Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Händer täckta i blåbärssaft. De gräver genom en stor låda med blåbär, för att plocka bort mängden blad och annat skräp som finns där.

Tusentals bärplockare kan ha utsatts för människohandel – förundersökning klar

2 000 eventuella målsäganden med fem misstänkta.

Antalet arbetslösa har stigit lite

Antalet arbetslösa arbetssökande steg med nästan 17 000 personer i september, jämfört med motsvarande tid i fjol.

Det uppger Arbets- och näringsministeriet. Det fanns nästan 250 000 arbetslösa arbetssökande i september.

Också enligt Statistikcentralens siffror var andelen arbetslösa av arbetskraften aningen högre i september jämfört med i fjol.

Arbetslöshetsgraden bland 15-74 åringarna var sju procent, enligt Statistikcentralen.

Källor: Arbets- och näringsministeriet, Statistikcentralen

Nykarleby vill bli del av Österbottens sysselsättningsområde

Nykarleby väljer att ansluta sig till Österbottens sysselsättningsområde. Det är i alla fall förslaget från stadsstyrelsen till fullmäktige.

Enligt stadsstyrelseordförande Siw Blomqvist-Frostdahl (SFP) var styrelsen helt eniga i sitt beslut.

Hon påpekar att möjligheterna för de arbetssökande är större om man är del av ett större område. Därav valde man Österbottens sysselsättningsområde med Vasa som värdkommun i stället för det sysselsättningsområde som de övriga kommunerna i Jakobstadsregionen planerar bilda.

Alla kommuner ska sända sitt beslut till arbets- och näringsministeriet senast den sista oktober.

Demonstranter med röda västar och ballonger står på Järnvägstorget med Ateneum i bakgrunden. På skyltarna som demontranterna bär finns vårdarfacket Tehys logotyp och texter som "Lakko-oikeus - perusoikeus" (Strejkrätt - en grundläggande rätt).

Regeringen kör över facket – strejkrätten kommer att begränsas

Demonstrationer ska få pågå i högst ett dygn.

Elina Pylkkänen sitter på en bänk i en somrig park.

Både antalet arbetslösa och sysselsatta har ökat – det här beror paradoxen på

Mängden studerande med sommarjobb påverkar statistiken.

Elinkeinoministeri Vilhelm Junnila menossa RKP:n ryhmähuoneeseen eduskunnassa Helsingissä 28. kesäkuuta 2023.

Namnet på den nya näringsministern tillkännages på torsdag

Vem som tar över har ännu inte offentliggjorts.

Petteri Orpo tiedotustilaisuudessa.

Elina Pylkkänen: Orpos mål om 100 000 nya jobb inte omöjligt

Antalet långtidsarbetslösa väntas stiga.

bild på blankett från TE-centralen

Tre västnyländska kommuner ska samarbeta om sysselsättningen

Hangö, Raseborg och Ingå vill skapa sysselsättningsområde.

Följande elräkning kan äntligen vara mindre – EU gav grönt ljus för finskt elstöd

Europeiska komissionen godkände i dag det finska elstödet till hushållen. Komissionens godkännande krävdes för stödet som betalas ut via elbolagens fakturering.

Stödet beräknas enligt hushållens energiförbrukning för november och december 2022 och januari 2023. Den som är berättigad till stöd men har bytt elbolag ska enligt energimyndigheten kontakta sitt gamla elbolag för att få stödet utbetalat.

Kommissionens beslut har dröjt, och en del elbolag har redan sänt ut de räkningar där stödet borde beaktas. Vid Arbets- och näringsministeriet finner man situationen beklaglig.

En femtedel av de arbetsföra ukrainska flyktingarna i Finland har fått jobb

Omkring 45 000 ukrainare har kommit till Finland sedan anfallskrigets början, och enligt Arbets- och näringsministeriet är ungefär två tredjedelar av dem i arbetsför ålder.

Majoriteten av dem saknar ännu sysselsättning. 5 400 ukrainska flyktingar har enligt ministeriet fått jobb, vilket ungefär en femtedel av de arbetsföra.

Ett initiativ för att förena arbetsgivare med arbetssökande är rekryteringsmässor.

Ukrainska Lola är nyutbildad psykolog och hon var en av första besökarna vid dagens mässa i Helsingfors. Hon säger att det är svårt för ukrainare att hitta jobb på grund av de höga språkkraven.

Ministeriets expert Susanna Piepponen tycker antalet arbetande ukrainare är bra med tanke på från hur svåra förhållanden ukrainarna har kommit till Finland.

Källa: Yle Uutiset

Kommunerna förbereder sig för fler flyktingar

I de österbottniska kommunerna förbereder man sig för att ta emot hundratals utlänningar.

Enligt arbets- och näringsministeriet kan det i år komma hundra kvotflyktingar och några som behöver brådskande placering.

Arbets- och näringsministeriet har bekräftat kvoten för Österbottens NTM-centrals område.

Dessutom har de österbottniska kommunerna reserverat ungefär 400 platser för ukrainare som söker tillfälligt skydd och kommunplats.

För de asylsökande som har beviljats uppehållstillstånd har kommunerna reserverat 25 platser.

Mika Lintilä.

Lintilä förklarar: Whatsappkontot blev inte kapat

Säger att han ändå inte själv skickat meddelandet.

HS: Näringsminister Lintiläs Whatsappkonto kapades

Näringsminister Mika Lintiläs (C) konto på meddelandetjänsten Whatsapp kapades under torsdagskvällen, rappoterar Helsingin Sanomat.

Lintilä berättade om saken då han talade på Arbets- och näringsministeriets seminarium tidigare i dag.

”I går kväll hackade någon mitt Whatsappkonto. Det medför vissa utmaningar för dagen. Intressanta meddelanden har i mitt namn skickats därifrån. Vi får se vad som händer. Lite spänning i spelet”, sa Lintilä i början av sitt tal.

Lintilä uppgav senare för Helsingin Sanomat att han nu fått tillbaka sitt Whatsappkonto.

TE-central.

260 000 nu arbetslösa i Finland – kolla läget i din kommun

Läget stabilt, men finns tecken på försämring, säger expert.

Näringsminister Lintilä: Elstödet avancerar trots kritik från energibolagen

Näringsminister Mika Lintilä (C) säger att regeringens nya energistöd fått kritik av energibolagen som ska verkställa dem. Lintilä säger att kritiken var väntad, men att stödmodellen ändå går vidare som planerat.

Engångsbidraget, som ska riktas till hushåll som kämpar med att klara av sina elräkningar, fick hård kritik av energibolagen under utlåtanderundan som avslutades igår. Bolagen är rädda för att utbetalningen av stöd ska medföra tilläggskostnader.

Elstödet är en del av tilläggsbudgeten som regeringen ska förhandla om under onsdagen och lämna till riksdagen på torsdagen.

Enligt Lintilä kommer elstödet att kosta 400 miljoner euro.

Aamukasteen vesihelmiä rukiintähkässä ruispellossa.

Det planerade stödet till jordbruket över hundra miljoner euro

Den slutliga summan påverkas av energipriset.

Lintilä: Privatpersoner får fyra månaders betalningstid på elräkningen

Näringsminister Mika Lintilä (C) säger att utkastet gällande engångsersättning för stor elräkning skickas på remiss samtidigt som helhetspaketet för lantbruket där exempelvis gödsel- och energistöd ingår.

Värdet på det totala stödet som planeras för lantbruket uppgår just nu till över 100 miljoner euro, uppger STT.

Lintilä säger att målsättningen är att bägge utkasten kan skickas vidare i dag.

Han säger vidare att konsumenter får längre tid på sig att betala elräkningar. För företag är förlängningen 60 dagar och för privatkonsumenter fyra månader.

Källa: STT

Ekonomivetaren Sixten Korkman i halvbild utomhus på hösten.

Sixten Korkman: Vi lever i farliga tider – arbetsmarknaden måste förändras

Sämre utbildning påverkar den framtida arbetsmarknaden.

Beslut om Lovisa kärnkraftverk kan komma under den här regeringsperioden

Fortum har ansökt om tilläggstid för de båda reaktorerna vid kärnkraftverket i Lovisa.

Överdirektören på Arbets- och näringsministeriet, Riku Huttunen, säger till Yle Uutiset att beredningen är klar inom några månader. Det betyder enligt Huttunen att regeringen sannolikt hinner behandla ärendet under den här regeringsperioden.

Driftstillstånden för Lovisakraftverket går ut 2027 och 2030. Om tillstånden förlängs kan det fortsätta producera el till slutet av 2040-talet.

Understatssekreterare Elina Pylkkänen i halvbild framför en stentrappa.

Nu väntas arbetslösheten öka – samtidigt är det brist på arbetskraft

De nyanlända ukrainarna kan underlätta situationen en aning.

En man med kort brunt hår ser bister ut.

Brottsmisstänkte regeringsrådet Olli Sorainen stängs av från sin tjänst under utredningen

Sorainen misstänks bland annat för att ta tagit emot mutor.

Arbets- och näringsbyrån i Vasa har flyttat in i Förvaltningshuset-

Kommunerna ska ta över alla tjänster för arbetssökande och TE-centralerna läggs ner om drygt två år

Många kommuner har redan nu skött en stor del av TE-centralernas uppgifter i och med ett kommunförsök. Erfarenheterna är för det mesta goda, men kommunerna har svårt med finansieringen.

En sjukskötare Evelin Prees vårdar en coronapatient på intensivvårdsavdelningen.

Vårdstrejkerna i Åbo och Helsingfors flyttas framåt med två veckor

Arbets- och näringsministeriet flyttade framåt strejkerna.

Karta över andelen arbetslösa arbetssökande av arbetskraften enligt kommun i Österbotten

Färre arbetssökande och fler jobb i Österbotten

Österbotten har den lägsta arbetslösheten i Fastlandsfinland

Supers ordförande Silja Paavola, Tehys ordförande Millariikka Rytkönen och en massa andra vårdare demonstrerar utanför sjukhuset i Mejlans under vårdstrejkens första dag den 1 april.

Tehy och Super: Vårdstrejkens andra våg flyttas fram med fem dagar

Man vill ge förlikningsnämnden mer tid.

Tuula Haatanen kommentoi medialle 5. huhtikuuta.

En ny förlikningsnämnd ska få fart på förhandlingarna kring vård- och lärarstrejken

Arbetsminister Tuula Haatainen tilsatte gruppen på fredag.

Visa fler Du är på sida 1, gå till följande sida