Senaste artiklar
Frankrike förbereder sig för att medeltemperaturen kan stiga med 4 grader
Frankrike förbereder sig för att temperaturerna där kan stiga med fyra grader före seklets slut, jämfört med förindustriell tid.
Det framgår av en intervju med Frankrikes minister för ekologisk omställning, Cristophe Béchu, i tidningen Le Journal du Dimanche, som citeras av TT.
Béchu tvivlar på att Parisavtalets mål att begränsa den globala uppvärmningen 1,5 grader kommer att lyckas.
Det optimistiska scenariot för Frankrike är två grader, men dubbelt så varmt är mer troligt, enligt Béchu.
Det skulle bland annat medföra en femfaldigad risk för torka i jämförelse med 1990-talet, ökad risk för cykloner, stigande vatten och erosion av kustlinjen.
I Frankrike pågår arbete med att ta fram en ny plan för klimatanpassning.
Källor: TT, Le Journal du Dimanche
Porto i Portugal tar kampen mot klimatförändringen på allvar – makthavarna och forskarna överens om vad som ska göras: "Äntligen lyssnar någon på experterna också i Sydeuropa"
Vintrarna väntas bli blåsigare, kallare och regnigare.
Ett första utkast av det slutliga klimatavtalet i Glasgow är här – på fredag ska kontraktet godkännas
Nu intensifieras förhandlingarna i Glasgow.
COP26: Koalition på 190 organisationer och länder lovar sluta med kol – men stora kolbovar som Kina och USA går inte med på det
Rikare länder ska övergå till grönare energi på 2030-talet.