Senaste artiklar
Kulturfondspengar till projekt som stödjer svenskspråkiga killar: ”Pojkar behöver egna ställen där man förstår dem och där deras beteende inte uppfattas som ett problem”
Kuturfonden beviljade projektet 60000 euro.
I Sverige fortsätter gängkriminaliteten att eskalera – nu oroar sig många för att det kan gå likadant i Finland
Ungdomsgäng rånar och förnedrar jämnåriga. Samtidigt går unga vuxna ihop i kriminella gatugäng, där man inte ens drar sig för att skjuta. Vad är det som händer?
Insamlingen Gemensamt ansvar samlar pengar för att motverka våld bland unga – Tongåvan är med i insamlingen
Tongåvan i Yle Vega är också i år med i insamlingen Gemensamt Ansvar. Den är en årligen återkommande välgörenhetsinsamling som arrangeras av evangelisk-lutherska kyrkan.
Hur ser vi på gemenskap i samhället efter coronautbrottet?
Vad ser vi nu då vi tittar tillbaka på mars år 2020 och den efterföljande tiden? Hur tog vi det att Finland stängdes? Vem fick hjälp och vem blev utan? Och hur är det idag? Hur mår människor och vad lärde vi oss om gemenskap?