Senaste artiklar
Kinshasa översvämmades, långt över hundra döda
Svåra översvämningar och jordskred har plågat Demokratiska republiken Kongos huvudstad Kinshasa med omnejd under veckan.
Tiotusentals människor har drabbats av vattenmassorna på något sätt, uppskattar FN.
Minst 169 personer har mist livet i översvämningarna efter dagar av hårda regn. Regnen betecknas som de kraftigaste på flera år. Omkring 30 personer har behövt sjukhusvård.
Huvudgatorna i mångmiljonstadens centrum låg under vatten i flera timmar under natten mot onsdag. Hundratals byggnader i staden har förstörts.
Källa: AFP, Reuters
Belgiens kung Philippe på historiskt försoningsbesök i Kongo – den tidigare så brutalt styrda kolonin
Museum fick ta emot traditionell mask.
Lavaflödet efter vulkanen Nyiragongos utbrott i Kongo mycket nära miljonstaden Goma – panikslagna människor flydde
Himlen ovanför staden färgades röd på grund av utbrottet.
Nyhetsquizet: Syrien, kobolt och trötta islänningar
En frågesport till dig som vill testa din nyhetskunskap
Dagens nyheter i 5 punkter: Koboltens koppling till Karleby, EU:s coronapass och blomstrande blomhandel
Här får du nyhetsdagen i fem punkter.
Din mobil fungerar inte utan metallen som 13-åriga DieuDonné gräver fram – jakten på kobolt är en grym business, där Finland är en stor spelare
Kobolt kommer ofta från Kongo där barn plockar den för hand.
Italiens ambassadör i Demokratiska republiken Kongo mördad i bakhåll
Ambassadören reste i en FN-konvoj.
Världens konflikthärdar i fokus i påvens jultal – "Kristus ljus är starkare än allt mörker"
Önskade folk i Mellanöstern och andra håll tröst och hopp.
Minst 5 000 har dött i mässling i Kongo i år – WHO: Största epidemin i världen
Totalt ska 4 miljoner människor ha vaccinerats i Kongo.
Fredspristagaren Denis Mukwege vill att vi kräver telefoner utan konfliktmineraler för att få slut på kriget i Kongo
Kriget handlar bara om mineraler, säger Mukwege.
Över 300 000 flyr undan våld och blödarsjuka i nordöstra Kongo
Minst 160 har dött i våldsamheter under den senaste veckan.
Fredsbevarare dödade i Demokratiska republiken Kongo
Sju avled och tio skadades.Kongo