Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Italien tog brons i Nations League – Virgil van Dijk om holländska insatsen framför hemmapubliken: ”Vi skäms”

Bronsmatch i Nations League i holländska Enschede med värdlandet som det ena laget. Då var det motståndarlaget Italien som stod för rivstarten.

Italienarna ledde med 2–0 i paus efter Federico Dimarcos och Davide Frattesis mål under halvlekens första halva.

Samme Dimarco gjorde en viktig räddning i andra halvlek då han var i vägen för Steven Bergwijns reduceringsförsök med en karatespark. Bergwijn fick till slut in en reducering i den 68:e minuten, men bara minuter senare satte Federico Chiesa 3–1.

Italien vann till slut med 3–2 efter att Georginio Wijnaldum reducerat. Efteråt var den holländska besvikelsen stor.

– Man spelar också för äran och vi skäms över hur vi spelade i första halvlek. Vi alla måste ta oss en ordentlig titt i spegeln, för saker och ting måste bli annorlunda till nästa samling, menade backklippan Virgil van Dijk enligt Voetbal International.

Kroatien och Spanien möts i final i kväll med start klockan 21:45. Matchen sänds i TV2 och på Arenan.