Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Finnfund.

Statsrevisorerna prickar Utrikesministeriet för skötseln av Finnfund

Finnfund erbjuder företag verksamma i utvecklingsländer finansiering och lån, och styrs av Utrikesministeriet.

Statsrevisorerna, som övervakar de statliga finanserna, säger att det finns stora ekonomiska risker i Finnfunds verksamhet.

Under de senaste åren har finansieringen av Finnfund ökat markant bland annat med statliga lånemedel. Enligt revisorerna finns det ändå ingen plan för hur mycket finansieringen kan växa.

Utrikesministeriet bör utveckla en plan för hur stor finansieringen kan bli, säger revisorerna. I ägarstyrningen bör man fästa uppmärksamhet vid de ekonomiska riskerna och utvärdera utfallet av satsningarna mer effektivt, heter det bland annat i rapporten.

Finnfund gör årligen cirka 20–30 nya investeringar för sammanlagt cirka 200–250 miljoner euro.

Utrikesministeriet har svarat på revisorernas kritik - och håller delvis med - ägarstyrningen av Finnfund bör utvecklas.

UM betonar att man satsat på investeringar i de allra fattigaste länderna där verksamheten inte är riskfri.

Kvinna på åker

Statliga Finnfund har placerat åtta miljoner euro i skatteparadisbolag

Finnfunds tillgångar har gått via Caymanöarna.

Vy över Luxemburg

Anklagelserna mellan Finnwatch och Finnfund fortsätter att hagla

Finnfund anklagas för skatteplanering.

Barn behöver hjälp i Pakistan

Finnwatch avslöjar: Finländska biståndspengar har placerats i skatteparadis

Finnfund nekar till anklagelserna, men UM ska utreda.

Rosalina Dominguez, Berta Cáceres

Miljöaktivist - ett jobb med livet som insats

Lencafolket träffar Finnfund efter mord på miljöaktivist.