Senaste artiklar
Oppositionsledaren Tichanovskaja dömdes i sin frånvaro till fängelse i Belarus
En domstol i Belarus har dömt oppositionsledaren Svetlana Tichanovskaja till 15 års fängelse för högförräderi.
Hon dömdes i sin frånvaro eftersom hon befinner sig i exil i Litauen.
Tichanovskaja har inte fått se rättegångsdokumenten och hon har inte fått kontakt med den advokat som domstolen i Belarus utsåg för att försvara henne.
Tichanovskaja flydde från Belarus efter att hon hade ställt upp i presidentvalet år 2020 mot president Alexandr Lukasjenko och han utropade sig till segrare i det riggade valet.
Tichanovskaja och hennes anhängare säger att anklagelserna mot henne är en fars.
Källa: Reuters, AFP
Alina och Sergej tvingades i exil med Lukasjenkos säkerhetspolis i hälarna
”Min mamma bara grät och grät och grät”.
Putin i Minsk: ”Vi vill inte absorbera någon” – besöket gäller ändå integrationen mellan Ryssland och Belarus
Putins besök i Minsk är det första sedan 2019.
Belarusier förtvivlade över den militärdiktatur som Belarus förvandlats till: ”Lukasjenko är som Putins kanin, han gör allt som Putin säger”
”Vi ser det som att Belarus har ockuperats av Ryssland”.
Film i krigets skugga - Andrei Kutsila skildrar protesterande kvinnor i Belarus
Belarusisk dokumentärfilm skildrar oppsitionens modiga kamp.
Nästan osynligt men sant – Belarus ordnar i dag en folkomröstning om förändringar i konstitutionen
Lagen skulle rädda Lukasjenkos eget skinn.
Lukasjenko i intervju med BBC: Det är absolut möjligt att belarusiska styrkor har hjälpt migranter till gränsen
Förnekar att han bjudit in dem.
USA följer EU:s exempel och inför sanktioner mot Belarus – Lukasjenko och Putin träffades i Sotji
Justitiedepartementet & FBI utreder förra helgens händelse.
Kommentar: Lukasjenkos tilltag en hotfull varning till alla belarusier i exil – tro inte att ni går säkra för KGB
Regimen har visat att den inte bryr sig om sitt anseende.
"Jag har inspirerat kvinnorna i Belarus" – Svetlana Tichanovskaja talar om jämställdhet och folkresning i en intervju med Svenska Yle
Oppositionsledaren säger att maktskiftet i landet är nära.
Belarusierna i Litauen och Lettland deltar aktivt i kampen mot Lukasjenko – en del står på barrikaderna och andra skriver brev
Litauen har tagit på sig rollen som oppositionens bästa vän.