Senaste artiklar
Ex-diplomat hoppas Rysslands konsulat i Mariehamn stänger i höst – fredsforskare håller inte med
Utredning läggs fram i början av november.
Kim Jong-Un träffar Vladimir Putin i det ryska rymdcentret Vostotjnyj för att diskutera vapenaffärer
Nordkoreas ledare Kim Jong-Un och Rysslands president Vladimir Putin har inlett ett toppmöte i rymdcentret Vostotjnyj i den ryska gränsregionen Amur.
Putin sa vid början av mötet att Ryssland är redo att hjälpa Nordkorea att bygga rymdsatelliter.
Nordkorea väntas i gengäld sälja vapen och artillerigranater till Ryssland.
– Tack för att du bjudit in mig, trots ditt fullbokade schema, sade Kim då ledarna skakade hand.
Kim anlände till ryska Fjärran östern i går med ett bepansrat specialtåg.
Kim sa inför mötet att hans första besök utomlands på fyra år är ett tecken på hur viktig relationen mellan Ryssland och Nordkorea är.
Erdoğan träffar Putin i ett försök att återuppliva spannmålsavtalet i Svarta havet
Spannmålsavtalet upphörde i juli.
Estlands premiärminister Kaja Kallas avgår inte men går med på parlamentets utredning
Estlands hårt pressade premiärminister Kaja Kallas går med på att parlamentet utreder mannens Rysslandsaffärer.
Kallas ska nästa vecka höras av parlamentets antikorruptionsutskott och veckan därpå ska hon höras av ett utskott som övervakar estniska säkerhetsorgan.
Antikorruptionsutskottet ville höra Kallas redan den här veckan men hon avvisade utskottets begäran.
Oppositionen och en majoritet av estländarna vill att Kallas avgår efter avslöjanden om att hennes man är delägare i ett bolag som fortfarande har affärsverksamhet i Ryssland.
Inget slut på kriget så länge både Ukraina och Ryssland har vapen och ork: ”Vi har underskattat ryssarna”
Samtidigt har väst överskattat sitt stöd till Ukraina.
Den mördade Boris Nemtsovs dotter: Vi har en moralisk plikt att fortsätta kampen mot Vladimir Putins regim
Zjanna Nemtsova tror inte någon kan rubba Putin från makten.
En värld utan Putin löser inte problemen i östra Ukraina – traumat över förlorade framtidsutsikter och nedlagda fabriker sitter djupt, enligt historiker
Ukrainas industriella historia spelar viktig roll i kriget.
Ryssland tvingar systematiskt ukrainare att acceptera ryskt medborgarskap – de som vägrar blir utan el och sjukvård
Ryssland fängslar också många ukrainare som vägrar.
Avhoppad soldat: ”Rysslands armé är rutten och där finns ingenting att försvara”
Andrej och Tomas flydde från Ryssland till Finland.
Stoltenberg: Natos medlemsländer oense om Ukraina
Ukraina vill bli Natomedlem när kriget är över.
Analys: Lilla Bachmut kostar Ryssland dyrt – striderna visar att landet aldrig kommer erövra Kiev
Svårt för Kreml att paketera Bachmutstriderna som en triumf.
Drömmen om ett mäktigt Ryssland – Bengt Jangfeldts Rysslandsbok från 2017 är kusligt aktuell
Ryssland slits ständigt mellan reformer och stagnation.
Zelenskyj till Yle: Kriget i Ukraina slutar inte som Finlands krig
Intervjuades av nordiska medier i Kiev.
"Vi behöver agera snabbt" – EU lovar kraftigt öka produktionen av ammunition till Ukraina
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj varnade för dröjsmål.
Så här berättar Svenska Yles läsare om det första året efter Rysslands anfall: ”Kriget slog ned som en bomb i vardagen”
Vi frågade er – här är svaren.
Rysk dramatiker i exil i Finland tror på Putins fall: ”Vi kan välja vilken framtid vi skapar”
Michail Durnenkov intervjuas inför premiären av hans pjäs.
Den avhoppade Wagnersoldaten Andrej Medvedev gripen i Norge
Den avhoppade Wagnersoldaten Andrej Medvedev, som nyligen flydde till Norge och sökte asyl där, har gripits av norsk polis, med stöd av utlänningslagen.
Medvedev säger sig vara rädd för sitt liv efter att ha bevittnat flera krigsbrott i Ukraina. Han var en befälhavare i den ökända legosoldatsgruppen som krigat på Rysslands sida i Ukraina.
Den norska centralkriminalpolisen har bekräftat att de förhört Medvedev.
– Vi vill inte gå in på vad han har förklarat i dessa förhör, men vi preciserar att han fortfarande har status som vittne, uppger centralkriminalpolisen till NRK som var först med nyheten.
Man har inte lyckats nå Medvedevs advokat för en kommentar.
Zaluzjnyjs önskelista – här är pansarbjässarna som kan hjälpa Ukraina i kriget mot Ryssland
Vi presenterar stridsvagnar och fordon som kan skickas till Ukraina för att hjälpa landet stå emot den ryska invasionen.
Försvarets underrättelsetjänst: Tunga ryska förluster i Ukraina minskar hotet mot Finland
Mindre än en fjärdedel av trupperna kvar vid finska gränsen.
Ukrainare som fått uppehållstillstånd i Finland får det automatiskt förlängt
Migrationsverket förlänger samtliga uppehållstillstånd som beviljats dem som flytt Ukraina. Det här görs automatiskt och tillstånden gäller till och med 4 mars 2024.
”I normala fall måste man alltid själv ansöka om förlängning av sitt uppehållstillstånd. Till följd av lagändringen kan vi förlänga tillstånden utan att klienter som flytt från Ukraina behöver göra någonting”, säger Minna Serradj, regional chef för Migrationsverkets asylenhet, i ett pressmeddelande.
I fortsättningen ska alla uppehållstillstånd och uppehållstillståndskort som Migrationsverket beviljar på grund av tillfälligt skydd vara giltiga till 4.3.2024.
Alla med uppehållstillståndskort kan visa att de vistas lagligt i landet och har rätt att arbeta.
De som har fått tillfälligt skydd kan efter ett år i Finland ansöka om hemkommun. Efter att de fått en hemkommun får de rätt till mer omfattande tjänster.
Berättelser om systematisk tortyr väller in från Ukraina: ”Jag var som ett levande lik”
Vittnesberättelser från Cherson där man hittat tortyrkammare
Ingen ukrainsk seger att vänta inom kort då de ryska soldaterna blir fler: ”Kvantitet har en viss kvalitet”
Ilmari Käihkö analyserar läget i Ukraina.
Armenien tar emot ryssar på flykt med öppna armar – många flyktingar jobbar nu med oppositionsarbete mot Kreml
Ryska demokratiaktivister känner sig trygga i Armenien.
Kommendör Timo Kivinen vill lugna finländare: ”Vi har betydande försvarsförmåga i krig som liknar det som förs i Ukraina”
Kivinen: ”Vi har en stor reserv”.
Natochefen om robotexplosionen i östra Polen: "Vi ser inga tecken på att det var resultatet av en avsiktlig attack”
Ryssland bär ändå det ultimata ansvaret, säger Nato.
Haavisto: Finland deltar i dagens Natomöte om explosionen i Polen och överväger höja beredskapen – artikel 4 och 5 i Natofördraget ska diskuteras
Natomöte klockan 10 i Bryssel. Nu väntar utredningar.
Oljeräkningen betalar vi med vår historia ‒ Henrik Meinanders nya bok om Kalevi Sorsa visar hur Finland kröp för grannen i öst
Självcensur och undfallenhet var vardagsmat bland finländska politiker på 70-talet. Sovjetunionens skugga vilade tung över Finland. Henrik Meinanders nya bok skildrar ett stycke finländsk flathet.
Rysk domstol stoppar den oberoende tidningen Novaja Gazeta: "Yttrandefriheten har begränsats mer nu än under Sovjettiden"
Tidningen har rapporterat om bland annat korruption.
Vad händer i Cherson där Ukraina nu inlett en stor motoffensiv? Reporter Antti Kuronen på plats svarar på fem frågor om offensiven
Mycket tyder på ukrainska framgångar just nu.
Krim – krutdurken, semesterparadiset och "den typiska imperialistiska blindheten"
Putins stora illusion: Krim och Ukraina är samma sak.