Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

En kvinna tittar in i kameran och ler.

Bimbon har gjort comeback – därför trendar fenomenet på Tiktok

Från skällsord till trendig estetik och mentalitet.

Kollage av bilder från mobilappar som bokför vattenmängd. På den översta bilden i kollaget står det "Vatten: Den här veckan 1 642 ml per dag (genomsnitt)".

Vattenappar och trendiga flaskor håller reda på vätskeintag – men hur mycket vatten ska man dricka?

Vätskebehovet påverkas av sådant som väder och ansträngning.

Polisen i Österbotten varnar för utmaningar på TikTok

Polisen i Österbotten skötte 530 uppdrag under den gångna helgen, många kopplade till misshandel och skadegörelse.

Sammanlagt rapporterade polisen 20 brottsanmälningar gällande misshandel. Antalet anmälningar om skadegörelse var elva stycken. Främst var det bilar som utsattes för skadegörelse.

Under helgen rapporterades även flera fall av rattfylleri och grovt rattfylleri.

I ett pressmeddelande skriver Polisinrättningen i Österbotten också om ett idrottsevenemang som kunde ha slutat illa. Lördagens fotbollsmatch i Vasa mellan VPS och AC Oulu innebar enligt polisen en verklig risk för allmän ordning och säkerhet, då supportrarna försökte sätta igång ett gruppslagsmål. Tillsammans med ordningsvakterna lyckades polisen förhindra att situationen eskalerade.

I sitt pressmeddelande varnar polisen också för utmaningar på TikTok. Polisen påminner om att det är förbjudet att klättra på elledningar och telemaster. En olycka under sådana omständigheter kan få allvarliga följder, påpekar polisen.

TikTok-applikationens logo.

Telia förbjuder Tiktok på anställdas telefoner

Appen en säkerhetsrisk, lyder motiveringen.

USA: Delstaten Montana totalförbjuder Tiktok

Montana blir den första amerikanska delstaten att införa ett totalförbud mot det kinesiskt ägda Tiktok, rapporterar Reuters.

Sociala medier-appen med kortvideor är populär särskilt bland ungdomar, men får framöver inte bedriva verksamhet i delstaten. Det blir förbjudet att ladda ner Tiktok och personer får inte erbjudas möjlighet att få tillgång till plattformen.

Lagstiftare, FBI och myndigheter i USA befarar att appen, som ägs av det kinesiska teknikföretaget Bytedance, ska kunna användas för att ge den kinesiska regeringen tillgång till information om amerikanska medborgare eller för att sprida Pekingvänlig felaktig information.

Tiktok anser att Montana bryter mot människors rättigheter och att beslutet är olagligt.

Delstaten Montana i USA röstade för att förbjuda Tiktok

På fredagen röstade underhuset i den amerikanska delstaten Montana för att förbjuda appen Tiktok. Ingen amerikansk delstat har tidigare infört något liknande förbud.

Lagen ska förbjuda appförsäljare, till exempel Google Play och Appstore, från att erbjuda Tiktok. Lagen går nu vidare till delstatens guvernör Greg Gianforte för underteckning.

Lagen skulle innebära böter på 10 000 dollar om dagen för de som erbjuder appen för nedladdning.

Källa: Reuters.

Närbild av en telefonskärm där det på engelska står "Radera Tiktok? Om du raderar appen raderar du också all data".

USA hotar förbjuda Tiktok om kinesiska ägare inte säljer sina andelar i appen

USA oroas över att Kina kan använda appen för spionage.

Skärmdump av ett klipp på Instagram.

14-åriga Arons målgest blev viral video: "Känns ganska bra måste jag säga"

Videon när Aron gör mål på isig fotbollsplan blev viral.

Sveriges armé förbjuder Tiktok

Sveriges försvarsmakt har bestämt sig för att förbjuda Tiktok i de anställdas arbetstelefoner av säkerhetsskäl.

Nyhetsbyrån AFP har fått ta del av Försvarsmaktens beslut. Enligt AFP motiverar militären beslutet med hur både Tiktok och appens ägare Bytedance använder användardata.

Den kinesiska appen har varit på tapeten i flera västländer, där både myndigheter och mediehus funderar på att förbjuda plattformen.

Förra veckan förbjöd norska Stortinget sina anställda att ha Tiktok på arbetstelefonerna. Storbritanniens parlament har också förbjudit Tiktok i jobbet.

Källor: AFP, STT, NRK, The Guardian, Reuters

Nya Zeeland förbjöd Tiktok i parlamentet eftersom riskerna inte anses vara acceptabla

Nya Zeeland har förbjudit den kinesiska appen Tiktok i landets parlament eftersom den betraktas som ett hot mot cybersäkerheten.

Beslutet fattades efter råd av säkerhetsexperter och samtal med andra länder.

- Riskerna är inte acceptabla, konstaterade regeringskansliets talesman Rafael Gonzalez-Montero efter beslutet.

Storbritannien meddelade igår att Tiktok inte får användas i administrationens apparater.

USA har gett statligt anställda tid till månadens slut att radera appen från sina telefoner och datorer.

Närbild av en telefonskärm där det på engelska står "Radera Tiktok? Om du raderar appen raderar du också all data".

USA hotar förbjuda Tiktok om kinesiska ägare inte säljer sina andelar i appen

USA oroas över att Kina kan använda appen för spionage.

Tiktoks logotyp på en neonskylt på en vägg inomhus.

Tiktok begränsar skärmtid för minderåriga

Högst en timme Tiktok per dag tills man fyllt 18.

TikTok-applikationens logo.

Slut på tiktokande för Europaparlamentets anställda

Europaparlamentet har uppmanat anställda att sluta använda Tiktok på jobbmobiler eftersom den kinesiska appen kan läcka information till Kina.

TikTok-applikationens logo.

Folketinget i Danmark avråder anställda från att använda Tiktok

Risken för spionage från Kinas sida anses vara stor.

Närbild av en telefonskärm där det på engelska står "Radera Tiktok? Om du raderar appen raderar du också all data".

USA försöker förbjuda Tiktok igen – Vita huset har redan bannlyst appen

Många anser att ett förbud skulle begränsa yttrandefriheten.

En person håller i en vit telefon. I skärmen syns Tiktoks logo; svart bakgrund med en not och texten "Tiktok".

EU-kommissionen förbjuder Tiktok på sina enheter

Appen misstänks dela användardata med den kinesiska staten.

Brittisk toppolitiker: Avinstallera Tiktok

Ordföranden för det brittiska parlamentets utrikesutskott har uppmanat folk att inte använda Tiktok.

– Det finns en orsak till att Kina har den här appen, sa Alicia Kearns i en intervju med Sky News.

Enligt Kearns håller Kina på att bygga upp en teknologitotalitär stat med våra personliga data, och därför måste vi skydda oss själva.

Enligt Kearns är dataintrång från kinesiska företag ett större hot än den misstänkta kinesiska spionballongen som på lördagen sköts ner i USA.

På frågan om användarna borde avistallera Tiktok från sina telefoner svarade Kearns:

– Utan tvekan. Det är inte värt att ha en sådan sårbarhet i sin telefon.

Det amerikanska utrikesutskottet är inne på samma linje, och ska den här månaden rösta om möjligheten att förbjuda Tiktok helt i USA.

Källa: AFP

Ett finger pekar på Tiktoks logga på en telefonskärm.

Amerikanskt utskott ska rösta om att förbjuda Tiktok

USA:s representanthus utrikesutskott ska i februari rösta om den kinesiska tjänsten Tiktok. Utskottets ordförande vill ge president Joe Bidens administration möjlighet att förbjuda Tiktok helt i USA.

Ny regel på Twitter: Förbjudet att marknadsföra andra sociala plattformar

Twitter meddelande på söndagen att man inte längre kommer att tillåta användare att marknadsföra sina konton på rivaliserande sociala plattformar, såsom Facebook och Instagram. Det här är den senaste policyändringen i företaget sedan Elon Musk blev ny ägare.

Beslutet kom eftersom flera användare börjat uppmuntra sina följare att se deras inlägg på andra plattformar, sedan Twitters ägare Musk börjat med sina kontroversiella förändringar.

”Framöver kommer Twitter inte längre att tillåta gratis marknadsföring av specifika sociala medieplattformar”, står det i ett uttalande.

Twitteranvändare kommer till exempel från och med nu hindras från att göra ett inlägg där det står ”Följ mig på @användarnamn på Instagram”, säger man från företaget.

Bryter man den nya policyn flera gånger kan det resultera i en permanent avstängning från Twitter.

Twitters medgrundare Jack Dorsey ifrågasatte den nya policyn med en tweet på ett ord: ”Varför?”

Källa: AFP

Melina Lindroos sitter i en klarröd fåtölj omringad av olika sorters lampor.

Jämförelse, otillräcklighet och ångest – sociala medier skapar oönskade känslor som gör att vissa bestämmer sig för att ta en paus

Sociala medier kan få oss att må dåligt, vilket gör att vissa väljer att ta en paus.

Fyra unga tjejer sitter i en soffa och ler, en av dem håller en bärbar dator i sin famn

Yle Nyhetsskolan: Alla påverkas av sociala medier, men alla är inte medvetna om hur

Låt inte sociala medier ta över ditt sätt att tänka.

Bianca Vuorenmaa Närvä, Victoria Kärkinen, Saara Manni och Iréne Heikius sittande på en trappa.

Yle Nyhetsskolan: Läsning trendar bland unga tack vare Tiktok

Tiktok har blivit en guldgruva för boktips.

Visa fler Du är på sida 1, gå till följande sida