Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Ny lag mot transpersoners rättigheter på framfart i Ryssland

Ryssland vill ytterligare begränsa transpersoners rättigheter i en ny lag.

Lagförslaget som förbjuder både könsbyte genom kirurgiskt ingrepp och ändrad könsidentitet har gått framåt i det ryska parlamentets underhus, Duman. Det här är ett avgörande steg i den juridiska processen.

Lagförslaget har nu gått igenom två behandlingar i Duman, men ska ännu genomgå en sista behandling på fredag innan den nya lagen godkänns.

Den nya lagen skulle hindra människor från att ändra sitt kön på officiella identitetshandlingar och förbjuda transpersoner att adoptera barn eller vara fosterföräldrar.

I fjol blev det förbjudet att öppet tala om hbtq-personer i Ryssland.

Källor: Reuters, AP

Ryssland vill införa dödsstraff för landsförräderi

Parlamentet i Ryssland har röstat för att införa dödsstraff för landsförräderi, ett brott som flera oppositionspolitiker tidigare dömts för. Maximistraffet för landsförräderi i Ryssland är i nuläget 20 år.

Den ryska duman röstade på tisdagen också för att öka maximistraffet för dem som döms för terrorism och sabotage.

Det här är Rysslands senaste drag i ett försök att få slut på så kallade ”oliktänkare”, sådana som Ryssland uppfattar som förrädare.

Federationsrådet och president Vladimir Putin måste ännu godkänna förändringarna innan de träder i kraft.

Enligt Ryssland behövs de nya lagarna för att skydda Ryssland från ukrainska och västerländska hot.

Källa: Reuters

Rysk pensionär

Pensionsåldern ska höjas i Ryssland för första gången på nästan 90 år

I framtiden är ryssarna 60 plus när de går i pension.