Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Honka och Haka hittade förstärkningar till fotbollsligan

FC Honka meddelar om att man värvat den ecuadorianske backen Mateo Ortiz med ett ettårigt lånekontrakt. 23-årige Ortiz har fram till nu endast spelat i sitt hemland.

De tre senaste åren har han spelat i landet högsta serie för Independiente del Vallea. Ortiz ansluter sig genast till Honkas lag som för tillfället befinner sig i Spanien på läger.

FC Haka och Raja Casablanca har kommit överens om ett lånekontrakt där Haka lånar den 26-årige Mehdi Boukassi för den kommande säsongen. Boukassi är en offensiv mittfältare med såväl belgiskt som algeriskt pass.

Boukassi har under sin karriär spelat bland annat i Belgien, Portugal och Bulgarien. I och med att Boukassi kommer till Valkeakoski är Hakas lag så gott som klart. Ännu jagar man efter en målvaktsförstärkning.

Alfredo Morelos intresserar stort i Skottland.

HJK tappar sin stjärna – ligans suveräna skyttekung på väg till Skottland

Alfredo Morelos på väg att lämna Finland för spel i Rangers.