Senaste artiklar
Fastighetsutvecklare Eero Lehti tror fortfarande på byggstart för skärgårdsby i Pyttis kommande sommar – trots att branschen velar
Köparna tvekar och följer med vad hösten för med sig.
Detaljplanen för skärgårdsbyn vid Spjutsundet i Pyttis godkändes – Eero Lehti: "Jag är redo att starta projektet så snart som möjligt"
Skärgårdsbyn ett steg närmare verklighet.
Skärgårdsbyn i Pyttis kan bli verklighet
Kommunstyrelsen klubbade igenom detaljplanen.
Företagaren Eero Lehti vill bygga fritidshus i Raseborg igen
Byggs det fritidshus och åretomboende i Baggö i Ekenäs?
Nytt förslag till detaljplan för skärgårdsbyn vid Spjutsundet i Pyttis klart att kommenteras – kan godkännas ännu i år
Eero Lehti hoppas att byn byggs någongång i framtiden.

Inte längre aktuellt med skärgårdsby vid Källträsket och Vistjärnan i Karis
Nu planeras tomter med omfattande byggrätt.
Eero Lehti inledde rättsprocess mot Sibbo om olovliga byggen i Spjutsund - Helsingfors förvaltningsdomstol beslutar om vite och rivning
Kommunen vill att överklagandet förkastas.
Pyttis skärgårdsby i blåsväder - förvaltningsdomstolen hävde detaljplanen
Byns verkningar på närområdet har inte utretts tillräckligt.
Sibbo kommun har fått nog av Eero Lehtis byggen som inte åtgärdats - hotar med vite på tusentals euro
Vite blir aktuellt om åtgärder inte vidtas inom sex månader.
Planerad skärgårdsby i Pyttis väcker känslor hos grannarna: "Vi bor och vill också i fortsättningen bo i ett glesbygdsområde"
Skärgårdsbyn ska bestå av 50-60 hus och en småbåtshamn.
IS och LU: Eero Lehti blir laglig ägare av Trä-Anttila i Lojo - parterna kom överens utanför rättssalen
Lehti betalade 20 000 euro till sin vän.
Skärgårdsbyn i Pyttis ett steg närmare att förverkligas – företagaren utlovar småbåtshamn, kaffe, bensin och övernattningsmöjligheter
Skärgårdsbyn ska bestå av 50-60 hus och en småbåtshamn.
Eero Lehtis planer på stugby i Karis granskas noga - staden vill att markägare behandlas jämlikt
Inverkan på Vistjärnan som helhet bör beaktas.
Ny stugby vid Spjutsundet ska sätta Pyttis på kartan
Skärgårdsby ska locka båtfarare och ryska stuggäster.
Eero Lehti måste banta ner sin koloniträdgård i Jackarby ytterligare – Borgånämnd ger honom högst tusen kvadratmeter
Riksdagsmannen gick med på att minska till 2 000 m2.
Koloniträdgården i Jackarby i Borgå blir inte av – en oenig nämnd beslöt att förkasta Eero Lehtis planer
Nu kan cirka trettio rågrannar pusta ut av lättnad.

Trädgårdsstugor i Borgå väcker motstånd hos grannar – men koloniträdgården Humleberg kan stå klar inom ett par år
Två koloniträdgårdar på lut i Borgå, om besvär förkastas.
L-U: Trä-Anttila i Lojo äntligen såld
Luksia har sålt till ett nytt bolag.
Berner pressas till kompromisser om skärgårdstrafiken
Kommunikationsministeriet badar i kritik
HS: Lehti kritisk till stödet för Stubb
Han säger att många är irriterade på finansministern.
"Alla kan välja sin språkkunskap själv"
Det är inte bara de samlingspartistiska unga som vill ha bort skolsvenskan. Nu sitter också den samlingspartistiska riksdagsmannen Eero Lehti i styrelsen för Finskhetsförbundet vars viktigaste mål är att slopa den obligatoriska svenskan. Jag tror att var och en kan välja sina språkkunskaper själv, säger han.