Senaste artiklar
Lågstadieskolor i Åbo får en mobil skidvagn
Åbo stads idrottstjänster satsar på ett nytt koncept för lågstadieelever i staden, nämligen en mobil skidvagn. Tanken med vagnen är att göra det möjligt för elever att åka skidor i närheten av sin egen skola och stödja elevernas möjlighet att röra på sig under skoldagen.
Totalt finns det 70 par skidor, pjäxor och stavar tillgängliga för barnen. Vagnen är i första hand till för skolor som inte ligger i närheten av skiduthyrningen i Impivaara.
Skidvagnen kommer att testas första gången i lågstadieskolan i Laustis under nästa vecka.
Stora självständighetsfester för barn i Esbo och Vanda: ”Det här är nog någonting man får uppleva bara en gång i livet”
På tisdag firar vi Finlands 105:e självständighetsdag. I Esbo och Vanda tjuvstartade man firandet redan i torsdags, när tusentals fjärde till sjätteklassare samlades till dans.
Förslag: Sundby skola stängs redan i vår – föräldrar har redan anmält sina barn till andra skolor
Skolan skulle egentligen stängas först sommaren 2023.
I audioäventyret Spegeln på skolgården försvinner osynliggjorda barn - "Vissa barn kanske ser sig själva i det här och får mod att berätta för en lärare att de blir mobbade"
Audiodramat erbjuds åt alla svenskspråkiga lågstadieskolor.
Teater: Våndan av att vilja vara populärast – Skådisduo gör ett färgstarkt persongalleri i "Klassens drottning" av Teater Taimine
Är det faktiskt så viktigt att vara klassens drottning?
Barnen har yogat och vandrat i skogen på sportlovsläger i Sjundeå
Sjundeå gymnastikförening ordnar lägret för femte gången.
Bildningsnämnden i Borgå tog emot namninsamlingar om farliga skolvägar - vice ordförande tror inte det ändrar på saken
Tjusterby- och Kulloföräldrar vill ha tillbaka skolskjutsar.