Senaste artiklar
Pelés begravning präglades av Fifa-basen Infantinos selfie vid kistan
Brasilianska fotbollslegendaren Pelé begravdes på tisdagen på hans hemort Santos.
Pelés kista fördes i en procession genom staden till en privat minnesstund. Man passerade också huset där Pelés 100-åriga mamma bor.
Innan processionen var Pelé framlagd i ett dygns tid på hans tidigare klubb FC Santos hemmastadion, där enligt uppgift 230 000 personer lämnade farväl till honom.
Gianni Infantino, ordförande för det internationella fotbollsförbundet Fifa, väckte uppmärksamhet genom att ta en selfie vid den öppna kistan på måndagen.
– Pelés lagkamrater bad om en gruppselfie. Men de visste inte hur man tar en sådan. Jag ville vara hjälpsam, tog telefonen av en av dem och tog en gemensam bild på oss alla åt honom, förklarade Gianni Infantino sig på tisdagen på Instagram.
Pelé avled förra torsdagen som följd av en långvarig sjukdom. Han blev 82 år gammal.
Pelé har ofta nämnts som den bästa fotbollsspelaren genom tiderna, och han är den enda som är trefaldig världsmästare i grenen.
Åbolaget FC Inter får hitta ny lots nästa säsong – nuvarande tränaren José Riveiro tackar för sig
Laget har övertygat och ligger trea i tabellen.
Ozzy Osbournes “sista” Finlandsbesök i juni var struntprat - i februari är han här igen
Ozzy Osbourne sista gig var inte hans sista i Finland.