjutiden på söndagsmorgonen som Helsingfors räddningsverk fick larm om vattenmassor i korsningen av Flemingsgatan och Aleksis Kivis gata i Helsingfors.
Efter det kom rapporter om nya läckage på olika håll i staden. Orsaken utreds.
Källa: Helsingforsregionens miljötjänster
Notisen har uppdaterats kl 11:02 14.11.2022 med rätt stadsdel, Vågvägen ligger i Lassas och inte i Sockenbacka.